Není to ani týden, kdy jsme v Hospodářských novinách psali o tom, že HDR technologie mění svět televizního obrazu a že se šíří rychleji než předchozí novinky včetně UltraHD rozlišení nebo plochých obrazovek. V přehledu způsobů, jak získat video, které má více detailů a věrnější barvy, však chyběl největší zdroj videa na světě – YouTube. Nyní už to neplatí.

Google na svém blogu oznámil možnost přehrávat (a nahrávat) na YouTube video v HDR formátu, včetně simulované ukázky rozdílu mezi klasickým a HDR signálem. Dobrá zpráva, která přišla deset měsíců poté, co podporu HDR videa slíbil obchodní ředitel YouTube Robert Kyncl na veletrhu CES 2016, ale končí u nabídky zařízení, na kterých lze videa s novým standardem obrazu přehrát.

hdrsim

HDR video z YouTube je možné pustit pouze na UltraHD televizorech s podporou HDR technologie, ke kterým je připojený malý bezdrátový přehrávač Google Chromecast Ultra. Google dále uvádí, že YouTube s HDR obsahem nabídne brzy také na všech SUHD a UHD televizorech Samsung z letošního modelového roku. To je samozřejmě málo, ale zarážející je až druhá část oznámení: „Jak začnou být dostupná další zařízení s podporou HDR, YouTube bude spolupracovat s partnery na umožnění streamování HDR verze.“

Toto oficiální prohlášení je zavádějící. V tomto okamžiku už je na trhu celá řada dalších zařízení, která podporují přehrávání obsahu v HDR. V první řadě jde o desítky modelů televizorů jiných značek, než je Samsung. V druhé řadě jde o herní konzole PlayStation 4, PlayStation 4 Pro (která se začne prodávat ve čtvrtek 10. 11.) a Xbox One S. Zejména PlayStation s nějakými 40 miliony prodanými kusy je aktuálně nejrozšířenější zařízení s podporou HDR technologie.

Google zapomněl také na svou vlastní platformu: Android TV. Ani Nvidia Shield Android TV, ani Xiaomi Mi TV box nemají k dispozici, alespoň zatím, novou verzi aplikace YouTube. Google ji ani neoznámil, i když je možné, že se nové verze YouTube pro Android TV dočkáme brzy. S HDR YouTube počítá i Sony. V případě PlayStationu by navíc herní konzole mohla sloužit jako bohatý zdroj videa s HDR efekty, protože PlayStation 4 umožňuje přímé nahrávání záznamu hraní na YouTube.

Pokud náhodou máte Chromecast Ultra, který v Česku zatím není dostupný, můžete se na YouTube podívat na videa připravená Goglem a jeho partnery. Celý playlist obsahuje den po oznámení nové služby čtyři videa s celkovou délkou 24 minut bez jedné sekundy.