Moc velká legrace to není, i když tušíte, že to dopadne dobře. Poslat schválně na zem tablet za dvacet tisíc prostě není kratochvíle, kterou by se někdo chtěl bavit. V praxi ale tablety na zem padají. A proto existuje i Toughpad. A nejen proto.

Obrněný tablet Toughpad FZ-A1 od Panasonicu doplňuje nabídku odolné výpočetní techniky z Japonska o zařízení, které najde využití zejména v logistice nebo při montážích. Tablet zvládá pády z více než metru výšky a v jeho výbavě je i dotykové pero potřebné pro elektronické podepisování převzatých balíčků nebo vyplňování protokolů.

Toughpad se od obyčejných tabletů s Androidem liší na první pohled: je masivní a má netypický poměr stran – stejný jako iPad. Už od pohledu je tablet také těžší – výrobce uvádí hmotnost 993 gramy, bez plastového pera, se kterým se dostanete na rovný kilogram. Toughpad se liší také cenou - základní model stojí přibližně 20 tisíc korun, verze s 3G modulem přijde přibližně na 25 tisíc korun - ceny se liší podle aktuálního kurzu i objemu objednávky.

video: Panasonic Toughpad FZ-A1: Ideální tablet pro expedice, vojáky i kurýry
Odolný tablet od Panasonicu.

Vnější rozměry vybočují ze standardu jen tloušťkou – 17 milimetrů je na tablet hodně, ale v praxi působí Toughpad jednoduše bytelně, v žádném případě nejde o takové monstrum, jako je Toughbook, který se pomalu nedá v jedné ruce ani přenášet.

Odolnost bez otázek

Testování odolnosti můžete brát jako zábavu nebo jako rizikovou záležitost, která vás znervózní. Nervozita zastíraná smíchem byla ale zbytečná, i pád nad rámec továrních testů Panasonicu dopadl bez problémů.

Pád nebo spíše let je vidět na videu, tablet přežil také obligátní pobyt v mrazáku, sprchu a víkend ve spárech malých dětí. Nic bližšího reálnému nasazení v zákopech nebo v rukou doručovatele Fedexu nebylo k dispozici.

Použití v podmínkách, které mají k ideálu daleko, odpovídá nejen zvýšená odolnost, ale také displej. Ten má nízké rozlišení shodné s první generací iPadu –1024x768, ale jas až 500nits (o cca 100 více než nový iPad). Čitelnosti napomáhá i matná úprava displeje s potlačením odlesků.

Jinak podprůměrný tablet

Hodnotit Toughpad jako běžný tablet, je v podstatě nesmysl, ale pro srovnání můžeme. Nízké rozlišení už jsme probrali. Vývoj jde rychle kupředu a i Android už má vlajkovou loď s „retina“ obrazovkou v podobě tabletu Nexus 10, který se zprávě začíná prodávat ve „vybraných zemích“, kam ovšem Česká republika nepatří.

Výkonem nenadchne ani procesor, který je dvoujádrový (ve videu je počet jader špatně) běží s taktem 1,2 GHz. Kombinace nižšího výkonu a nízkého rozlišení obrazovky pomáhá k udržení desetihodinové výdrže (tu jde navíc vyměnit), ale v praxi jsou znát pomalejší reakce tabletu oproti špičce v podobě nového iPadu nebo Nexu 7 s Androidem ve verzi 4.1.

I populární test rychlosti zpracování javaskriptu SunSpider dopadá pro Toughpad neslavně – 3000 milisekund proti necelé tisícovce u Nexu 7 s Tegrou 3 a 1500 ms u iPadu 3. generace. Testy však nejsou všechno. Žádný benchmark totiž nepočítá třeba se schopností zajistit bezpečnost dat, a to je věc, ve které Toughpad vyniká díky speciálnímu procesorovému jádru s certifikací FIPS 140-2.

Tablet používá Android ve verzi 4.0.3, a i starší verze systému znamená horší dojem z plynulosti. Naopak 12,9 GB dostupného prostoru pro data bude s největší pravděpodobností pro profesionální použití stačit. Využitelnost tabletu zvyšuje slot na microSD karty a podpora USB úložišť, výstup na HDMI a u lépe vybavené verze také 3G modul.

Panasonic k Toughpadu vyrábí i příslušenství, kromě brašny nebo speciálního pouzdra s popruhem na ruku, pro bezpečnější držení, jde i o celé systémy pro upevnění tabletu do vozidel. To opět bude zajímat firmy a organizace, které by si chtěly pořídit odolný tablet.