Z 500 uživatelů implantátu je 365 dětí. Právě ony mají z přístroje největší užitek - když ho dostanou do dvou let věku, přes 90 procent z nich se naučí slyšet bez odezírání a srozumitelně mluvit, říká přednosta kliniky ORL Fakultní nemocnice Motol docent Zdeněk Kabelka.

Kochleární implantát zprostředkovává sluchové vjemy elektrickými podněty do nervových zakončení v části ucha zvané hlemýžď (cochlea). Zařízení má dvě části. Při operaci se pod kůži zavede malý přístroj, z něhož vedou elektrody do vnitřního ucha. Za uchem je zavěšeno malé pouzdro s mikrofonem, procesorem a přenosovou cívkou. Po operaci následuje rehabilitace, kdy se implantát ladí podle potřeb konkrétního pacienta.

V Motole se provádějí kochleární implantace už 17 let. Loni bylo v Ostravě založeno Centrum péče o pacienty s kochleárním implantátem s působností pro Moravu. Od letošního dubna provádí screening sluchu novorozenců.

V Česku ročně ohluchne zhruba deset dětí a asi 50 dospělých, asi sto dětí se narodí s vážným postižením sluchu. Podle profesora Josefa Syky z Ústavu experimentální medicíny dostává kochleární implantát v Česku méně dětí než by mělo. Samotný kochleární implantát stojí přes půl milionu korun, hradí ho zdravotní pojišťovny, stejně jako následnou rehabilitaci.