První celý kalendářní rok Applu s novým šéfem je těžké označit za jednoznačný úspěch, právě naopak. Apple si i v letošním roce udržel pozici nejhodnotnější technologické firmy na světě. Stejně tak se Applu držely kontroverze.

Zatímco produkty, jako jsou iPhone 5 nebo nový iPad, i nová generace Macbooků stále patří k tomu nejlepšímu na trhu, firma v průběhu roku čelila velkému množství skandálů a problémů. V Česku k negativům můžeme přidat i výrazné zdražení produktů s nakousnutým jablkem ve znaku.

Obvinění z využívání dětské práce, stažení produktů z registru ekologicky nezávadných produktů EPEAT a nakonec iOS 6 bez aplikací od Googlu a nepovedené mapy vyvolaly silnou kritiku, stejně jako soudní spory se Samsungem a dalšími výrobci telefonů s Androidem.

Dětská práce v Číně

Největší vlnu kritiky v roce 2012 vyvolala obvinění z vědomého využívání dětské práce a podporování nelidských pracovních podmínek v čínských továrnách, které pro Apple vyrábějí iPhony, iPady i osobní počítače. V centru pozornosti byly zejména továrny společnosti Foxconn.

Reportáže ve významných denících, obvinění neziskových organizací, vyústily v rozsáhlé vyšetřování. Nakonec se ukázalo, že prvotní impulz ke kritice, rozhlasový pořad American Life, nevycházel z reality. Autor pořadu přiznal, že si část obvinění vymyslel.

Výsledky vyšetřování v Číně ukázaly částečné nedostatky v dodržování pracovní doby, ale v zásadních oblastech Foxconn jako majitel továren ani Apple jako odběratel zboží neporušily čínské zákony.

Na povrch se dostal také kontext – tedy skutečnost, že práce v továrnách s pro Američany nízkými platy je pro tamní zaměstnance často nejvýhodnější možnost výdělku. Přesto se v továrnách objevily nepokoje kvůli neplaceným přesčasům (jeden z potvrzených problémů v továrnách Foxconnu, který je ale běžný i v Česku), které si vyžádala výroba iPhonu 5.

Obvinění ze zneužívání dětské práce a špatných podmínek pracovníků se na podzim dočkal i Samsung, který spolu s Applem ovládá 50 procent trhu (a 90 procent zisku) s chytrými telefony v Číně.

Hardware se zaváháním

Apple v roce 2012 pokračoval v „displejové revoluci“. Obrazovky s extrémně jemným rozlišením, které firma označuje jako „retina displeje“, dostal iPad třetí generace označovaný prostě za „Nový iPad“ i patnáctipalcový Macbook Pro. Před Vánoci pak Apple rozšířil nabídku „retina“ zařízení i na menší verzi Macbooku Pro s úhlopříčkou 13“.

Zlepšování rozlišení obrazovek ale narazilo na zádrhel při představení menšího iPadu. Očekávaný iPad mini zůstal u rozlišení prvního iPadu. Jemnost písma a množství detailů na obrazovce tak představuje krok zpět. Apple kvalitu displeje obětoval ostatním parametrům tabletu v čele s jeho hmotností, výdrží baterie a tenkým profilem.

Applu se navíc v druhé polovině roku nedařilo dodávat na trh nové zboží. Výroba počítačů s retina obrazovkou, iPhonu 5 i iPadu mini se ukázala pro dodavatele jako příliš náročná, a tak se nové stroje začaly prodávat se zpožděním a jejich dostupnost byla omezená i před Vánoci.

Software s problémy

Apple během letošního roku vydal dva velké nové softwarové produkty - nový operační systém pro počítače i mobilní zařízení. Zatímco OS X 10.8 Mountain Lion se povedl, nová verze mobilního systému iOS sklidila zásadní kritiků kvůli nové aplikaci Mapy a odstranění aplikace YouTube od Googlu i kvůli tomu, že nový systém přinesl jen menší vylepšení a většinou jen doháněl to, co konkurenční platformy už nějakou dobu nabízejí.

