reklama
reklama
7. 11. 2008 | poslední aktualizace: 7. 11. 2008  16:08

Studenti se v Akademii věd zajímali o špičkové vědecké projekty

Studenti v pátek v sídle Akademie věd na pražské Národní třídě se zájmem poslouchali v rámci Týdne vědy a techniky informace o špičkových vědeckých projektech Mezinárodního laserového centra (ELI) a Středoevropské synchrotronové laboratoře (CESLAB).
ČTK
ČTK
Agentura
reklama

Nejvýkonnější laser světa ELI, který společně připravuje 13 evropských zemí, bude zhruba stokrát silnější než současné nejvýkonnější světové lasery. Vědci ho budou využívat k vývoji nových materiálů a k lékařskému a fyzikálnímu výzkumu.

Synchrotronový výzkum, který by umožnil projekt CESLAB, se stále více uplatňuje při získávání nových poznatků v biologii a biotechnologii či materiálových vědách. Pro české vědce je bez vlastního zařízení velmi obtížné rozvíjet tyto obory na špičkové úrovni. Výstavba CESLAB by posílila prestiž a konkurenceschopnost českých vědců a vývojářů.

synchrotron_CESLAB.jpg

Vědci předpokládají, že by po uvedení do provozu, což by se mělo stát do roku 2015, CESLAB sloužil potřebám výzkumníků střední a východní Evropy. Do Čech by přilákal stovky vědců ze zahraničí a pomohl obrátit dosavadní negativní trend odchodu mladých nadějných výzkumníků do ciziny.

Oba projekty patří k těm, které by mohly být financovány z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Zatímco ministerstvo projekt ELI vybralo, k projektu CESLAB se podle vědců otočilo zády. Ti to ale nevzdávají a dál na projektu pracují. Jsou totiž přesvědčeni, že se ho nakonec prosadit podaří.

Dále čtěte

Díky operačnímu programu by měli čeští vědci z Bruselu dostat téměř 2,1 miliardy eur, což je při současném kursu silné koruny necelých 51 miliard korun. Konečné rozhodnutí, které z předložených projektů se budou v Česku realizovat, ještě nepadlo.

Autoři: ČTK
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Dalsi CERN nebo FERMI v malem v cechach - Proc? (Tomas Vitek)
Dobry den, nechapu proc stavet v evrope dalsi synchrotron, pokud...
Re: Studenti se v Akademii věd zajímali o špičkové vědecké projekty (autor)
CERN je centrum casticoveho vyzkumu, tam jde uplne o neco jineho....
kdo zaplatí provoz ? (FP)
Můj skromný odhad je, že provozní náklady spolknou o něco méně...
Re: Studenti se v Akademii věd zajímali o špičkové vědecké projekty (autor)
Tak v první řadě je dobře, když se vytvoří jedno špičkové centrum...
Provozní náklady (Honza)
Vážený pane, synchrotronů je v Evropě 17 a všude je financuje...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama