Vybírat elektroniku čistě podle ceny je riziko. V drtivé většině případů dostanete přesně to, co si zaplatíte. Občas se ale najdou výjimky a malá televize LG 43UH603V s úhlopříčkou 108 cm mezi ně patří. Jde o nejlevnější televizi se 4K rozlišením v nabídce LG, ale i dražší konkurenty překoná třeba rovnoměrným podsvícením.

LG přímo na krabici slibuje technologii HDRPro a samozřejmě UltraHD rozlišení 3840 × 2160 bodů a nejnovější verzi operačního systému WebOS 3.0. Asi největším překvapením u televizoru za 13 tisíc korun je ale další výbava. Satelitní tuner je milé překvapení, stejně jako přítomnost wi-fi i ethernetového portu. Během posledního roku se základní výbava televizorů hodně zlepšila.

4k televize LG 43UH603V

Televize pro jednoho

Obrazovka s úhlopříčkou 43" je pro většinu lidí velká televize. Jde o rozměr, který patří k nejprodávanějším v Česku, zčásti kvůli malým obývákům, zčásti kvůli přetrvávajícím mýtům o tom, že na tři metry je ideální právě 40" obrazovka. Není. A ve spojení s Ultra HD rozlišením si takto malou televizi nejvíce užijete na vzdálenost pouhého metru, může být i trochu méně. LG 43UH603V může sloužit i jako počítačový monitor, pokud máte nízký stůl nebo televizi pověsíte na zeď tak, abyste měli horní hranu v úrovni očí. Jediný problém s takto velkým monitorem je právě v nutnosti zvedat hlavu, abyste viděli třeba na adresní řádek prohlížeče.

Kompaktnost televize se potvrzuje už při instalaci – dá se bez problémů zvládnout v jednom člověku, televize je lehoučká a dobře se s ní manipuluje. V balení je podstavec v podobě dvou plastových nožek, k zavěšení na zeď slouží standardní VESA. Většina konektorů ale míří dozadu, takže je na to nutné při instalaci myslet.

Nastavení je potom snadné. Připojit anténu, ideálně satelitní, vložit čtečku s kartou do připraveného slotu a spustit uživatelsky nejpřítulnější systém nastavení televize v systému WebOS 3, jehož uživatelské prostředí okopíroval i Samsung a Sony.

V průběhu nastavování se může objevit i jeden problém. Pokud k televizi připojíte novou konzoli PlayStation 4 Pro, uvidíte jen černou obrazovku. To znamená, že musíte aktualizovat firmware. Ten už je k dispozici a chybu opravuje, tak se nelekejte. Ostatně tato chyba se dotkla snad všech televizí LG s funkcí HDR.

4k televize LG 43UH603V

Výbava s pochvalou

V úvodu zmíněná nadstandardní výbava z pohledu loňských televizorů je citelný posun dopředu. Kupovat levnou televizi dříve znamenalo spoustu omezení, jako nutnost používat externí satelitní přijímač. Možnost volby mezi wi-fi a kabelem je také příjemná. Kabel je rozhodně lepší, pokud chcete sledovat video ve 4K rozlišení, ale pokud to nejde, wi-fi funguje dobře a zvládne i Netflix ve 4K.

V balení je jen základní malý ovladač, který nenadchne ani neurazí, ale osobně mi vyhovuje více než magic remote s pohyblivým senzorem nebo ovládání přes mobil, v tomto jsem zpátečník. Ale u televizoru s touto cenou je zbytečné očekávat dva ovladače v balení.

Operační systém WebOS ve verzi 3.0 funguje velmi dobře, ale je stále pomalejší než Tizen na televizích od Samsungu, to je nutné přiznat. Proti Samsungu má ale LG uživatelské prostředí ostřejší, jednoduše vypadá lépe, byť hlavní výhodu WebOS – lištu s nabídkou vstupů a aplikací v dolní části obrazovky – už Samsung přejal. Proti Samsungu má LG také menší nabídku českých aplikací. To může někomu vadit, osobně jsem si vystačil s Netflixem, YouTube. Nechybí ani Voyo, Filmy Google nebo HBO Go.

4k televize LG 43UH603V

Nabídka vstupů zahrnuje standardní 3 HDMI porty s podporou HDR, jeden USB port, což je pro někoho možná málo, a také bezdrátový přenos obrazu a zvuku přes Miracast a WiDi. Jen reproduktory integrované v televizoru nejsou nic moc. Se sluchátky nebo externími reproduktory si filmy i hry užijete mnohem více.

Obraz lepší, než říká cena

Nejprve je nutné přiznat barvu: LG slibuje HDR, ale tato podpora je omezená. Levná televize nemá podporu 10bitových barev, tedy neumí zobrazit miliardy barevných odstínů. Ani velký dynamický rozsah se nekoná. Televize umí v HDR režimu zvýšit maximální jas, ale kvůli tomu, že má klasické LED podsvícení, nedokáže udržet zcela černou černou. Ale od televize za 13 tisíc nelze čekat výsledky jako u OLED modelů, které LG prodává za desetinásobnou částku.

Obraz televize ve standardních režimech spíše potěší, kino režim má příjemně nastavené barvy, které nejsou daleko od ideálu. V herním režimu nebo v HDR režimu je obraz až příliš jasný, ale prosvětlené stíny ve hrách hráči spíše uvítají a mít levnou 4K televizi v pracovně nebo herním doupěti je vlastně skvělý nápad. I z počítače zvládá televize zobrazit 4K video v 60 snímcích za sekundu, takže tolik nechybí konektor DisplayPort, který mezi televizemi nabízel pouze Panasonic, a i ten od toho díky novému standardu HDMI 2.0 ustoupil.

4k televize LG 43UH603V

Kvalita obrazu samozřejmě závisí na kvalitě zdroje. LG nemá úplně nejlepší upscaling, ale na menší úhlopříčce to není tolik znát. Pokud budete sledovat Blu-ray filmy, hrát hry z Xboxu One S, PlayStationu 4 Pro nebo výkonného PC, budete mít obraz jako břitva. Televizní vysílání nebude optimální, ale to u většiny programů není optimální ani na top televizích. Odezva při hraní je také přijatelná, Samsung je tradičně rychlejší, ale hrát se dá bez omezení nebo citelné ztráty kontroly nad herní postavou nebo virtuálním automobilem. Navíc za 13 tisíc nemůžete chtít zázraky. Ale na svou cenu je LG 43UH603V povedený kousek.