To, co se stane mezi dopadem světla na senzor fotoaparátu a zobrazením snímku na displeji telefonu ovlivňuje kvalitu fotografie často více než kvalita samotného snímače. Vyvolání digitálních fotografií probíhá bleskurychle, má ale výrazné mezery, které dohánějí specializované aplikace s filtry a nástroji pro automatické vylepšení snímků. Google to chce ve spolupráci s vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) změnit.

Až v budoucnosti budete na telefonu pořizovat snímek, systém vezme data ze senzoru a místo obvyklého vyvolání rovnou provede úpravy, jaké by na snímek aplikoval profesionální fotograf. Jak by měl systém fungovat, si lze představit relativně jednoduše. Stačí vzít snímek pořízený mobilem a nechat jej automaticky vylepšit v aplikaci Google Photos. Výsledky by ale měly být ještě lepší, podobné tomu, co i s nepovedenými snímky se špatnou expozicí dokážou zkušení grafici.

Pět fotografů a pět vědců

Výsledků, které působí téměř dokonalým dojmem, dosahuje systém založený na umělé inteligenci díky učení na pěti tisících fotografií. Umělá inteligence porovnávala původní snímky s obrázky upravenými pěticí fotografů, celkem tedy zpracováním prošlo třicet tisíc obrázků. Rozdíl proti stávajícím systémům pro úpravu fotografií spočívá v tom, že grafické vlastnosti obrázků převádí systém do podoby matematických údajů. To zásadně snižuje nároky na kapacitu úložiště i výpočetní výkon.

Technologie vyvinuté trojicí zaměstnanců Googlu a dvojicí vědců působících na MIT umožní používat umělou inteligenci přímo v telefonu. Umělá inteligence, tedy kód potřebný k automatickým úpravám fotografií, má velikost několika megabajtů. Je tak rychlá, že dokáže úpravy zobrazovat v reálném čase v náhledu na displeji fotoaparátu ještě před pořízením snímku. Podle zveřejněné studie je zpracování snímku desetkrát rychlejší než algoritmus HDR+, který Google úspěšně používá v telefonech Pixel. Ty přitom právě díky softwarovému zpracování snímků patří k nejlepším fotomobilům na trhu.

Umělá inteligence pro úpravu obrázků od Google a MIT

Pro Google nejde o první využití umělé inteligence pro vylepšení fotografií. Počátkem léta firma představila plány na doplnění aplikace Google Photos, vylepšené o automatické úpravy snímků včetně náročnějších prvků, jako je možnost odstranit ze záběrů nežádoucí objekty. Úpravy v tomto případě ale probíhají na výkonných serverech Googlu.