Web slaví 20. narozeniny. Z původní myšlenky propojených informací se web proměnil v nekonečný prostor plný multimédií a aplikací. Rychleji, než kdokoliv čekal.

Datum 6. srpna 1991 je mezník, který označuje zpřístupnění první webové stránky uživatelům. Dvacet let od vzniku webu ale i jeho tvůrce oslavil už před dvěma lety, v březnu 2009, kdy uplynulo 20 let od chvíle, kdy Tim Berners-Lee předsal svému šéfovi v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN) návrh nového systému pro správu informací.

Co se tehdy před 20 lety dělo? Jak vypadal vývoj internetu v Česku? Co internet lidstvu dal a vzal a jak může vypadat internetová budoucnost? Na vaše dotazy odpovídal publicista a internetový odborník Miloš Čermák.

 

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Jakub
dobrý den. Dnešní internet je silně cenzurován a doba skutečně svobodného internetu je bohužel pryč. Myslíte si,že by mohl vzniknout,právě jako reakce na stále více omezovaný internet, jakýsi druhý, underground ?
Nevím, záleží na tom, jak to berete. Cenzurovány jsou některé služby (třeba Facebook, kde nemůžete publikovat "nevhodný obsah", třeba ženská prsa), ale neřekl bych, že web je v zemích jako Česko cenzurován (snad s výjimkou dětské pornografie - stránky s tímto obsahem někteří operátoři blokují). Pravdu máte v tom, že MOŽNOSTI cenzury jsou a že k tomu mnozí politici inklinují, takže je třeba se mít na pozoru. Možnost, že by vznikl nějaký druhý, "podzemní" Internet (coby nová infrastruktura), si moc nedovedu představit.
Miloš Čermák
Petr Kominek
Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, jaký máte názor na G+ a myslíte si, že se masově rozšíří mezi český lid? Děkuji a jsem s pozdravem.
G+ je služba, která měla neuvěřitelný rozjezd a která mě tím velmi zaskočila. Pravda je taková, že se i v Česku velmi dobře šíří a že už teď nabízí velmi "živé" prostředí. Čímž odpovídám na otázku. Pokud bychom se ptali, zda se může vyrovnat Facebooku, případně ho "porazit", to si stále nejsem jistý.
Miloš Čermák
Jarda
Dobrý den, chtěl bych znát váš názor na invazi gigantických IT firem na český trh. Co to přinese českému internetu, mířím tím na odliv peněz a vývojových kapacit mimo ČR jiného než uživatelský zážitek na světové úrovni? Pokud nebudeme mít lokální silné firmy, nepřipravujeme absolventy pouze na export?
Ta "invaze" probíhá dvacet let a těžko s tím můžeme něco dělat. Jsme otevřená ekonomika a tyto firmy si u nás jak "berou", tak i "dávají". Lokální silnou firmu na webu minimálně jednu máme (Seznam). Souhlasím s tím, že by Česku víc start-upů slušelo, a tam by například vláda mohla něco udělat: třeba zjednodušit byrokracii při zakládání a provozu firem.
Miloš Čermák
Michal Kolesa
Umíte plavat? Jak moc dobře? Kolik uděláte bazénů? Jakým stylem nejčastěji plavete?
Plavu mizerně, tedy pomalu. Jiný styl než prsa pořádně neumím.
Miloš Čermák
Karel
Dobrý den, jak jste spokojený s úrovní internetového zpravodajství u nás?
To je příliš obecná otázka, aby na ni bylo možné nějak zajímavě odpovědět. To nedokážu, to je námět na dlouhou studii. Aby to nevypadalo, že se vyhýbám odpovědi, tak já osobně "skládám" české zpravodajství z několika serverů (idnes, ihned, lidopvky a spíše výjimečně novinky), strávím na těchto serverech tak 10 až patnáct minut denně a celkem mě to uspokojuje.
Miloš Čermák
r0man
Zdravim...sledujem Vase postrehy aj na twittri aj na g+...chcem sa spytat na Vas nazor ci to twitter prezije..alebo sa to casom zleje dokopy..clovek si neskor asi vyberie len jednu platformu a nebude sledovat obidve..dakujem
To je dobrá otázka, nad kterou hodně přemýšlím. Twitter velmi prosperuje v Americe i v řadě evropských zemí a byť ho G+ do určité míry ohrožuje (v něčem jsou si tyto služby podobné), tak se to zatím neprojevuje. V Česku je však dlouhodobě slabý, má málo uživatelů (jednotky desítek tisíc) a nepřekročil hranice českého "geekolandu". Podle mě je to proto, že Twitter ještě neobjevily naše lokální "celebrity", které například v Americe ženou popularitu Twitteru u běžných lidí.
Miloš Čermák
Alice
Dobrý den, budou si lidé podle vás i za 50 let kupovat noviny? Jak dopadne souboj televize vs. internet?
Za padesát let si noviny už určitě noviny lidé kupovat nebudou, rozhodně ne v té dnešní podobě. Možná se stanou velmi luxusním a kuriózním zbožím, něco jako třeba autoveteráni na silnicích. To samozřejmě, že se nepřihodí něco neočekávaného, například nějaká civilizační pohroma nebo katastrofa ... pak, pokud nějaké lidstvo bude existovat, se třeba vrátí (nejen) k papírovým novinám. Co se týče televize, té se zatím daří celkem dobře a Internet ji zase tolik neohrožuje.
Miloš Čermák
Jan Klesla
Dobrý den, co si myslíte o projektu internetové měny BitCoin? Má podle Vašeho názoru šanci na úspěch? Děkuji
Projekrů jako BitCoin bylo a je víc, myslím, že zajímavá je i myšlenka "facebookových peněz", ale moc na úspěch těchto projektů nevěřím. BitCoin navíc v poslední době vyvolává i určitá podezření.
Miloš Čermák
Tomas
Dobry den, chtel bych se zeptat jak podle Vas bude vypadat budoucnoust internetu za dalsich 20 let. Budeme zit vsichni jen v cloudu a bavit se pres google +? Budou jeste existovat e-maily? Jakou rychlost pripojeni budeme mit na posledni mily? Diky
To je zajímavá otázka, například ta zmínka o mailech je dobrý postřeh, moje děti už maily prakticky nepoužívají (nebo lépe řečeno maily komunikují pouze s námi rodiči). Co se týče budoucnosti, neptejte se mě, já se většinou v předpovědích mýlím. Už jsem se před časem označil za "negativního vizionáře".
Miloš Čermák
Lubos
Pred 20 lety se cetli na zachodu noviny pred 5-10 lety se tam cetli spravy online na notbookach pdacka a mobilech.. ted to sou ipady co to bude za dalich 15 let ? :) nejaky tip
Viz předešlá odpověď, jsem vizionář na baterky, takže se mě na budoucnost neptejte. Navíc se to opravdu nedá předpovědět. Například já opravdu čtu na záchodě iPad (i dneska jsem ho četl!), a to je zařízení, o kterém jsme ještě před dvěma lety neměli ani potuchy. Tak jak bychom mohli vědět, co bude za 15 let?
Miloš Čermák
Václav Vašků
Zajímalo by mě toto: Vize o globální komunikaci měli vnímaví lidé již před sto a více lety. Namátkou Nikola Tesla nebo Jules Verne. Jinými slovy, nápad/idea se vždycky musí nejprve zrodit v lidské mysli, teprve potom je možné přemýšlet, jaká technická fidlátka vyvinout k jeho uskutečnění. Víte o nějakých vizích, které by mohly napovědět, kam se současný Internet bude vyvíjet?
Myslím, že pravdu máte jen částečně. Jistěže vize jsou důležité a fascinuje mě, když si čtu, jak si lidé například před sto lety představovali rok 2000. Je pozoruhodné, že se v mnohém trefili, nejen třeba ten Verne nebo Tesla. Ale já si myslím, že mít vize je snadné a má je hodně lidí ... ale co pak skutečně mění a posouvá pokrok, jsou právě ta fidlátka. Takže je to podle mě spíš naopak: začíná to u fidlátek. Tomu pak podřizujeme své chování, zvyky atd. Dobrý příklad je iPad - podívejte se, jak jedno fidlátko hrozně změnilo chování lidí a zahýbalo IT průmyslem!
