Na zámku v Peruci na Lounsku zloději v noci na pátek ukradli čtyři obrazy kubistického malíře Emila Filly. Jde o díla s názvy Slepec, Zátiší s klarinetem a košíkem ovoce, Zátiší s mísami ovoce a Žena s kartami. Škodu kriminalisté odhadují na desítky milionů korun. Vzácné olejomalby navíc nebyly pojištěné.

"Kvůli vysoké hodnotě sbírkových předmětů si nemůžeme dovolit pojistku platit," uvedla pro server IHNED.cz Alica Štefančíková, ředitelka lounské Galerie Benedikta Rejta,

která si od soukromého vlastníka zámku pronajímá pamětní síň Emila Filly a spravuje ji. Právě odtud obrazy zmizely.

Podle mluvčí lounské policie Jaromíra Střelcová bylo po obrazech vyhlášeno celostátní pátrání. Upozornění obdrželi i kolegové v zahraničí.

Alica Štefančíková uvedla, že celková hodnota ukradených obrazů se pohybuje mezi 50 a 80 miliony korun. "Jedná se o olejomalby ze čtyřicátých let minulého století. Tyto obrazy patřily k těm, které se v současnosti nejlépe prodavají," dodala ředitelka.

Zloději stihli odjet

Pochybnosti o hodnotě

Podle policie byla odcizena plátna v hodnotě desítek milionů korun, odborníci však takový odhad zpochybňují. „Emil Filla je v posledních dvaceti letech prodáván za velmi vysoké částky, které stále rostou. Avšak to se týká jeho modernistického období,“ říká galerista Jiří Švestka. Na Peruci zloděj nejspíš ukradl Fillovy krajinky z jeho pozdního období. „Mám ty krajinky rád, osobně je nakapuju, takže vím, že desítky milionů korun nestojí. Nyní se prodávají za cenu nižší než jeden milion korun. Ale myslím si, že jsou podhodnocené. Jsou na ně různé názory, třeba že to byla úlitba režimu. Já v nich ale stále vidím otisk velmi inteligentního malíře. V těch krajinkách je nádech čínské tušové malby,“ dodává galerista. Nejdražší vydražené plátno od Emila Filly Zátiší s lahví Cherry se vyšplhalo na 16,25 milionu korun. Galerista Švestka však prodal jiné Fillovy obrazy mimo aukce za částku ještě vyšší. „Dá se říct, že vrcholná Fillova díla stojí kolem dvaceti milionů korun,“ říká Švestka.

Podle Štefančíkové byl objekt připojen na pult centralizované ochrany. "Policie dorazila na místo do deseti minut po signalizaci, která se spustila krátce po čtvrté hodině ráno. Zloději bohužel stihli odjet," řekla šéfka galerie.

Místní lidé žijící v bezprostředním sousedství zámku údajně nic podezřelého v noci nezaznamenali. "Ničeho jsme si nevšimli," řekli obyvatelé Peruce, s nimiž reportérka IHNED.cz hovořila.

Padla přitom zajímavost: vstupní brána do areálu zámku se údajně na noc nezamyká.

Dostanete obrazy, ale vystavte je

Pamětní síň Emila Filly se nachází v jižním křídle peruckého zámku. Je vybavená původním mobiliářem s ukázkami z umělcovy tvorby a sbírek. Filla tuto část zámku po roce 1945 obýval, maloval hlavně okolní krajinu Českého středohoří.

Síň v zámku vznikla krátce po malířově úmrtí v roce 1953. Fillova manželka tehdy převedla část jeho díla na stát, protože umělec si to přál ve své závěti. Měl jedinou podmínku: obrazy budou vystavena v Peruci.

Majitelem zámku jsou Britové. "Zámek jsme prodali už před pěti lety i s věcným břemenem, kterým je právě Galerie Emila Filly," řekl starosta Peruce Antonín Lanc.

Fillova díla patří k nejdráže prodávaným obrazům na aukcích v České republice. Nejvyšší ceny z jeho tvorby dosáhlo v roce 2010 Zátiší s lahví Cherry, které bylo vydraženo za 16,25 milionu Kč (bez aukční přirážky) a je na pátém místě v žebříčku nejdražších obrazů prodaných v ČR.

