Je to paradox. Špičková zařízení s Androidem jsou stejně drahá nebo dražší než iPhone. Přesto výrobci nevěří, že majitelé Androidů dokážou zaplatit stejně kvalitní příslušenství. Nejvyšší model dockovací stanice pro Android tak stojí méně než polovinu špičkového modelu Fidelio Primo.

Zařazení do nižší cenové kategorie pod pět tisíc korun znamená jednoznačně horší zvuk i použité materiály. Místo dřeva lesklý černý plast ale vadí méně než zvukové omezení. Neodymové magnety ve třípalcových reproduktorech dělají, co mohou, v malém těle dockovací stanice se bere i slušné množství basů, ale i to má háček.

Philips svou značku Fidelio přenáší do světa Androidu díky chytře řešenému napájecímu konektoru, na kterém stojí nabíjecí funkce zařízení. FlexiDock je možné posouvat tak, aby se vložené zařízení vešlo do obrysu reprosoustavy a samotný konektor je možné otočit o 180 stupňů. Obojí je nutné kvůli tomu, že výrobci telefonů s Androidem nemají standard pro napájení – nově alespoň používají MicroUSB, ale konektor dávají výrobci na různá místa a s různou orientací.

Musí to jít bez drátů

Ani flexibilita FlexiDocku nemusí stačit. Například HTC One X s napájecím konektorem na boku v horní části přístroje v docku nedrží. Naopak Galaxy Nexus s konektorem dole funguje výborně. Majitelé zařízení s nevhodně umístěným konektorem pak mohou přiznat porážku a telefon nabíjet USB kabelem připojeným k zadní části Fidelia.

I když se vám nepovede telefon ideálně usadit do docku, vlastně to nevadí. Propojit zařízení s dockem lze bezdrátově s využitím aplikace Fidelio Dock Studio, která automaticky spáruje telefon s dockovací stanicí a nabídne instalaci přehrávače Songbird, který si rozumí s dálkovým ovládáním, které oceníte v případě, že se telefon nabíjí v dockovací stanici.

Philips standardně v rámci své aplikace nabízí přístup k internetovým rozhlasovým stanicím a možnost nastavit charakteristiku zvuku díky grafickému ekvalizéru a také zobrazení hodin. Aplikace ale neumí udržet displej rozsvícený, takže pokud chcete sledovat, co vám právě hraje nebo koukat na pěkné hodiny, musíte upravit nastavení samotného telefonu.

Absence standardů se negativně dotýká i samotného zvuku – přes USB konektor Android hudbu přenášet neumí. Zvuk mezi telefonem a audiosystémem tak proudí přes bluetooth, a to překvapivě přes starý standard A2DP, který zvuk zkresluje. I u běžných skladeb je to znát, stačí koupená hudba z iTunes. Nejvíce se to projeví u vážné hudby a jazzu, tedy tam, kde záleží na čistém zvuku a detailech, u poslechu rádia to je jedno, díky slušným basům zní dobře i hip hop.

Překvapení vás čeká, když zkusíte připojit telefon klasicky audiokabelem – zvuk je okamžitě znatelně lepší. O třídu lepší, než byste od malého plastového systému vůbec mohli čekat. Šum mizí a objevují se detaily, které při bluetooth připojení nejsou slyšet. V přímém srovnání se dřevěným Fideliem DS9000 samozřejmě neobstojí, ale také stojí méně než polovinu. Nehraje ani tak dobře jako Logitech UE AirPLay Speaker, ale i ten je o 50 procent dražší.

Verdikt

Fidelio pro Android umí nejlépe nabíjet i přehrávat hudbu, pokud použijete (přibalený) kabel. Tím ale celý koncept ztrácí smysl. Proč kupovat speciální zařízení, když stejně komplikovaně můžete použít libovolnou reprosoustavu včetně dockovacích zařízení pro iPhone? Výběr je velký a i Philips má co nabídnout – aktuálně vyprodává povedený systém Fidelio DS9, který se dá koupit za 6 tisíc korun. Tisícikorunový příplatek za výrazně vyšší kvalitu zvuku, lepší design i vyšší výkon jednoznačně stojí.

Philips Fidelio AS851
Dockovací reprosoustava pro zařízení s Androidem

Reproduktory: 2x3” plnopásmové, bassreflex
Výkon (RSM): 2x15 W
Konektivita: bluetooth A2DP, AVRCP, SPP, audio 3,5mm
Požadavky na systém: Android 2.1
Cena: 4800 Kč