reklama
reklama
18. 7. 2012 | poslední aktualizace: 19. 7. 2012  14:00
5 důvodů pro Office 2013, 3 proti

5 důvodů, proč nová Office uspěje, a 3 důvody, proč ji můžete s klidem minout

Microsoft představil novou Office a hned ji nabídl k testování. Po prvním dnu s novou Office je zřejmé, že všem vyhovovat nebude. Stejně jako předchozí verze ale bude úspěšná, jde totiž správným směrem.
Čtěte více o: Microsoft | office | software | internet
Logo Microsoft Office 2013
Logo Microsoft Office 2013
foto: Microsoft

"Lepší Office jste ještě nikdy neviděli. Je vymyšlená tak, aby z obyčejných uživatelů dělala odborníky a aby byla stále s vámi." Něco podobného říká Microsoft pokaždé, když uvádí novou verzi. Nechybí ani upozornění na větší bezpečnost dokumentů a efektivnější práci.

Stejně tak se při každém představení nového produktu ozvou hlasy, které kritizují změny ovládání, změny licenčních podmínek nebo ztrátu kompatibility. Po prvních hodinách s Office 2013 jsme sestavili dvě sady klíčových prvků, které ovlivní budoucnost nové Office a celého Microsoftu.

reklama

Základem toho, zda nová Office uspěje právě u vás, je vztah k dotykovému ovládání a systému, kdy si software nekoupíte v krabici, ale platíte za něj podobně jako za přístup k internetu pravidelný měsíční poplatek.

Proč nová Office uspěje?

1, Je to Microsoft Office
Bez ohledu na vnímání Microsoftu, které se v uplynulých deseti letech zásadně změnilo, je Microsoft Office stále standard pro kancelářskou práci. Nic na tom, alespoň zatím, nezměnil ani nástup cloudových služeb nebo konkurence v podobě OpenOffice. Konkurenční produkty nemají, alespoň zatím, dostatečný ekosystém s napojením na účetní a mzdové systémy a další podnikové aplikace.

2, Dotykové ovládání je na vzestupu
Tablety jsou stále v menšině, ale trend je jasný, počítače budeme ovládat dotykem prstů. Už letos se počet dotykových zařízení zdvojnásobí a na další roky předpovídají analytici další dramatický růst prodeje dotykových počítačů spojený s nástupem Windows 8.

Ovládání prsty je intuitivní, a i když psaní na virtuální klávesnici není tak rychlé a přesné jako použití reálné klávesnice, tablety se ve spojení s dockovací stanicí snadno promění v plnohodnotný počítač. A Office bude fungovat stejně dobře v obou prostředích.

3, Spojení cloudu a aplikací funguje
Microsoft bude první, kdo nabídne plnohodnotný kancelářský balík s plnou integrací internetových služeb na desktopu. Tedy to, co znají uživatelé iOS a aplikace Pages, ale i s možností editovat dokumenty přímo ve webovém prostředí. Mít data dostupná stále z libovolného zařízení umí i Google s Google Docs, ale Googlu chybí plnohodnotná offline aplikace.

4, Nové funkce i design vypadají lákavě
Vzhled nových Office u programátorů vzbuzuje odpor kvůli spoustě volného místa a nekonzistentnímu rozmístění ovládacích prvků, ale většinové reakce na novou verzi Office jsou pozitivní. I díky tomu, že pruh nástrojů, který vyvolal spoustu kritiky v předchozí verzi Office, lze snadno schovat.

Lákavě vypadají i první nové funkce, které Microsoft představil. Automatická analýza tabulek zkopírovaných z jiných zdrojů, automatické inteligentní doplňování údajů a živé náhledy grafů a analytických operací usnadní práci s Excelem většině uživatelů. Vypadá to, že nová Office nabídne i automatické stažení slovníků pro opravy překlepů a chyb pro libovolný jazyk, což je příjemná změna proti současnému stavu.

5, Uživatelé si snadno zvyknou
Microsoft podobně jako v případě Winodws 7 a Windows 8 sází na rozsáhlé veřejné testování. Nové produkty nabízí k volnému stažení a miliony uživatelů, kteří si “betaverze” stáhnou si na ně během několika měsíců zvyknou a budou chtít nový software používat. Velká popularita Windows 7 ukázala, že tento přístup funguje - o Windows 8 i novou Office je velký zájem. To je pro Microsoft dobrá zpráva.

Proč můžete novou Office v klidu minout?

1, Levnější konkurence
Microsoft zatím nezveřejnil ceny nové Office a je pravděpodobné, že budou nižší než u současných produktů, ale to nemusí stačit. Google Apps jsou na vzestupu, přestože mají zatím jen zlomek trhu. Existence Microsoft Web Apps je důkaz, že si Microsoft potenciální hrozbu uvědomuje. Firmy, které ořezávají náklady, pak používají i bezplatnou OpenOffice. Pokročilé funkce oželí, stejně jako studenti.

2, Stávající Office bude stačit
Podobně jako u Windows 8 v podstatě s jistotou nedojde k masivním nákupům nové verze ze strany stávajících uživatelů. Office 2010 je stále více než dobře použitelná a na Skydrive umí data ukládat také (nebo lze pro synchronizaci dokumentů použít samostatnou aplikaci Skydrive).

3, Stále jen pro Windows
Stále ještě existuje pravděpodobnost, že Microsoft představí verzi Office pro iPad a třeba i Android, pokud to neudělá, minimálně na mobilních zařízeních budete pro editaci a prohlížení dokumentů používat něco jiného. A majitelé počítačů od Applu na tom budou podobně - novou Office Microsoft pro Macy zatím nechystá, nabídne jen lepší integraci se Skydrive.

Autoři: Otakar Schön
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
5 důvodů, proč nová Office uspěje, a 3 důvody, proč ji můžete s klidem minout (Michal)
Proc stale jen OpenOffice? Malokde zmini LibreOffice ... jasne,...
Já se na něteším (Petr)
Nejsem příznivcem Microsoft, ale osobně se na Office 2012 těším!...
TA novÁ Office? (Jenda)
Autore, jste první (a dost možná i jediný) kdo je toho názoru,...
Vše bude jinak (Jeliman)
Ono bylo již mnoho cest nalinkováno a nakonec došlo ke zlomu,...
Nojo, (Barbucha)
zase mě to nějak míjí a zůstávám věrný WordPerfect Office.
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama