Troubení, nadávky a nekonečné kolony vozidel - tak vypadalo pondělní ráno v Horoměřicích u Prahy. Zhruba dvě desítky místních obyvatel tu neustálým přecházením téměř hodinu blokovaly přechod pro chodce.

"Uchýlili jsme se k tomu jako k symbolické manifestační akci. Jednáme už přes rok s úřady, žádáme snížení tonáže. Je nám odpovídáno, že to není možné, protože nejsou objízdné trasy," řekl ČTK jeden z organizátorů protestu Jan Prokeš.

Obcí na severozápadním okraji Prahy projíždějí těžké nákladní automobily, což se místním nelíbí a tvrdí, že zdejší komunikace nejsou pro provoz nadměrných nákladů způsobilé. Hlukovou zátěž navíc zvyšuje i skutečnost, že přímo středem obce prochází koridor hlavní vzletové a přistávací dráhy ruzyňského letiště. "Nás trápí víc ta pozemní doprava, letiště bereme jako fakt," poznamenal Prokeš.
Protest pořádaný v rámci Evropského týdne mobility a Evropského dne bez aut se uskutečnil na jednom z údajně nejnebezpečnějších přechodů pro chodce v Horoměřicích. "O akci byly všechny orgány tři neděle dopředu řádně informovány," uvedl Prokeš. Ke konci protestu na místě asistovala i policie.

Špatný stav silnic a nadměrná dopravní zátěž jsou dlouhodobě bolavým místem Středočeského kraje. Vozovky v kraji patří k nejvytíženějším v Česku a jejich stav je žalostný. Devastují je zejména přetížené kamiony a další nákladní auta, která se po zavedení mýtného přesunula z dálnic na silnice nižších tříd.