„Podepsali jsme dohodu s Mobilkomem (provozovatel sítě U:fon, – pozn. red.), díky níž rozšiřuje Vodafone pokrytí rychlým mobilním internetem s reálnou rychlostí 200 kilobitů za vteřinu až 1,5 megabitu za vteřinu na dvě třetiny české populace. Nyní probíhá finální fáze testování a brzy oznámíme nabídku pro zákazníky,“ řekl HN mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický.

Nabídkou cílí Vodafone hlavně na uživatele připojující se k mobilnímu internetu z notebooku. Běžné telefony se totiž k síti U:fona připojit nedokáží, síť běží na jiné frekvenci. Podle informací HN tak bude od začátku září v nabídce Vodafonu nový modem pro přenosné počítače, pomocí kterého se bude možné připojit jak k síti Vodafonu, tak i k síti U:fona. Ta je prý na možný „příval“ dalších zájemců o připojení připravena. „Do konce roku je naše síť připravena na desítky tisíc nových zákazníků,“ řekla HN mluvčí U:fona Jana Studničková.

Operátor navíc nebude měnit tarify, takže zákazníci disponující novým modemem budou mít k dispozici větší pokrytí rychlejším internetem v rámci částky, kterou už v současnosti Vodafonu platí. K síti U:fona se připojí tam, kde není dostupný rychlý 3G internet přímo od Vodafonu, tedy hlavně mimo větší města. Nový modem už testuje zhruba sto zákazníků, vyhodnocení jejich spokojenosti má operátor znát do konce srpna, kdy nabídku oficiálně uvede na trh.

Vodafone začal pokrývat Česko rychlým internetem koncem loňského a začátkem letošního roku. K jeho vlastní síti 3G se nyní může připojit asi pětina populace. Licenci přitom získal operátor už v roce 2005. Stavět vysílače 3G signálu začínají po letech letargie i další dva operátoři. Nejdále je zatím Telefónica O2, která pokrývá asi třetinu Čechů, především ve větších městech. Stále je to výrazně méně než v okolních zemích. Tam je běžné pokrytí drtivé většiny obyvatel, navíc s lepší cenovou nabídkou, než mají čeští operátoři pro běžné nefiremní zákazníky.