Windows 8 i Office 2013 jsou terčem kritiky kvůli jednoznačnému cílení na dotykové počítače. Dotykové ovládání je ale intuitivní a dá se využít i ve chvíli, kdy místo tabletu použijete počítač schovaný v dotykovém displeji.

Pokud budete pracovat, jak jste zvyklí dnes, jediné, na co si budete muset zvyknout, je absence nabídky start. Místo ní vás po zapnutí počítače bude vítat obrazovka s dlaždicemi s aktuálními informacemi a možností spustit tradiční aplikace.

Pro vyzkoušení Windows 8 a Office 2013 s dotykovým ovládáním jme měli k dispozici All-in-One počítač od MSI, který zatím není na trhu, a tak nemůžeme hodnotit jeho výkon ani prozradit parametry. Nás zajímala hlavně schopnost pracovat s dotykovými gesty – a tam MSI splňuje požadavky Windows 8 pro dotykové ovládání.

video: Windows 8 a Office 2013 na dotykovém počítači: Jednoduše to dává smysl
windows8_1.mp4.jpg

První dojmy z nových Windows na dotykovém počítači jsou výborné. Oproti Windows 7 na podobném počítači od Aceru je to obrovský rozdíl. Ovládací prvky jsou uzpůsobené prstům a i displej reagoval mnohem lépe. Překvapením ale je, že některé funkce systému nejsou při dotykovém ovládání přístupné (nebo jsme něco dělali špatně).

Jde například o možnost zobrazit najednou dvě různé „metro“ aplikace. Myší stačí zobrazit seznam aplikací a vybranou aplikaci prostě přitáhnout ke straně monitoru. Na stejná gesta prstem Windows nereagují. Stejně tak je rychlejší na klávesnici zmáčknout klávesovou zkratku než prstem vyvolávat nabídku pro kopírování.

Doplněk místo náhrady

V podání Microsoftu totiž nemá dotykové ovládání nahradit klávesnici a myš, ale jen tradiční ovládání doplnit. Je v podstatě jisté, že i dotykové tablety s Windows a Windows RT budou podporovat dockovací stanice, ke kterým půjde připojit klávesnici a myš a z tabletu udělat v podstatě běžný počítač.

V případě Office na desktopu pak dotykové ovládání funguje, ale není vůbec nutné, spíše naopak. Ze zkoušení na velké obrazovce je patrné, že aplikace půjde ovládat, ale bude to asi stejně pohodlné jako práce na iPadu. Třeba práce s obrázky v dokumentech je intuitivnější, ale s myší bude přesnější.

Podrobnější zkušenosti z testování zatím nehotových Windows 8 a Office 2013 najdete ve čtvrtečních Hospodářských novinách.