reklama
reklama
30. 1. 2012 | poslední aktualizace: 30. 1. 2012  19:58
Android v ohrožení kvůli patentům

Android v ohrožení: Apple získal podporu v případě klíčového patentu

Apple získal dvě důležitá vítězství v soudních sporech s výrobci Android zařízení. Vlivný americký soudce se postavil na stranu Applu v případě patentu 6,343,263, v Německu Samsung prohrál už druhý spor s Applem o 3G patenty.
Čtěte více o: patent | Motorola | Samsung | Google | Apple | smartphone
Apple, Google
Apple, Google
foto: Reuters

Působení Andyho Rubina, šéfa vývoje Androidu, ve společnosti Apple může být pro mobilní systém od Googlu kritické. Soudce Richard Allen Posner ve sporu mezi Applem a Motorolou rozhodl, že pro rozhodování i porušení patentu 6,343,263 bude rozhodující definice navržená Applem.

Sporný patent pokrývá způsob, jakým v reálném čase komunikují prvky operačního systému s jeho jádrem. Patentový expert Florian Müller na svém blogu uvádí, že v rámci definice, kterou soudce Posner určil jako směrodatnou, Android patent číslo 6,343,263 pravděpodobně porušuje.

Pro Android je celý případ nepříjemný kvůli tomu, že v Applu sporný patent vyvíjeli v době, kdy ve firmě pracoval Andy Rubin, nynější viceprezident Googlu pro mobilní projekty.

reklama

Apple ve zprávě pro americkou Komisi pro mezinárodní obchod uvedl, že Andy Rubin pracoval jako inženýr přímo podřízený vynálezcům, kteří stojí za patentem číslo 6,343,263, a je proto zřejmé, že Android použil technologii popsanou v patentu.

Patent číslo 6,343,263 je součástí několika sporů mezi Applem a výrobci mobilních zařízení s Androidem. S ohledem na nově stanovenou definici, která získává na důležitosti díky postavení soudce Posnera, bude zajímavý zejména spor mezi Motorolou a Applem v Chicagu, který se bude projednávat podle Floriana Müllera v létě tohoto roku. To už by měla být Motorola součástí Googlu.

Druhá prohra Samsungu
Samsung v uplynulých dnech zaznamenal vítězství ve sporu s Applem v Nizozemsku, kde Apple neuspěl se žalobou na porušení svého průmyslového vzoru v případě tabletu Galaxy Tab 10.1. V Německu ale soudy Samsungu zatím nepřejí.

Korejská firma prohrála už druhou žalobu vůči Applu na porušování patentů v oblasti 3G komunikace. Obě zamítnuté žaloby se týkaly patentů, které se týkají standardu 3G sítí – právě to je možný důvod pro rozhodnutí v neprospěch Samsungu. O možné zneužívání patentů ke standardizovaným technologiím se o spory Applu a Samsungu začala zajímat i Evropská komise.

Samsung proti Applu podal ještě další tři žaloby, je také možné, že se proti rozhodnutím v prvních dvou případech ještě odvolá. 

Autoři: Otakar Schön
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Je to jedno (anonym)
Když zakáží prodávat android tak si koupíme Nokii s tím systémem...
Co takhle zažalovat Čínu. (anonym)
Ještě mne napadla jedna věc. Když jsou od Applu takoví borci,...
Hysterie kolem licencí (KA)
Zajímalo by mne, proč se Apple chová tak hystericky. To se tak...
Nechapes... (22)
Nechapes, o co jde. Pokud mas zamestnance ve firme a ten ti odejde...
Re: Android v ohrožení: Apple získal podporu v případě klíčového patentu (S)
Přesně, jak už tady někdo napsal. Apple nic nevyvinul. Apple si...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama