Na konferenci World Mobile Congress v Barceloně dojde k přímému střetu výrobců čipů pro chytré telefony. Dominantní hráč Qualcomm se chce dostat zpět na výsluní poté, co před rokem na jeho hřiště vpadla nVidia s procesorem Tegra 2 a termínem super-smartphone.

 

Od nVidie se na WMC čeká představení prvních telefonů se čtyřjádrovým procesorem Tegra 3, který zatím našel místo pouze v tabletu Asus Transformer Prime. Qualcomm proti Tegře 3 postaví novou generaci procesorů Snapdragon, které překvapují výkonem – jsou dvakrát rychlejší než dnešní špička v podobě Samsungu Galaxy S II, přitom mají také pouze dvě jádra.

 

Překvapení od Qualcommu
Qualcomm po letech osamělé dominance mobilnímu trhu musel kvůli soupeření s nVidií urychlit vývoj nových procesorů a pracovat i na marketingu. Výsledkem je nová generace procesorů Snapdragon S4 s architekturou Krait. Pro zákazníky je celkem nepodstatné, že Qualcomm pro výrobu procesorů použije novou technologii 28nm, v praxi to ale znamená obrovský rozdíl.

Qualcommu nová technologie výroby umožňuje nabídnout dvojnásobný nárůst výkonu při stejném počtu procesorových jader a při stejném taktu. To znamená vyšší výkon při stejné nebo nižší spotřebě. A Qualcomm má ještě jeden trumf, který se ale bohužel českých zákazníků ještě dlouho týkat nebude – integrovaný telekomunikační čip s podporou 4G sítí s označením LTE.

Díky integraci LTE do jednoho čipu budou telefony úspornější právě při využívání datových sítí, které baterii vyčerpávají výrazně rychleji než WiFi připojení.

První testy nové generace procesorů Qualcomm přinesl server Anandtech. Jejich výsledky ukazují na generační skok, který nabídne dvojnásobnou rychlost ve srovnání s aktuálně nejvýkonnějšími telefony na trhu a pravděpodobně i větší rychlost než Tegra 3 od nVidie.

nVidia s „kompletním telefonem“
Hlavní zbraní nVidie bude po zbytek roku procesor Tegra 3, který přinesl podobně jako Tegra 2 zvýšení počtu procesorových jader, a tím potenciální výrazné navýšení výkonu. Kromě toho nVidia myslela i na úspornější provoz, takže Tegra 3 nabízí kromě čtyř hlavních jader také jádro páté, které běží na nižší frekvenci s výrazně nižší spotřebou. Pro plné využití čtveřice procesorových jader bude nutné počkat na aplikace, které je dokážou využít.

První telefon s Tegrou 3 už oznámilo LG. Optimus 4X nabídne k čtyřjádrovému procesoru velkou obrazovku typu IPS LCD s úhlopříčkou 4,7"a rozlišením 1280x720 bodů stejně jako Galaxy Nexus. Telefon bude mít Android ve verzi 4.0, ale cenu ani dostupnost LG zatím neoznámilo.

Kromě telefonů s Tegrou 3 se bude nVidia chlubit také kompletní mobilní platformou, která zahrnuje čip pro bezdrátové přenosy ve 3G sítích. Mobilní „modem“ Icera, který nVidia získala akvizicí stejnojmenné firmy, zvládá datové přenosy s maximální teoretickou rychlostí stahování 21 Mbps.

První telefon na kompletní platformě nVidie vyrobí ZTE, která doposud nabízela zejména levné telefony a tablety pod vlastní značkou i pro pro další firmy včetně Vodafonu. Telefon Mimosa X bude mít procesor Tegra 2, obrazovku s úhlopříčkou 4,3“ a rozlišením 960x540 bodů a na trh přijde v druhé polovině roku s Androidem 4.0.

Doplnění portfolia nVidie o modemovou část má samozřejmě háček – jde o samostatný čip, integraci, jakou slibuje v polovině roku Qualcomm, nabídne nVidia nejspíše až v roce 2013.