Ikea rozdávala novinářům v Itálii papírové fotoaparáty na tužkové baterie a vyvolala nadšenou odezvu. Jednoduchý fotoaparát KNÄPPA díky tomu zamíří do regálů. IKEA slibuje, že to bude nejlevnější digitální fotoaparát na světě, ale koupit nejspíše nepůjde. Podle informací BBC jde o reklamní předmět, který má podpořit prodeje limitované designové kolekce IKEA PS 2012 (V ČR zatím není k dispozici). 

KNÄPPA je digitální obdoba jednorázových papírových fotoaparátů na večírky – jednoduchou optiku a snímač doplňuje pouze stavová dioda, žádný LCD displej pro prohlížení snímků, hledáček je pouze díra vyříznutá do kartonu. Na vývoji fotoaparátu s IKEA spolupracovala společnost Teenage Engineering ze Stockholmu.

Kamera podle prezentačního videa vytváří fotografie s rozlišením 2MPx (a vyžaduje pevnou ruku kvůli pomalému snímání). Obrázky lze po přenosu do počítače přes integrovaný USB konektor vymazat a kameru použít znovu, dokud vydrží lepenka – vyměnit lze i baterie. K tomuto servisnímu zásahu je nutné vyměnit dvě tužkové baterie povolením dvou plastových šroubků.

externí video: IKEA PS: Jesper Kouthoofd
IKEA_PS_Jesper_Kouthoofd

IKEA už zveřejnila i manuál, který je k dispozici na stránkách IKEA ve formátu PDF. KNÄPPA má být dostupná ve vybraných obchodech po celém světě. Není jisté, zda se objeví i v Česku, ale vzhledem k reakcím potenciálních zákazníků by se IKEA mohla rozhodnout k výrobě větší série s globální dostupností.