Tvrdí to poslední vydání nedělníku Sunday Telegraph. Nedělník podotýká, že jeho zjištění může dál zpochybnit práci IPCC, který dostal v roce 2007 Nobelovu cenu za mír.

IPCC ve zprávě z roku 2007 konstatoval, že při zachování rychlosti globální změny ovzduší roztaje většina himálajských ledovců do roku 2035 a nedávno připustil, že se mýlil "o několik set let".

Závěry IPCC vycházejí především z pozorování horolezců

Sunday Telegraph ověřil zdroje citované ve zprávě a zjistil, že vycházejí především z článku horolezce Marka Bowena, který vyšel v horolezeckém časopise Climbing v roce 2002. Článek citoval pozorování horolezců z jejich výstupů od 70. let.

"Překvapilo mě, že citují článek z horolezeckého časopisu," připustil pro nedělník Bowen. "Není ale důvod, proč nepřihlédnout k neoficiálním pozorováním horolezců, protože tráví spoustu času na místech, kam se jiní málokdy dostanou, a všímají si na nich změn," dodal.

Dalším pramenem byla dizertační práce nynějšího horského průvodce a bojovníka proti klimatické změně Daria-Andriho Schworera, který při práci na ní vedl rozhovory se zhruba osmi desítkami horských vůdců ze švýcarských Alp.

Prognóza IPPC se prý ve skutečnosti týká roku 2350

Od počátku 90. let vydal panel čtyři hodnotící zprávy. V té poslední z roku 2007 došli autoři mimo jiné k závěru, že většina oteplování atmosféry v posledních padesáti letech byla "velmi pravděpodobně" způsobena nárůstem emisí skleníkových plynů produkovaných lidmi.

Právě tato zpráva ale obsahovala i chybný údaj, že himálajské ledovce zaujímající nyní plochu 500 tisíc kilometrů čtverečních, se mohou do roku 2035 zmenšit na pouhou pětinu. Šéf IPCC Rádžendra Pačaurí nedávno přiznal, že prognóza se týká roku 2350. Teorii o klimatických změnách ale obhajoval jako platnou.

Plocha, kterou zaujímají himalájské ledovce, je mnohem menší

Vědci ale navíc podle různých médií upozornili také na to, že himalájské ledovce zaujímají pouze plochu kolem 33 tisíc kilometrů čtverečních a údaj 500 tisíc kilometrů čtverečních se zřejmě vztahuje k celkovému rozsahu ledovců a polárních čepiček na Zemi.

IPCC koncem ledna odmítla jako nepodložená obvinění listu The Sunday Times, podle nichž se spletla, když spojila oteplování klimatu s přírodními katastrofami a ekonomickými škodami. Podle AFP i přes polemiku vědecká obec IPCC hájila a zdůrazňovala, že skupina přiznala chyby ohledně ledovců a že její práce byly vyvážené a závěry správné.