Miloš Čermák
Aleš
Zdravím, myslíte si že Facebook a podobné socialní síte v budoucnu zaniknou a přijde něco nového? nebo tady budou dalsích 30 let a lidi si na ně tolik navyknou že pro ně bude znamenat internet=facebook ?
Sociální sítě jsou úspěšné proto, že velmi vycházejí vstříc lidské povaze a základním lidským potřebám či tužbám (komunikovat s ostatními, seznamovat se, chlubit se svými úspěchy atd.). V tom se Facebook a spol. velmi trefily do našeho chování a v tomto smyslu se o jejich budoucnost nebojím. Ale myslím, že se na základě sociálních sítí začne naše chování proměňovat - že se třeba změní přístup k soukromí (budeme si ho víc vážit) a že se předefinuje to, co považujeme za společenský úspěch (dnes je úspěšný ten, koho zná hodně lidí, do budoucna to může být naopak ten, kterého nezná nikdo - ale to je spíše anekdotický příklad).
Miloš Čermák
Václav Pekárek (t00thy)
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na Váš názor k využívání, u nás předražené, služby SMS. Neměla by služba jako Twitter šanci tuto službu zlikvidovat, za předpokladu že by umožňovala privátní příspěvky? Přeci jen dnes již velká část populace vlastní smartphone, ať už jakýkoli a aplikaci pro twitter na nich fungují dobře, řekl bych že lépe než sms. Já osobně nepoznám rozdíl, co se týče funkčnosti, mezi tím, když mi přijde sms, nebo Mention z Twittru. Je možné, že by toto mohlo být otevřené odvětví trhu? Řekněme privátní zprávy typu tweetu, avšak přes internet, nikoli jako sms, s možností řekněme placeného uživatelského účtu.
Máte stoprocentní pravdu, SMS jsou předražené a Twitter či Facebook by je snadno mohly nahradit. Říkám si to každý měsíc nad telefonním účtem mé dcery. Čímž prozrazuju i to, že SMS zatím sociální sítě nenahradily. Ono to souvisí s tím, že pokrytí internetovým připojením není zdaleka stoprocentní. SMS zůstává nejspolehlivějším a nejrychlejším způsobem, jak kohokoliv téměř jistě zastihnete. Bohužel - jak píšete - za to platíme neúměrně vysokou cenu.
Miloš Čermák
Tomas
Jakou sluzbu internetu povazujete za nejvyspelejsi a kterou za nejuzitecnejsi? Ktere by jste se v budoucnu nechtel vzdat a bez ktere si svuj zivot dokazete predstavit? E-mail, www, ftp ....?
Teď jsem někde četl výsledky průzkumu, zda by se lidé na týden vzdali radši mobilu, nebo zubního kartáčku. Tyhle ankety vždycky přinášejí zajímavé výsledky, ale já je moc nemám rád, protože ta otázka je v principu nesmyslná. Proč bych se měl něčeho vzdávat? Nemůžu mít prostě oboje? Tak je to i se službami Internetu. Samozřejmě je asi nejdůležitější web, používám email ... atd. ... a proč mám přemýšlet, čeho bych se nechtěl vzdát? Ničeho. Navíc v tom moc nevidím logiku, spíš si lze představit, že z nějakého důvodu přijdeme o všechny tyto služby (ztroskotání na ostrově, nějaká pohroma atd.). Pak si myslím, že bez těchto technologií dokážu celkem dobře žít, konec konců jsem si to už před dvaceti a více lety vyzkoušel!
Miloš Čermák
Radek Pokorný
Miloši, proč při psaní tak bušíte do klávesnice? :)
Sorry! Dělám všechno naplno :)
Miloš Čermák
H0n2ar
Která ze tří největších "sociálních sítí" (Facebook, Twitter, Google+)se vám jeví jako nejlepší (nejoblíbenější u vás atd.)
