Informaci přinesl britský deník The Independent s odkazem na britské ministerstvo pro životní prostředí, výživu a venkov, jehož zástupci se zúčastnili jednání o dalších krocích proti rostoucí spotřebě energie v evropských domácnostech.
V posledních pěti letech zažily velkoplošné plazmové televizory výrazný boom a dnes je mají ve své domácnosti již milióny Evropanů. To se ale negativně projevilo na zvýšení průměrné spotřeby domácností, což znepokojilo řadu evropských politiků, kteří se rozhodli zakročit zavedením norem na spotřebu elektrické energie televizory.
Plazmové obrazovky spotřebovávají až čtyřikrát více elektřiny než jejich alternativy v podobě LCD či klasických CRT televizí. Například 42 palcová plazmová televize spotřebuje průměrně 820 kWh ročně, zatímco plochá LCD pouze 350 kWh. CRT televize s tak velkou úhlopříčkou na trhu dostupné nejsou, ale jejich největší 32 palcový model spotřebuje ročně asi 320 kWh.
Prodej LCD a plazmových TV letos předčí klasické TV
Samsung na CES 2009 představil produkty přinášející "zážitek bez zábran"
Za rostoucí spotřebu může samozřejmě také touha zákazníku po čím dál větších obrazovkách, tu ale snad zatím EU omezovat nebude a bude se zaměřovat na podporu ekologičtějších variant velkých televizí.
Ač jde zatím pouze o návrh, neočekávají se větší problémy při jeho prosazení v legislativních orgánech EU a nová norma by tak měla být přijata již během letošního jara. Dosud ale nejsou známy konkrétní hodnoty plánovaného omezení spotřeby elektrické energie televizory. Přesná čísla budou určena až po další expertní analýze a projednávání návrhu s výrobci a prodejci televizorů
Po omezení prodeje 100W neúsporných žárovek, které bylo potvrzeno na půdě EU minulý týden, je tento začátek konce plazmových televizí dalším krokem k alespoň částečnému zbrzdění prudkého nárůstu spotřeby elektřiny v evropských domácnostech během posledních let.
- Diskuse
- Celkem 157 příspěvků
Nevím, proč se v článku diví tomu, že jsou plazmové televize tak...
A ti ministři se chovají jako sbor pomatenců. Jen na ně hodit...
Výpočet vychází z maximální definované spotřeby a né průmerné...
Svatá pravda,každý,kdo tomu jen trochu rozumí ví,že sebelepší...
Zakazovat jeden vyrobek, kvuli pochybnemu mereni, je blbost. Proste...
- Vývojář JAVA - bankovní aplikace
- SAP FI, SD, BW
- Tester/ka informačního systému
- Produkt manažer
- Programátor/ka
- koordinátor vzdělávacích akcí a kurzů
- Programátor/programátorka PHP/MySQL
- WEBOVÝ KODÉR
- PHP PROGRAMÁTOR
- Front-end Developer
- SENIOR PROGRAMÁTOR - Microsoft Dynamics NAV
- EMBEDDED SW ENGINEER





















