reklama
reklama
11. 11. 2012 | poslední aktualizace: 12. 11. 2012  09:50
Apple a HTC ukončily soudní spory

Apple se dohodl s HTC, končí se soudními spory. Je to špatná zpráva pro Google

Apple překvapil rychlým ukončením sporů s tchajwanským HTC. Obě firmy ukončí soudní spory a navzájem si licencují svoje patenty. Výrobci telefonů s Androidem už platí Microsoftu, HTC uznalo nutnost platit i za patenty Applu.
Čtěte více o: Apple | HTC | patent | patentové války | Android | iOS | smartphone
Apple vede žebříček nejhodnotnějších světových firem.
Apple vede žebříček nejhodnotnějších světových firem.
foto: Apple

Vydáním velice stručného prohlášení o víkendu skončily soudní spory Applu a HTC. Firmy pouze oznámily dohodu o ukončení sporů jako prostou skutečnost. Plné znění oficiálního prohlášení má v originále pouze 40 slov:

“Společnosti HTC a Apple se dohodly na mimosoudním vyrovnání, které s globální platností zahrnuje ukončení všech současných soudních sporů a desetiletou dohodu o vzájemném licencování Tato licence pokrývá stávající I budoucí patenty držené oběma firmami. Podmínky dohody jsou neveřejné.“

reklama

Za oznámením následovala pouze vyjádření šéfů HTC a Applu, podle kterých jsou obě firmy spokojené s ukončením právních sporů a s tím, že se mohou nadále zaměřit na inovace. Viceprezident analytické firmy Yankee Group Carl Howe na Twitteru upozornil na to, že Apple je pod novým šéfem méně nakloněné právním tahanicím, protože Cook je pragmatičtější než Steve Jobs.

HTC je první výrobce telefonů s Androidem, který se s Applem dohodl na licencování patentů. To znamená že telefony od HTC mohou používat některé funkce, které má k dispozici iPhone a iPad.

Na dohodě je zajímavé, že HTC jako první výrobce telefonů s Androidem uzavřel také licenční dohodu s Microsoftem. Tato dohoda byla první z mnoha, Microsoftu platí licence za možnost používat patentované technologie většina velkých výrobců telefon v čele se Samsungem.

Uzavření dohody mezi HTC a Applem je špatná zpráva pro Google, který se snaží nabízet Android jako systém nezatížený licenčními poplatky, ale pokud se bude opakovat situace s patenty Microsoftu, po HTC licenční dohody přijmou i další výrobci.

Patentový analytik Florian Müller na svém blogu připomíná, že přes rétoriku Googlu už soudy v různých případech uznaly platnost 20 různých patentů Applu a Microsoftu, které Android porušuje.

Ve sporech s HTC měl Apple jednoznačně navrch a HTC má problémy se špatnými hospodářskými výsledky a poklesem podílu na trhu. To je důvod, proč tchajwanská firma mohla přistoupit na nabídku ze strany Applu spíše než další výrobci, kterým se daří lépe.

Autoři: Otakar Schön
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Samsung neplánuje nasledovať HTC a dohodnúť sa s Apple Čítajte viac: http://spravy.pravda.sk/samsung-neplanuje-nasledovat-htc-a-dohodnut-sa-s-apple-ppl-/sk_ekonomika.asp?c=A121114_110420_sk_ekonomika_p01#ixzz2CBuz5dIi (anonym)
Juhokórejský výrobca elektroniky Samsung neplánuje nasledovať...
Apple se dohodl s HTC, končí se soudními spory. Je to špatná zpráva pro Google (anonym)
Google vôbec s tým nemá nič. Android ide pod licenciou Open source...
Apple se dohodl s HTC, končí se soudními spory. Je to špatná zpráva pro Google (ZZA)
Kazdy kdo nechce uznat patenty konkurence jejiz inovace pouziva...
Jste směšný (miron)
Přímo Steve Jobs by se vám docela vysmál. Rád byl aspoň způlky...
Co jsme se na iHned nedozvedeli ... (Youda)
http://www.rozhlas.cz/zpravy/svetovaekonomika/_zprava/dalsi-vitezstvi-samsungu-n
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama