Značka Bang & Olufsen už ukázala, že umí dělat kvalitní přenosné reprosoustavy. Přibližně před rokem jsme testovali Beoplay A1, zaoblený půlkilový puk, který se kromě kvalitního zvuku chlubil i odolností vůči pádům. A nedopadl v hodnocení špatně, naopak.

Novinka je mnohem menší, má tvar pilulky a stejně jako větší model je z výroby vybavená praktickým koženým poutkem. Zůstala i krycí mřížka z eloxovaného hliníku. Ke zmenšování pak B&O sáhlo nejen u rozměrů reprosoustavy, ale i u cenovky. Menší reprosoustava, která se tentokrát skutečně vejde do kapsy, přijde na 4490 korun, a přitom hraje stále překvapivě dobře.

Čistý vzhled a skryté ovládání

Design reprosoustav Beoplay je výrazný. Větší „puk“ A1 nemusel sedět každému, hlavně byl navzdory tvrzení výrobce docela neskladný. Model P2 je protipól. Je malý, elegantní a ergonomicky tvarovaný. S rozměry 140 x 80 x 28 mm se vejde i do kapsy u kalhot. Na výběr jsou tři varianty barev: nudná písková, elegantní černá a jednoznačně nejvýraznější a subjektivně také nejhezčí tmavě modrá, která skvěle ladí třeba s modrými telefony Honor.

K čistému designu přispívá také absence ovládacích prvků. Horní stranu s barevným hliníkovým krytem narušuje jen skrytá dioda, která svítí přiměřeně výrazným bílým světlem, jež se při párování s telefonem promění v blikající modrou záři. Na boku pod diodou je pak konektor USB Type-C, na druhé straně potom z reprosoustavy vybíhají dvě svázané kožené šňůrky. Dokonce i logo výrobce je schované – na spodní straně natištěné na pryžové základně. Pod logem se pak skrývá jediné tlačítko, které slouží k zapnutí přístroje a při podržení spustí párovací režim.

Další dva ovládací prvky jsou neviditelné – zastavení a opětovné spuštění přehrávání lze vyvolat poklepáním na krycí mřížku reprosoustavy. Přechod mezi skladbami pak vyžaduje chvilku tělocviku – zatřepání reprosoustavou. S původním firmwarem to nebylo příliš spolehlivé, ale s tím aktuálním už je to použitelné. Větší možnosti ovládání ale nabízí aplikace BeoPlay pro Android a iOS, ve které je možné i upravit zvukový výstup tak, aby vám nejvíce seděl.

Beoplay P2

Při používání mi z pohledu ovládání chyběla pouze možnost ovládat hlasitost přímo na reproduktoru, to lze jen na mobilu nebo jiném připojeném zařízení. Nebo, pokud máte chytré hodinky, můžete hlasitost přehrávání upravovat na nich. Aplikace by pak mohla být přehlednější, třeba regulace hlasitosti (mimo systémový ovladač hlasitosti v telefonu) je hloupě schovaná po obvodu virtuálního tlačítka, kterým lze nastavit zabarvení zvuku.

Do malé krabičky s hmotností 275 gramů se vešla i dostatečně velká baterie s kapacitou 2200 mAh, která vydrží 8 až 10 hodin reprodukce. Nabíjení trvá přibližně dvě hodiny a dobíjení je samozřejmě možné i z externí powerbanky. Nutný je ale méně rozšířený kabel s konektorem USB Type-C. U reprosoustav řady Beoplay to ale není novinka a vzhledem k většímu rozšíření telefonů s novým konektorem už to nelze pokládat za nevýhodu, zvláště když jeden kabel je přímo v balení.

Zvuk, všude, ale bez prostoru

Dovnitř výrobce vložil dva reproduktory – malý výškový a pěticentimetrový středobasový, dohromady zvládají reprodukovat zvuky s frekvencí 68 až 21 000 Hz. To, že basy začínají „až“ na 68 Hz, není známkou nižší kvality, ale spíše férovosti výrobce, který si údaje necucá z prstu. Reproduktory pohánějí dva nezávislé digitální zesilovače s jmenovitým výkonem 2 x 15 W, ve špičkové zátěži krátkodobě zvládnou i po 50 W. Kromě reproduktorů je uvnitř také kvalitní všesměrový mikrofon, takže reprosoustavu můžete použít jako handsfree nebo pro diktování poznámek. P2 si dokonce rozumí i se Siri a službou Google Now.

Volba dvou měničů s rozdílným frekvenčním rozsahem znamená, že stejně jako většina miniaturních bluetooth přehrávačů hraje Beoplay P2 mono. To není zásadní problém, vzhledem k velikosti by stejně nenabídl dostatečnou separaci, takhle zvuk vyzařuje do prostoru – vyústění na horní straně je praktické, dokáže tak ozvučit prostor ve 360 stupních a venku jej budete mít položený nejspíše na dece. Možná by bylo praktičtější, kdyby místo zkosených hran měl hrany rovné, aby se dal postavit i na bok, ale není to výrazná vada.

Beoplay P2

Jediné, co na reprosoustavě může chybět, kromě ovládání hlasitosti, je podpora kodeku AptX pro kvalitnější přenos zvuku a přítomnost NFC čipu pro snadnější spárování. V praxi se mi ale P2 osvědčil, dokonce dobře fungoval i v autě, malá krabička umí hrát lépe než šumítka sériově montovaná do škodovek. Samozřejmě že malé repráčky nemohou konkurovat klasickým stereo reprosoustavám, ale ty si s sebou do auta nebo na pláž nevezmete. A popravdě je mnohem lepší poslouchat hudbu z Beoplay P2 než z integrovaných reproduktorů libovolného telefonu.

Cena 4490 korun pak rozhodně není nejnižší. Ale s ohledem na kvalitu zvuku v kombinaci s velikostí a výdrží to není vyloženě špatné. Přece jen Bang & Olufsen není supermarketová značka. Jen je škoda, že v krabičce není alespoň látkový přepravní pytlík, který by alespoň symbolicky přidal nějakou hodnotu.