reklama
reklama
30. 1. 2011 | poslední aktualizace: 30. 1. 2011  11:03

Dopravit ledovec z Grónska na Kanárské ostrovy je snadné, ukázal Francouz

Zajistit takto dodávky pitné vody a nový zdroj energie suchem trpícím zemím lze pomocí počítačové simulace, které se dočkal 35 let starý projekt inženýra Mougina.
Čtěte více o: ledovec | Kanárské ostrovy | Grónsko | led
reklama

Dopravit ledovec z Grónska na Kanárské ostrovy a zajistit zde tak dodávky pitné vody a stoprocentně obnovitelnou klimatizaci: tento 35 let starý projekt francouzského inženýra se dočkal poprvé počítačové modelace. A kupodivu, ono to může fungovat!

Plovoucí ledová hora jen několik set metrů od Kanárských ostrovů, poté, co za necelých pět měsíců překonala Atlantik. To není virtuální představa, ale plod simulace pomocí 3D.

"Ledová hora představuje dvojí využití," zdůrazňuje inženýr Georges Mougin, který sní o takovém transferu od roku 1975, ale narážel na mnoho otázek nejistých z vědeckého hlediska.

"Ledová hora přepravená do nízkých zeměpisných šířek se stává zdrojem energie, ať už jako chlazení stávajících elektráren, nebo napájení elektráren OTEC," vysvětluje. Tyto elektrárny využívají tepelnou energii moře. Elektřina se vyrábí tak, že se využívá rozdílu mezi teplou vodou na povrchu a studenou v hloubce.

Studená voda získaná táním ledové hory umožňuje klimatizovat rozsáhlé zóny a pak ještě může být využita pro domácí potřebu. Takový transfer by byl užitečný pro místa trpící suchem, jako jsou Kanárské ostrovy, Portugalsko nebo Maroko.

Ledová hora připluje přirozeně

Plovoucí ledové hory, které se odtrhávají od ledovců na pólech, jsou tvořeny sladkou vodu, na rozdíl od pobřežního ledu složeného ze zmrazené mořské vody.

Inženýr Mougin byl nucen nejprve se svých projektem vyčkávat, ale v posledních letech jej oživil díky pokroku v oceánografii, která dnes umožňuje podrobně poznat mořské proudy.

Inženýr nehodlá ledové hory, monstra vážící několik milionů tun, vléci mořem, ale chce využívat jejich přirozeného pohybu v oceánu, při němž by byly doprovázeny remorkéry.

Jeho plán modelovala společnost Dassault Systèmes pomocí nejmodernější počítačové techniky. "Chtěli jsme zjistit, zda je projekt možný," uvádí ředitel plánování u Dassault Systèmes Cédric Simard.

Všechny etapy tak byly simulovány ve 3D, od výběru ideální plovoucí ledové hory u Nové země v Severním ledovém oceánu po její připlutí na Kanárské ostrovy, včetně plavby za meteorologických podmínek, jaké obvykle panují. Zvolena byla plovoucí ledová hora o váze sedmi milionů tun, takzvaná tabelární, tedy plochá, u níž byla nízká pravděpodobnost, že se převrátí nebo zlomí.

Tání zpomalí sukýnka

Georges Mougin chce ledovou horu zakrýt jakousi sukýnkou ze syntetického textilu používaného na některých ledovcích s cílem zpomalit jejich tání. Ta by byla doplněna obrovskou rybářskou sítí, jaká se používá pro lov tuňáků. To by vytvořilo jakousi vodní matraci izolující ledovou horu.

Plovoucí ledová hora by doputovala na Kanárské ostrovy za 141 dní a přitom by ztratila "pouze" třetinu své hmotnosti. Byla by ještě s to poskytovat po jeden rok vodu městu o 50.000 obyvatelích.

Georges Mougin, povzbuzen tímto virtuálním úspěchem, nyní slibuje "první statický pokus" v jednom zálivu na Nové zemi, aby se svou společností WPI ověřil účinnost ochrany. Možná už na jaře příštího roku.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Děda kecá. (vnuk)
Už mu jebe.
Simulace je jedna věc, (hm)
a realita druhá. Namáhal se někdo se sledováním skutečných ledovců...
Re: Dopravit ledovec z Grónska na Kanárské ostrovy je snadné, ukázal Francouz (honza)
no, mám pocit, ze ta simulace by mela vychazet z nejakych namerenych...
Až to předvedou v reálu, uvěřím. (hm)
Nějak tu snadnost nevidím. Simulace se dnes říká i animacím.
Kudy se tam chce dostat? (hm)
a jak přetraverzuje Golfský proud? Tyhle počítačové simulace....
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama