google_poutac__192x128_.jpgLidé z podniku v noci na dnešek oznámili, že chtějí se svým vyhledávačem Google předstihnout. Podle agentury Reuters je ale čeká těžká bitva.

Cuil (vyslovuje se jako slovo cool, tedy "kúl") nabízí při vyhledávání služby, které podle lidí z firmy seřadí nalezené odkazy rychleji a levněji než vyhledávač Googlu. Ten se dnes přitom honosí největším záběrem nalezených odkazů. Potenciální rival Googlu uvádí, že se jeho vyhledávací zařízení soustředí na koncept zadání od uživatele a na analýzy obsahu každé stránky.

Čtěte Nové blogy o internetu a počítačích na iHNed.cz

Firemní blog IBM: Umíte se správně rozhodovat? ZDE

Blog Martina Denemarka: Pamatujete si ještě, co to byl fax ZDE

"Naším předním průlomem je vyhledávací technologie, která nám dovoluje vyčíst z internetu mnohem více," uvedl spoluzakladatel a generální ředitel firmy Cuil Tom Costello. Na klávesnici pod prsty každého uživatele se tak podle něj dostává při vyhledávání obsah téměř celého internetu.

Podle analytika webového vyhledávání Dannyho Sullivana se může Cuil zaměřit na ty uživatele, kteří si na postupy Googlu stěžují. Sullivan jmenoval například, že výsledky vyhledávání Googlu upřednostňují stránky, které jsou již oblíbené, a že se Google příliš opírá o některé zavedené zdroje informací, například encyklopedii Wikipedii.

Analytik doplnil, že možná nastala správná doba na to, aby se prosadil potenciální rival největšího světového vyhledávače.

"Bojovat s Googlem je ale pořád velmi zdrcující úkol, například Microsoft by o tom mohl vyprávět," podotkl Sullivan. Microsoft, který provozuje třetí největší vyhledávač v USA, se pokouší převzít Yahoo, aby mohl Googlu konkurovat, připomněla agentura Reuters.