Za miliardovou krádeží Van Goghových Vlčích máků jsou prý i zaměstnanci muzea - čtěte ZDE

Expert: Možná budou chtít výkupné

"Šlo o dílo z nejslavnějšího období malířovy tvroby, které spadá do let 1911 až 1919," řekl Jiří Rybář, jednatel společnosti 1. Art Consulting Brno - Praha, která Fillův obraz Zátiší s lahví Cherry vydražila.

Podle Rybáře jsou kradené obrazy obecně neprodejné. "A nevěřím ani tomu, že by si někdo obrazy nechal ukrást na zakázku. To by byl naprostý šílenec. Že má takový obraz doma, by se dřív nebo později zjistilo," tvrdí Rybář, který za krádežemi vidí spíše snahu získat výkupné. "Ale je to ryze můj subjektivní pocit," upozornil.

Největší krádeže uměleckých děl za posledních 30 let

20. října 1972 - Z NG pachatelé ukradli tři obrazy - portrét Jaspera Schade van Westruma od Franse Halse, poprsí Krista od El Greka a Svatého Jeronýma od Tintoretta. Po čtyřech letech se obrazy vrátily.

1988 - Ze zámku Duchcov se ztratilo 39 obrazů a miniatur z 19. století. V roce 1993 objevili policisté sedm značně poškozených děl v Bavorsku, obraz Karla van Mandera Triumf lásky se ve stejném roce našel v Londýně. Do Duchcova se vrátil v roce 1994.

5. prosince 1990 - Z obrazárny Pražského hradu se ztratil obraz Zamilovaný stařec od Lucase Cranacha staršího v hodnotě 300.000 marek (pět milionů korun). Pachatel dal místo něj reprodukci.

27. až 29. února 1992 - Ze zámku v Náměšti nad Oslavou zloději odnesli 14 obrazů ze 17. a 18. století v hodnotě přes devět milionů korun. Část byla v roce 1996 nalezena v Německu spolu s Cranachovým obrazem. Cennosti se do ČR vrátily o dva roky později.

1992 - Soukromému majiteli z Benešovska byl odcizen obraz malířky Toyen s názvem Severní krajina. Hodnotu díla znalci vyčíslili na minimálně šest milionů korun. Policie obraz zajistila na jaře 2009, kdy se ho dvojice mužů pokoušela prodat.

5. až 6. dubna 1995 - Památník Josefa Lady v Hrusicích připravili zloději o 64 obrazů za tři miliony korun. V témže roce nalezli policisté podstatnou část lupu v pražských starožitnictvích. Památník byl vykraden i v roce 2002, kdy zmizelo osm obrazů za 2,25 milionu korun. O rok později byli dopadeni zloději a nalezena většina děl.

2. března 2000 - Z domku v Českém Těšíně byly odcizeny obrazy Josefa Čapka a Emila Filly. Policie je našla v červenci 2002 ve vile kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře.

8. března 2001 - Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem přišla o obraz Jana Zrzavého Máří Magdaléna za tři miliony korun. Policie zadržela dva podezřelé, jeden prozradil úkryt díla. To se tak po 11 měsících vrátilo do galerie.

13. září 2001 - Olejomalbu Egona Schieleho za několik milionů korun ukradl v českokrumlovském Egon Schiele Art Centru jeden z návštěvníků. Policisté dílo po roce vypátrali.

29. července 2002 - Krádež obrazu Marka Chagalla Jákobův žebřík v ceně zhruba 21 milionů korun z galerie Zlatá husa oznámil tehdejší šéf televize Nova Vladimír Železný. Podle dostupných informací se pachatele dodnes nepodařilo vypátrat.

24. února 2008 - V Praze 6 byly majiteli ukradeny tři obrazy Václava Špály, jejichž hodnota byla řádově desítky milionů korun. Po třech měsících policisté díla zajistili při jejich prodeji v Praze.

10. listopadu 2008 - Z muzea v Novém Bydžově na Královéhradecku ukradl lupič dva obrazy Zrzavého a Špály. Odnesl si i historické knihy a mince. V roce 2009 policie pachatele zatkla a předměty zajistila.

13. března 2011 - Z expozice Uměleckoprůmyslového muzea v Praze byla ukradena fotografie Františka Drtikola nazvaná Vlna. Její pojistná hodnota byla zhruba 1,25 milionu korun. Dílo, které se někdo pokusil prodat v Kalifornii, předali kriminalisté muzeu koncem března.

18. listopadu 2011 - Na zámku v Peruci na Lounsku zloději ukradli několik obrazů malíře Emila Filly. Škodu kriminalisté odhadují na desítky milionů korun.