Míra zneužívání pracovního času na firemních počítačích v roce 2011 ve srovnání s předchozím obdobím klesla o pět procent, na aktuálních 51 minut denně na jednoho zaměstnance.

Na vzestupu byly loni především sociální sítě, nástroje pro on-line komunikaci jako Skype nebo ICQ a také nákupy přes internet. Vyplývá to ze statistik technologické společnosti truconneXion, která firmám dodává softwarový nástroj pro monitorování činnosti zaměstnanců na jejich PC a noteboocích.

Čtyřkilometrový rekordman

Program dokáže dokonce měřit i vzdálenost, jakou "ujede" kurzor počítačové myši na obrazovce. "Sama o sobě je tato informace spíše zajímavostí. Smysl získává až v souvztažnosti s dalšími údaji, jako je počet kliknutí, počet úderů na klávesnici, ale především s doplněním konkrétních aplikací, ve kterých se aktivita prováděla," říká pro Ekonom Martin Hnízdil, marketingový manažer truconneXion.

Podle něho je průměrná ujetá vzdálenost myši 170 metrů za hodinu a člověk na kancelářské pozici stráví aktivní prací na počítači polovinu pracovního dne.

„Raritou v naší databázi je uživatel, který v pracovní době urazil myší asi čtyři kilometry. Bohužel jeho aktivita nebyla spojena s prací, ale s hraním nové verze počítačové hry,“ doplnil Hnízdil.