Apple představil novou verzi operačního systému pro iPhony a iPady a dočkal se převážně kritiky za kopírování funkcí i vzhledu konkurenčních systémů v čele s Androidem. Apple nový systém, který se do telefonů dostane až na podzim, ihned zpřístupnil tvůrcům mobilních aplikací, aby se na něj mohli připravit.

V Česku tak jsou možná stovky lidí, kteří si začínají na nový systém zvykat a hlavně přemýšlejí, jak své stávající aplikace vylepší, aby využívaly nové možnosti a aby do nové grafické podoby zapadly. Pro IHNED.cz sepsal svoje první dojmy autor aplikace Chůvička 3G Jindřich Šaršon.

Nový vzhled iOS je sice elegantní, ale ovládání už není tak intuitivní a samozřejmé. Nejsnáze je to vidět hned na odemykací obrazovce telefonu. Odemknout iPhone se stávajícím iOS se náš rok a půl starý syn naučil úplně sám. Šipka naznačující potřebný pohyb ho k tomu sama navedla.

U iOS 7 je odemykání sice pohodlnější, pohyb prstem lze provést kdekoliv, ale musíte vědět, jak na to. Na displeji totiž jsou malé šipky, ty ale vyzývají k pohybu prstem nahoru nebo dolů, a takové gesto telefon neodemkne, vyvolá centrum upozornění nebo ovládací panel.

Vzhled samotný trochu připomíná situaci u Androidu před několika lety – jde o výraznou změnu. Na druhou stranu jsem po prezentaci novinek čekal, že to bude ještě horší. Staré aplikace však až na pár drobností vypadají podobě a hlavně zůstává stejná logika ovládání. Což je důležitější než barvy ikonek.

Vlastně si myslím, že Apple mohl udělat v uživatelském prostředí více změn. iOS 7 je ve stávající podobě jen redesign, používání se nezměnilo tak výrazně, jako to udělal Google s Action Barem v Android 4.x. Výsledek je ale, pokud tomu dáte čas a zvyknete si, lepší než iOS 6.

Několik vylepšení ovládání se najde. Hodně rychle jsem si oblíbil gesto „swipe to back“, které slouží pro návrat na předchozí obrazovku/stránku v aplikacích, jako je Safari nebo Mail. Funguje to tuším podobně jako na BlackBerry a je to hodně návykové.

Stejně tak jsou šikovné některé novinky, jako Control Center, které iOS v podstatě přebírá z Androidu. Milé je taé to, že vyhledávání lze vyvolat na libovolné domácí obrazovce, stačí potáhnout prstem dolů.

Méně povedené kousky

Ne všechno nové v iOS 7 se mi líbí. Například přepínání aplikací podle mě není o moc lepší než to původní. Přitom pro jailbreaknuté iPhony jsou k dispozici lepší varianty. Nechápu, že to neokopírovali a raději se inspirovali u Windows Phone.

Moc použitelně nevypadá ani notifikační centrum, rozumným dojmem působí pouze obrazovka Dnes, která ukazuje počasí a informace z kalendáře – tady se chce Apple přiblížit obrazovce Google Now z Androidu. No a nakonec: mapy alespoň u nás v Hořicích jsou stále černobílé.

Pak jsou tu věci spojené s tím, že jde o nehotový software v raném stádiu určený pro testování a vývoj. Beta 1 je tradičně nestabilní, pomalá a hrozně žere baterku. Spousta věcí nefunguje a telefon se tak jednou za půl hodiny restartuje.

Tak to bylo s verzí označovanou jako Beta 1 vždy, takže pro vývojáře nejde o žádné překvapení. Berte to jen jako varování, pokud byste si chtěli někde iOS 7 Beta 1 sehnat a třeba si kvůli tomu zaplatit vývojářský účet u Applu.

Po týdnu jen pozitiva

Bez ohledu na problémy, se kterými je nutné u bety počítat, jsem po necelém týdnu používání nadšený. Telefon se používá daleko lépe. Na první pohled to vypadalo jako kopie Windows Phone, nicméně uživatelská zkušenost je úplně jiná a podobná spíše BlackBery 10 díky zachování kontextu.

Hodně se zlepšil prohlížeč. Taková hloupost, jako je načítání na pozadí, výrazně zlepšuje dojem z používání telefonu. Celkově se Safari na iPhonu používá lépe než Chrome. Dalších zlepšení jsou desítky.Když po týdnu vezmu do ruky iPhone manželky, tak si říkám, jak jsem mohl něco podobného používat. Ještě horší pocit jsem měl, když jsem vzal do ruky Nexus 7, V uživatelském zážitku i rychlosti je iOS 7 na iPhonu úplně jinde.

A to jsem si po první hodině říkal, že to snad Apple nemyslí vážně.

Jindřich Šaršon
Jindřich Šaršon na snímku z videa, propagujícího Chůvičku 3G ve verzi pro počítače Apple

Okénko pro programátory

Z hlediska programátora jsem se z panic módu (vše musíme za 3 měsíce předělat!) přepnul zas do módu normálního. Asi nebude třeba hned předělat všechny aplikace. Některé věci v SDK jsou šikovné. Například automatické načítání aktuálních dat z internetu najednou do všech aplikací které to potřebují. Díky tomu se šetří baterka - síťový modul se zapíná méně často.

Podle mě je teď ideální příležitost pro nové hráče pustit se do iOS aplikace. Většina stálic na trhu vznikla někdy v době iOS4/iOS5, ne-li dříve. Tyto „staré dobré“ aplikace obsahují spoustu na míru vytvořeného kódu, vlastní prvky uživatelského prostředí (které odpovídají chováním i vzhledem původní verzi systému) a podobně. Nebude vůbec jednoduché toto předělat tak, aby to fungovalo hezky na iOS6 i iOS7.

A to je příležitost pro nově příchozí vývojáře i pro nové aplikace. Nebudou muset řešit kompatibilitu s iOS6, protože si nenaštvou zákazníky, kteří si zvykli na starou verzi. Můžou tak použít všechny nové nástroje a služby iOS7. A můžou udělat nějakou aplikaci pro masy, která bude prostě odpovídat vzhledu i ovládání iOS7. Lepší TODO list, lepší poznámkový blok, lepší verzi jakékoliv zavedené aplikace.

Stávající hráči na tohle nebudou mít moc čas. Horko těžko stihnou upravit aplikace, aby na iOS7 fungovaly alespoň „dobře“, aby využili alespoň něco z nových možností. Pokud totiž chtějí programátoři využít alespoň ty základní vlastnosti iOS7 systému (např. návykové gesto “swipe to back”), musí svoji aplikaci znovu zkompilovat pod iOS7. Tím se ale „vypne“ iOS6 compatibility mód a vývojář se musí s novými věcmi. Třeba s úplně jiným vzhledem tabulek, jinými fonty…

Pokud jste někdy chtěli začít s iOS, tak teď je ta správná chvíle. Většina lidí řeší “divnou” zelenou barvu u ikonek v iOS 7, ale Apple udělal opravdu hodně práce uvnitř systému i ve vylepšení nástrojů pro vývojáře. Barva i vzhled ikonek se možná ještě do finální verzi změní, nicméně pro mě je důležité, že nová verze iOS je postavena na dobrých základech.