Statistiky ukazují, že není lepší místo, kde založit technologickou firmu, než údolí Santa Clara na jih od centra San Franciska. Oblast přezdívaná Silicon Valley své známější jméno získala v roce 1971, kdy Intel vytvořil první mikroprocesor na světě – Intel 4004. Ve své sérii článků pro časopis Electronic News jej použil Don Hoefler.

Dnes mají start-upy v Silicon Valley podle studie projektu Startup Genome největší šanci na přerod ve fungující firmu, o 22 procent větší než start-upy založené v New Yorku, druhém nejúspěšnějším centru technologických projektů. V Silicon Valley vznikl Intel, Apple, HP i Instagram, působí tam Google. Co je na Křemíkovém údolí tak zvláštního?

Silicon Valley těží z úspěšné historie technických gigantů, ale skutečný důvod, proč se v Silicon Valley daří technologickému podnikání, jde hlouběji, ke vzdělání. V San Francisku a relativně blízkém okolí jsou desítky vysokých škol a ze sídla Googlu i Applu je to jenom dvacet minut autem do sídla Stanfordovy univerzity. A díky dlouhodobé koncentraci technologických firem a investorů na malém prostoru není daleko pro radu, vzor nebo zaměstnance ochotné pracovat levně výměnou za akciové opce.


1909
Charles Herrold označovaný za otce amerického rozhlasového vysílání založil v roce 1909 školu pro „telekomunikační“ inženýry Herrold College of Wireless and Engineering v San José (město na jižním okraji Santa Clara Valley) a zahájil rozhlasové vysílání pro nadšence v okolí.

Ve stejném roce vzniká společnost Federal Telegraph Company. Výrobce tehdejší špičkové telekomunikační techniky pro soukromé i vojenské použití je historicky první velkou hi-tech firmou v oblasti Silicon Valley, podnik založil absolvent Stanfordu Cyril F. Elwell.

1917
Inženýři Edwin Pridham a Peter L. Jensen po odchodu z Federal Telegraph Company zakládají vlastní firmu Magnavox, která staví na jejich vynálezu z roku 1915 – reproduktoru s pohyblivou cívkou. V roce 1972 Magnavox uvedla na trh první domácí herní konzoli Odyssey. Firma funguje dodnes, od roku 1974 jako dceřiná společnost Philipsu.

1938
Rok, který se nejčastěji považuje za start Silicon Valley jako počítačového centra světa – David Packard a William Hewlett založili v garáži společnost, která nesla první písmena jejich příjmení. O pořadí podle legendy rozhodl hod mincí. Prvním produktem, který vyvinuli dva absolventi Stanfordu s kapitálem 500 dolarů a sloupovou vrtačkou z druhé ruky za 38 dolarů, byl oscilátor. Firma ale brzy začala vyrábět elektronické součástky pro armádu. Dnes je HP největší výrobce osobních počítačů.

1939
Bratři Russel a Sigurd Varianovi vyvinuli klystron – elektronku s rychlostní modulací, která umožnila zpřesnit fungování spojeneckých radarů používaných v průběhu 2. světové války. V roce 1942 stanfordský profesor Fred Terman pracoval na dalších vylepšeních radarové technologie a díky tomu získal vládní prostředky na podporu vývoje a výzkumu v oblasti elektroniky.

1951
Profesor Terman zakládá na pozemcích Stanfordovy univerzity Stanford Research Park – první „inkubátor“ pro technologické společnosti. Pronájem prostor mohly získat pouze technologicky zaměřené firmy. První nájemníci byli bratři Varianovi. Díky penězům soukromých investorů mohly v Research Parku působit i firmy zaměřené na civilní technologie. Jedním z úspěchů inkubátoru je právě HP, které se do Stanford Research Parku přestěhovalo po roce 1953. Mezi další velké firmy, které působily v inkubátoru, patří Eastman Kodak a General Electric. Součástí inkubátoru byla i nabídka kombinovaného studia pro zaměstnance firem působících ve Stanfordském výzkumném parku.

1955
V letech 1955 v Mountain View založil firmu Shockley Semiconductor Laboratory na výrobu polovodičových součástek nositel Nobelovy ceny za fyziku William Shockley, který se v Bell Labs podílel na vynálezu sendvičového tranzistoru, tedy tranzistoru v klasickém „počítačovém“ pojetí. Svou firmu Shockley prodal v roce 1961 po těžké autonehodě a přijal místo profesora na Stanfordu.

1957
Vzniká společnost Fairchild Semiconductors, kterou založilo osm inženýrů, kteří původně pracovali pro Shockleyho. Jedním ze členů „zrádcovské osmy“ byl i Gordon Moore. Další člen týmu Robert Noyce prosadil použití křemíku pro výrobu polovodičových součástek místo běžně používaného germania. Klíčem k úspěchu Fairchild Semiconductors byla kromě levné suroviny novinka – planární technologie výroby, kterou si posléze licencovali všichni tehdejší výrobci polovodičů.

1959
Robert Noyce a Jean Noerni si patentují technologie, které vedly k výrobě prvního komerčního integrovaného obvodu v roce 1960.

V Palo Altu začíná působit společnost Draper, Gaither & Andreson, považovaná za první investiční firmu “rizikového kapitálu”. I když se firmě nepovedl žádný legendární exit, její fungování v podstatě definovalo pravidla investic do technologických firem.

O dva roky později začíná působit úspěšnější fond Davis and Rock, který během sedmi let získal 100 milionů dolarů kapitálu. Zakladatel firmy Arthur Rock, který pomáhal financovat i start Fairchild Semiconductors, začal propagovat termín rizikový kapitál (venture capital).

