Ruský geostacionární meteorologický satelit Elektro-L 1 pořídil největší známou fotografii zemského povrchu. Snímek s rozlišením 121 Mpx zachycuje většinu Afriky, Indický oceán a v podstatě celou Asii. Každý bod fotografie představuje kilometr čtvereční povrchu Země.

Snímky vznikají každou půl hodinu a slouží pro sledování počasí. Netradiční zabarvení fotografií vychází ze snímání tří různých viditelných vlnových délek světla a jedné infračervené složky. Okrová barva na snímcích tak ve skutečnosti skrývá zelenou vegetaci, která je dobře vidět na snímcích americké NASA

Detailní fotografie zeměkoule si můžete prohlédnout ve statické formě s možností plynulého přibližování obrazu nebo jako časosběrné video, které nenabízí tolik detailů, ale díky dramatickým světelným přechodům je působivější. Podobné záběry na Evropu a USA nabídne chystané dvojče satelitu Elektro-L 1 s geostacionární pozicí nad atlantickým oceánem. Jeho vypuštění plánují Rusové na příští rok.

Zeme
Plnou verzi s možností přiblížení získáte kliknutím na obrázek

externí video: Planet Earth
Planet_Earth

 

Největší fotografie na světě

Snímky družice Elektro-L 1 nejsou ani zdaleka největší fotografie na světě. Snímek s největším rozlišením vznikl před dvěma lety v Šanghaji. Panorama města složené ze 12 tisíc samostatných snímků má celkové rozlišení 272 312 102 608 bodů, tedy více než 272 gigapixelů (miliard obrazových bodů).

Shanghai
Plnou verzi s možností přiblížení získáte kliknutím na obrázek

 

Největší byl i snímek Prahy

Titul největší fotografie světa držel před několika lety i panoramatický snímek Prahy s rozlišením 18 gigapixelů. Fotografii v říjnu 2009 pořídil Jeffrey Martin, jde o záběr složený z několika set snímků pořízených během několika hodin z žižkovského televizního vysílače na Canon 5d mark 2 s objektivem 70-200mm nastaveným na maximální přiblížení.

Pořízené fotografie měly dohromady 40 GB a jejich zpracování zabralo čtyři týdny a výsledný soubor ve formátu PSB má velikost 120 GB. 

Praha 360 Cities

Plnou verzi s možností přiblížení získáte kliknutím na obrázek