Nejméně jeden megabit za sekundu. To je rychlost, kterou budou muset finské telekomunikační firmy zaručit více než pěti milionům obyvatel Finska. Vyplývá to z nově přijatého zákona, firmy ale mají čas připravit se na nové opatření, začne platit až v červenci.

Postupně by se navíc rychlost připojení měla zvyšovat – v roce 2015 by měla dosáhnout sto megabitů za sekundu. Myslíme si, že je to něco, bez čeho v moderní společnosti nemůžete žít. Stejně jako bankovní služby, vodu nebo elektřinu potřebujete k životu také připojení na internet,“ řekla CNN ministryně dopravy a komunikací Laura Vilkkonen.

"Univerzální služba je právo každého jednoho občana,“ dodala. Finsko patří už nyní k zemím, kde využívá internet vysoké procento obyvatel.

Univerzální připojení k internetu je diskutováno i jinde ve světě. OSN se ho snaží prosadit jako jedno z lidských práv, která musí být garantována.

V souvislosti se stahováním médií z internetu také francouzský nejvyšší soud v červnu rozhodl, že přístup k virtuální síti je základní právo a piráti od něj nemohou být odříznuti. 

Finsko jde ale ještě o krok dále, když zákonem stanovuje i minimální rychlost, připomíná CNN.