Vydáním velice stručného prohlášení o víkendu skončily soudní spory Applu a HTC. Firmy pouze oznámily dohodu o ukončení sporů jako prostou skutečnost. Plné znění oficiálního prohlášení má v originále pouze 40 slov:

“Společnosti HTC a Apple se dohodly na mimosoudním vyrovnání, které s globální platností zahrnuje ukončení všech současných soudních sporů a desetiletou dohodu o vzájemném licencování Tato licence pokrývá stávající I budoucí patenty držené oběma firmami. Podmínky dohody jsou neveřejné.“

Za oznámením následovala pouze vyjádření šéfů HTC a Applu, podle kterých jsou obě firmy spokojené s ukončením právních sporů a s tím, že se mohou nadále zaměřit na inovace. Viceprezident analytické firmy Yankee Group Carl Howe na Twitteru upozornil na to, že Apple je pod novým šéfem méně nakloněné právním tahanicím, protože Cook je pragmatičtější než Steve Jobs.

HTC je první výrobce telefonů s Androidem, který se s Applem dohodl na licencování patentů. To znamená že telefony od HTC mohou používat některé funkce, které má k dispozici iPhone a iPad.

Na dohodě je zajímavé, že HTC jako první výrobce telefonů s Androidem uzavřel také licenční dohodu s Microsoftem. Tato dohoda byla první z mnoha, Microsoftu platí licence za možnost používat patentované technologie většina velkých výrobců telefon v čele se Samsungem.

Uzavření dohody mezi HTC a Applem je špatná zpráva pro Google, který se snaží nabízet Android jako systém nezatížený licenčními poplatky, ale pokud se bude opakovat situace s patenty Microsoftu, po HTC licenční dohody přijmou i další výrobci.

Patentový analytik Florian Müller na svém blogu připomíná, že přes rétoriku Googlu už soudy v různých případech uznaly platnost 20 různých patentů Applu a Microsoftu, které Android porušuje.

Ve sporech s HTC měl Apple jednoznačně navrch a HTC má problémy se špatnými hospodářskými výsledky a poklesem podílu na trhu. To je důvod, proč tchajwanská firma mohla přistoupit na nabídku ze strany Applu spíše než další výrobci, kterým se daří lépe.