1965
Gordon Moore, stále jako zaměstnanec Fairchild Semiconductors, formuluje pozorování známé dnes jako Moorův zákon. Dnes nejčastěji používaná definice hovoří o zdvojnásobování výkonu počítačů každých 18 měsíců, ale to je nepřesné.

Původní definice zveřejněná v roce 1965 v časopisu Electronics Magazine s nadpisem “Nahuštění většího počtu tranzistorů do integrovaných obvodů” tvrdí, že přibližně každé dva roky dochází ke zdvojnásobení komplexnosti komponent při dané minimální ceně. Moore zároveň uvedl, že by stejné tempo mělo vydržet následujících 10 let. Vydrželo dalších 50 let a nějaké další roky nejspíše v platnosti zůstane.

1968
Gordon Moore a Robert Noyce zakládají Intel. Dnes největší a nejúspěšnější firma v oblasti počítačových procesorů, která ovládá většinu trhu s čipy do osobních počítačů, začínala jako malý startup, v roce 1969 už měla sto zaměstnanců. Nyní Intel čelí hrozbě ze strany energeticky úspornějších procesorů typu ARM, které slouží zejména v chytrých telefonech a tabletech, ale s Windows 8 proniknou i do osobních počítačů.

Intel

1971
Objevuje se termín Silicon Valley. Chytlavé jméno použil jako název série článků o technologických firmách ze Santa Clara Valley americký novinář Don Hoefler. Seriál Silicon Valley, USA měl 3 díly a popisoval 23 firem, které v té době na malé ploše vyráběly polovodičové součástky na bázi křemíku.

1975
Vzniká Home Brew Computer Club, první schůzky hackerů a nadšenců do elektroniky se konaly v Komunitním počítačovém klubu v Menlo Park, další probíhaly ve Stanfordském středisku spojeném s univerzitním urychlovačem částic.

Mezi členy klubu byl investor John Draper, Adam Osborne (vytvořil první přenosný počítač Osborne 1) nebo Jerry Lawson, autor první herní konzole Fairchild Channel F. Nejznámějšími členy klubu nicméně byla dvojice Steve Wozniak a Steve Jobs.

1976
V garáži v Los Altos Steve Wozniak, Steve Jobs a Ronald Wayne zakládají společnost Apple s cílem prodávat osobní počítač navržený Wozniakem. Počítač dvojice poprvé ukázala na jednom ze setkání Home Brew Computer Clubu. Apple I se začal prodávat v červnu téhož roku.

1982
Andy Bechtolsheim, Vinod Khosla a Scott McNealy zakládají společnost Sun Microsystems. Jako čtvrtý muž do Sunu vstoupil Bill Joy, který se zásadně podílel na vývoji operačního systému BSD UNIX – z jeho práce vychází i Mac OS X.

Prvním produktem společnosti byla pracovní stanice Sun-1 a zaměření na profesionální využití počítačů a superpočítače umožnilo firmě vytvářet zisk od prvního čtvrtletí. V roce 1988 firma zaznamenala obrat 1 miliardu dolarů. Bechtolsheim byl následně jedním z prvních investorů v Googlu.

1984
Manželský pár Len Bosack a Sandy Lerner, který pracoval na Stanfordu, zakládá společnost Cisco Systems, zaměřenou na zařízení pro řízení provozu v počítačových sítích – směrovače a přepínače. V loňském roce měla firma, jejíž název odkazuje na San Francisko, obrat 43 miliardy a zisk 7,67 miliardy dolarů.

1995
Vstup společnosti Netscape, tvůrce prvního grafického webového prohlížeče, odstartoval internetovou bublinu, která splaskla po pěti letech. Netscape měl v době své slávy 90% podíl na trhu prohlížečů, následně podlehl v souboji s Microsoftem, který svůj prohlížeč Internet Explorer začal distribuovat s Windows.

1998
Dva roky od zahájení univerzitního projektu na vyhledávání informací na univerzitních webových stránkách na základě vztahů mezi webovými stránkami vzniká společnost Google. Vyhledávač původně působil pod doménou Stanfordovy univerzity, v roce 1997 získal vlastní doménu google.com.

Jako firma začal Google fungovat v srpnu 1998 v garáži kamarádky zakladatelů Google Larryho Page a Sergeye Brina i díky stotisícové investici spoluzakladatele Sunu Andyho Bechtolsheima. V roce 2004 Google vstoupil na burzu a dnes jde o čtvrtou největší technologickou firmu podle tržní kapitalizace po Applu, Microsoftu a IBM.

2004
Do Silicon Valley přišel Facebook, který původně vznikl na Harvardu, a po měsíci svého působení v Palo Altu získal Zuckerbergův projekt první investici od spoluzakladatele platebního systému PayPal. V roce 2007 oznámil Microsoft koupi 1,6% podílu ve Facebooku za 240 milionů dolarů a letos Facebook vstoupí na burzu.

2007
Mark Pincus zakládá společnost Zynga (původně Presidio Media), která se rychle stala největším tvůrcem her pro Facebook. Pincus získal pro svou firmu během prvního roku 29 milionů dolarů z několika fondů rizikového kapitálu a za loňský rok hlásí obrat 600 milionů dolarů a téměř čtvrt miliardy uživatelů.

2012
V okolí San Franciska působí stovky start-upů. Obrovskou pozornost na sebe upoutal jeden, pouhé dva roky starý. Firma se jmenuje Burbn, sídlí v San Francisku a Facebook za její převzetí zaplatil miliardu dolarů v hotovosti a akciích.