Levný čínský tablet může mít spoustu podob a v Česku se jich prodává spousta. Většina z nich nestojí ani za ty tři čtyři tisíce korun. Mají špatné displeje, chybí jim služby od Googlu včetně přístupu k obchodu Google Play a mají starou verzi Androidu.

Paladin je trochu jiný. Je to jeden prvních tabletů s Androidem 4.0 na českém trhu a zároveň je a nejspíše dlouho bude nejlevnější. Cena 3000 korun v oficiální české distribuci s dvouletou zárukou má samozřejmě háčky.

Sedmipalcový displej má nízké rozlišení 800×480 bodů a kvalitou se nemůže rovnat tabletům známějších značek. Problémy má také s citlivostí na dotyk u okrajů. Za nízkou cenou stojí i použitý procesor. Má sice dostatečný výkon, ale je postavený na jiné architektuře než standardní ARM, a to znamená potíže s aplikacemi.

video: Ainol Novo 7 Paladin: nejlevnější tablet s Androidem 4.0
tech-levny-tablet-android4.mp4.jpg

Z vnějšku levný, ne laciný

Paladin je sedmipalcový tablet, který vzhledem přiznává, že nepatří do stejné kategorie jako iPad. My jsme testovali bílou verzi, která díky absenci zaoblení vypadala trochu „retro“, ale zpracování nebylo co vytknout.

Výtka by mohla směřovat pouze k ovládacím prvkům – tablet totiž obsahuje fyzická tlačítka pro návrat o krok zpět a pro vyvolání kontextové nabídky, ale chybí tlačítko pro návrat přímo na základní obrazovku. To v praxi znamená nutnost opakovaně mačkat tlačítko „zpět“ nebo tablet vypnout a při odemknutí zvolit variantu návratu na domácí obrazovku.

Z technických parametrů si pozornost zaslouží přítomnost grafického čipu schopného dekódovat video v HD rozlišení a také přítomnost slotu pro microSD karty. To se hodí, protože podobně jako třeba Amazon Kindle Fire má Paladin pouze 8 GB úložného prostoru.

Aplikace pro nebojácné

V tabletu je přístupný obchod Google Play, ale většinu známých aplikací v něm neuvidíte – nepodporují procesor v tabletu. Pro většinu uživatelů to bude zásadní problém. Znalejší uživatelé si s omezením snadno poradí. Většinu aplikací lze nainstalovat neoficiálně.

Potřeba je speciální aplikace Magic Code http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1411879 a následné stažení instalačních souborů požadovaných aplikací. Pomoci mohou i neoficiální obchody s aplikacemi. Nutné je ovšem počítat s rizikem, že aplikace na neoficiálních obchodech mohou obsahovat škodlivý software.

Když přistoupíte na omezení daná procesorem, získáte za tři tisíce překvapivě použitelný tablet, který splní základní požadavky na prohlížení webu, práci s e-maily, sledování videa, najde se i dostatek her, které lze spustit. Po vybalení je na tabletu dostupný dokonce 3D Spiderman a nechybí ani Angry Birds. Ty nejkvalitnější hry s nejlepší grafikou jsou však mimo možnosti levného tabletu.

Malá obrazovka i úsporný procesor pak mají pozitivní vliv na výdrž tabletu - 7 hodin aktivního používání s WiFi nebo devět hodin sledování videa bez WiFi není jen marketingové tvrzení, ale reálná výdrž.

Pro děti a geeky

Paladin není tablet, který by mohl konkurovat desetipalcovým tabletům od Applu nebo Asusu. Místo toho jde o hračku pro geeky, kteří si poradí s omezením v podobě nestandardního procesoru a také o vhodný tablet pro děti, které budou hlavně sledovat pohádky a filmy a hrát jednoduché hry. Ve srovnání s cenou různých dětských "prvních počítačů" to není nijak drahé.

Pokud ale chcete plnohodnotnější tablet, uděláte lépe, když zůstanete u stejné značky a připlatíte si 790 korun za lépe vybavenou verzi Elf s vyšším rozlišením 1024x600 bodů a HDMI výstupem. 

 

Ainol Novo 7 Paladin
Multimediální tablet s Androidem 4.0

OS: Android 4.0
Displej: 7” (17,8 cm), TN LCD, 800x480 bodů
Procesor: 1 GHz, architektura MIPS
Paměť: 512 MB, 8 GB data + podpora SD karet
Rozměry: 176 × 110 × 14 mm
Hmotnost: 325 g
Cena: 2990 Kč (na webu dovozce 3290 Kč)