Obyvatelé ostrova začali klobouky, které podle některých teorií představují jakési příčesky, umisťovat na hlavy svých soch zhruba před tisíci lety. A vědci z univerzit v Manchesteru a Londýně se domnívají, že je k sochám kutáleli z místní vyhaslé sopky.

Colin Richards a Sue Hamiltonová objevili jakousi silnici, která je společně s vyhaslou sopkou dovedla k teorii, jak byly několikatunové klobouky dopraveny k jejich budoucím nositelům.

Klobouky byly vytesány z červené vulkanické strusky v kráteru sopky Puna Pau. Pak byly kutáleny po cestě, která byla vybudována z materiálu vytvořeného ze stlačeného červeného lávového prachu, až do údolí, vysvětlil Richards.

Podle BBC přesný způsob, jak a proč byly klobouky na hlavy soch umisťovány, není znám. Nicméně český inženýr Pavel Pavel již ve druhé polovině 80. let úspěšně vyzkoušel svou teorii nasazování klobouků zvaných pukao, na sochy moai. Ještě předtím se mu jako prvnímu podařilo sochy "rozchodit" a dokázat, že k jejich přemísťování nebylo zapotřebí stovek lidí.

Badatelé také našli naprosto zachovalou ceremoniální sekyrku nedaleko klobouků. Domnívají se, že mohlo jít o obětinu.

Dvojice archeologů se chce v příštích letech pokusit zjistit stáří těch nejranějších soch. Nevylučují, že by jejich zjištění mohla přepsat historii Polynésie.

Velikonoční ostrov je sopečného původu a leží asi 4000 kilometrů od pobřeží Chile, jehož je územím. Jde o nejodlehlejší obydlené místo na světě. Byl osídlen pravděpodobně ve dvou migračních vlnách; Polynésané na něj poprvé dopluli už přibližně před 1500 lety. Vyvinuli kulturu s vlastním písmem, které doposud nebylo spolehlivě rozluštěno.