První indická lunární sonda má technické problémy a možná bude muset zkrátit svou dvouletou misi na oběžné dráze Měsíce. Podle agentury Reuters to oznámila indická kosmická agentura ISRO.

Družice Čandrájan-1 odstartovala k přirozenému satelitu Země loni v říjnu, aby mapovala jeho povrch a pátrala tam po vzácných kovech. Indie se tak zařadila ke Spojeným státům, Rusku, Evropské vesmírné agentuře (ESA), Číně a Japonsku, které Měsíc také zkoumají.

Indický satelit letí poprvé k Měsíci, za 12 let poletí kosmonaut - čtěte ZDE

NASA zastavil další starty raketoplánů. Řeší, proč odpadává pěna - čtěte ZDE

"Na zařízení je porucha, ale mise pokračuje," řekl mluvčí ISRO agentuře Reuters. "Není to selhání. Prováděli jsme experimenty a dostali všechny snímky. Trvanlivost sondy je ale otázkou," doplnil.

V roce 2015 přijde řada na pilotovaný let

Družice váží 1400 kilogramů a její název ve starém sanskrtu znamená "měsíční plavidlo". Indii stála 79 milionů dolarů (téměř 1,5 miliardy korun).

Loni v listopadu vyslala na jižní pól Měsíce dopadovou sondu, čímž se tato asijská země stala čtvrtým státem, který "přistál" na věčném souputníkovi modré planety. Před ní se to podařilo Spojeným státům, bývalému Sovětskému svazu a ESA.

Indie se zařadila mezi kosmické velmoci už v roce 1981, kdy jako sedmý stát na světě vypustila vlastní nosnou raketu s družicí na palubě. O čtyři roky později se do vesmíru dostal první Ind na palubě ruské kosmické lodi Sojuz. Do roku 2012 chce k Měsíci vyslat družici Čandrájan-2, která by na jeho povrch dopravila robotické vozidlo.

Vesmírné ambice Indie ale u nepilotovaných letů nekončí. ISRO plánuje do roku 2015 vlastními silami vyslat do vesmíru dva kosmonauty. O dva roky později by měla ve spolupráci s Ruskem dopravit na povrch Měsíce nepilotovanou sondu.