Používám všechny tři a každá je mi blízká trochu něčím jiným. Ale nechci se vyhýbat otázce, takže napíšu, že osobně mám nejradši Twitter, ale z hlediska použitelnosti v Česku je asi nejlepší Facebook (z jednoduchého důvodu, je na něm nejvíc lidí).
Miloš Čermák
Jersi
Dobrý den, zkuste prosím odhadnout scénář případného globálního výpadku internetu, v trvání řekněme 3 měsíců. Díky a zdravím Vás
Téma na katastrofický nebo sci-fi román, a ten teď nestihnu napsat, sorry! (Ale bylo by to určitě zajímavé, zejména proto, že svět je dnes tak "prosíťovaný", že by to asi vedlo k pádu světové ekonomiky - to, že bychom nemohli mailovat či facebookovat je pouze nepatrný a nedůležitý kousíček ledovce)
Miloš Čermák
Jirka
Dobrý den. Hodláte ještě někdy napsat rozhlasovou hru?
Napsal jsem dvě realizované (poslední někdy koncem devadesátých let), napsal jsem ještě několik dalších, ale už jsem je nikomu nenabízel, stejně jako divadelní hry. Ale baví mě je psát, relaxuju u toho.
Miloš Čermák
djmouka
Dobrý den. V porovnání s vývojem internetu a součastností, jakou si myslíte, že budou mít šanci nové projekty? Kdysi platilo, že kdo první přijde, první bere. Mám dojem, že dnes se situace točí kolem několika desítek firem. Je stále šance prosadit se s něčím novým anebo si myslíte, že v klíčových službách jsou už karty rozdány?
Pocit, že karty jsou rozdány a že si všechno "rozebraly" velké firmy, byl už koncem devadesátých let, případně v roce 2000. Ale například jistý Mark Zuckerberg si o pár let později přesto řekl, že zkusí jeden menší projektík realizovat!
Miloš Čermák
FK
Dobré poledne! Nedávno jsem si zase pustil film "Návrat do budoucnosti" a byl tam rok 2010. Musel jsem se smát. Jak jinak - bylo to přehnané. Nemyslíte si, že už máme jakousi civilizační stopku? Prostě, že se věci už nebudou vyvíjet jako za posledních 20 let? Děkuji za odpověď
To je dobrý postřeh, myslím, že v mnoha oborech narážíme už na limity, které nebude snadné překročit. Jako příklad uvádím často kosmický výzkum. Když jsem byl malý kluk (v sedmdesátých letech), byla kosmonautika jedním z oborů, kde se zdálo, že možnosti jsou neomezené - víkendové výlety na Měsíc, oběžná dráha zá bavou leda pro děti či důchodce, dobyvatelské expedice na Mars i další planety, vědecké výpravy za hranice Sluneční soustavy. O tom všem jsme snili a věřili, že se aspoň něčeho dočkáme. No a podívejte se, kde je kosmický výzkum dnes!
Miloš Čermák
Tomas
Vzdat se nejake sluzby internetu nebylo mysleno dobrovolne. Pred chvili jsme zjistili, ze vase deti uz temer nepouzivaji e-mail. Umite si predstavit, ze za 10 let uz nebudeme pouzivat ani web? Vim, ze je to zase vizionarska otazka, ale zajima me vase treba i spatna intuice.
Aha, tak to jsem špatně pochopil. Kde bude za deset let web? O konci webu se začalo hodně mluvit a psát loni na podzim (obálka a téma v časopise Wired), v souvislosti s nástupem mobilních aplikací. Tedy zase ten iPad! Ale od té doby se ukázalo, že ono to s těmi aplikacemi nebude tak horké, že web je velmi životaschopný a trvale fascinující také kvůli své otevřenosti. Aplikace jsou zahrádky a parcely obehnané ploty, web je volná příroda. Můj názor je, že web tu bude ještě dlouho.
Miloš Čermák