První exempláře tohoto živočišného druhu brázdily vzduch naší planety už před 50 miliony let a druh vymřel před zhruba dvěma a půl milionem let následkem klimatických změn, upřesnil paleontolog Mario Urbina z peruánského Muzea přírodních věd.

Vědci narazili na velmi vzácnou fosílii v oblasti Ocucaje, která se rozkládá při jižním pobřeží Peru. Právě tato oblast je na podobné nálezy poměrně štědrá, protože specifické klimatické podmínky, které zde panují, umožňují jejich vynikající uchování. Bohaté naleziště tvoří zejména dno někdejšího oceánu vyhledávané četnými lovci paleontologických pokladů.

Nynější nález tvoří vlastně jen zkamenělá hlava někdejšího opeřence dlouhá 40 centimetrů. "Lebka ptáka náležejícího k čeledi Palegornithidae je vůbec nejucelenějším nálezem tohoto druhu ve světě. Takovou zkamenělinu lze nalézt skutečně jen velmi vzácně," prohlásil Urbina.

fosílie pravěkého ptáka

Podle něho ležela ptačí lebka v usazeninách někdejšího moře, a to společně se zkamenělými ostatky prastarých velryb, žraloků a želv.

V době, kdy pták zahynul, panovalo na pobřeží nynějšího Peru horké a deštivě klima, které se po několika milionech let změnilo na chladné a suché klimatické pásmo.

Dále čtěte

Opeřenec měl několik typických znaků, včetně ozubené špice zobáku a mohutných křídel, která ale nebyla tak výkonná jako u dnešních ptáků.

"Zuby pomáhaly uchvátit kořist. Pták zřejmě ulovil svou oběť a ještě za letu ji pozřel. Zřejmě vzlétal ze země s velkými obtížemi a musel proto využívat ke vzletu vyvýšené místo," vyjádřil domněnku Urbina.