Vlastní mapy Applu přinesly zásadní vylepšení - hlasovou navigaci a menší náročnost na datové přenosy, ale příchod bezplatné navigace zůstal stranou kvůli zastaralým a nepřesným mapovým podkladům, které jsou stále centrem vtipů, i když Apple mapy neustále vylepšuje. Přestěhování Pražského hradu na Strahov ale už Applu nikdo neodpáře.

Jablko před soudy

Se softwarem navíc souvisí další kritika Applu - soudní spory, ve kterých se Applu střídavě daří, ale na popularitě kalifornské firmě nepřidávají. Zvláště když potom uživatelé přijdou o oblíbené mapy od Googlu, které se do iPhonů vrátily až po čtvrt roce.

Apple zatím získal největší úspěch u "domácího" soudu v kalifornském San José, ale verdikt soudkyně Lucy Koh není finální, Samsung se bude odvolávat. Apple uspěl i v Evropě - ne v přímém soudním boji, ale díky zásahu Evropské komise, která Samsungu před Vánoci odeslala Vyjádření výhrad kvůli zneužívání patentů spojených s mezinárodními patenty k soudním útokům na Apple. Samsung ještě před koncem roku v reakci na kroky Evropské komise ustoupil od všech žalob na Apple v zemích EU.

Kromě úspěchů zažil Apple i nepřízeň soudů a patentových úřadů. V Británii soud rozhodl, že Samsung nekopíroval design iPadů, ve Spojených pak patentový úřad předběžně zpochybnil platnost zásadních patentů na ovládání telefonu - zvětšování obrázků a textu roztahováním prstů a zhoupnutí obrazovky při dosažení konce stránky.

Rekordní byznys s nedůvěrou

Apple si i nadále drží výjimečnou pozici mezi technologickými firmami. Hodnota akcií firmy dosáhla v roce 2012 rekordních hodnot a udělala z Applu i nejhodnotnější firmu historie (bez započtení inflace). Rekord s hodnotou akcie 702,1 dolaru přišel 19. září, od té doby ale Apple ztratil na hodnotě 200 dolarů. Za prudkým poklesem stojí obavy ze schopnosti udržet tempo růstu a ziskovost i v následujících letech.

Apple stále drží pozici výrobce s nejvyšší ziskovostí a také nejprodávanější konkrétní modely tabletu a mobilního telefonu, ale Samsung Apple předběhl coby největší výrobce chytrých telefonů. Samsung také zvyšuje prodeje telefonů srovnatelných s iPhonem cenou i vysokými hrubými maržemi.

V oblasti tabletů je Apple stále jednoznačnou jedničkou, ale celkový podíl na trhu rychle klesá kvůli nástupu levných tabletů s úhlopříčkou 7” v nabídce obchodu Amazon.com dalším zařízením v čele s tabletem Nexus 7. Apple nakonec na nástup levnějších tabletů zareagoval uvedením iPadu mini. Jeho cena je v základní verzi sice o 41,6 % vyšší než u Nexu 7, ale přesto se stal hitem Vánoc a sehnat iPad mini bylo obtížné, nejen v Česku.

Hodnocení 

Dvojka. Firma sice stále vyrábí špičkové produkty a vydělává na nich, ale ztrácí podíl na trhu. Konkurence navíc výrazně posiluje a zvyšuje rychlost, s jakou se Applu přibližuje. U telefonů trvalo dostižení iPhonu přibližně pět let, v tabletech to ale bude výrazně dříve. Z českého pohledu pak lze známku ještě zpřísnit kvůli výraznému zvýšení korunových cen nových produktů.

Oprava: Původní verze článku obsahovala horší číselné hodnocení, bylo příliš příkré v kontextu dalších technologických firem, proto jsme jej opravili. Slovní hodnocení fungování Applu v roce 2012 zůstává beze změny, stejně jako slovní hodnocení v závěru článku.