ZTE se chce zbavit pověsti levné značky s méně kvalitními telefony a dokonce kvůli tomu na příští rok chystá novou značku telefonů vyšší třídy. Letošní Vánoce, a speciálně u O2, však ZTE ještě přežije díky tomu, co umí nejlépe. ZTE Skate Pro (ve volném prodeji pod názvem Blade III) je stále ještě relativně levný telefon s deseticentimetrovým displejem a cenou kolem 4 tisíc korun.

Velikosti displeje a ceně se podřídilo vše ostatní. Samotný displej má požadované základní parametry, rozlišení 480x800 obrazových bodů a velikost úhlopříčky 4“, tedy deset centimetrů. Ostatní vlastnosti už tak zajímavé nejsou – jde o levný panel, který má menší pozorovací úhly a který zvládne zobrazit menší množství barev.

V daném cenovém segmentu jde ale stále ještě o nadstandard – „značkové“ telefony s Androidem v ceně kolem čtyř tisíc stále ještě nabízejí poloviční rozlišení a výrobci se přitom ani nečervenají studem.

video: ZTE Skate Pro (Blade III) v testu: Levný a rozumně vybavený telefon bez velkých chyb
Mobilní telefon ZTE.


Totéž platí i o použitém procesoru. Procesor Qualcomm s taktem 1 GHz je technologicky asi čtyři roky starý. Přesto jde o čipset srovnatelný s tím, co bude do levnějších Windows Phonů dávat Nokia i v příštím roce, takže opět na low-end vlastně dobré nadprůměrné. Stačí se podívat na specifikace telefonů jako je Samsung Galaxy Mini, Galaxy Ace, Xperia Miro nebo HTC Desire C.

Téměř čistý Android

ZTE v podstatě mile překvapí i po softwarové stránce – v telefonu už je Android 4.0.1, po roce od jeho vydání, ale přesto – znovu nadstandard. Plynulost systému sice není taková, jako u verze 4.1 Jelly Bean (a zbrusu nové verze 4.2), ale je to pokrok. ZTE navíc sáhlo jen k minimálním úpravám a v systému jsou tak všechny základní aplikace od Googlu včetně Google Play Music.

Od základní verze Androidu se liší hlavně odemykání obrazovky. Tažení prstem do strany vyvolá růžici s výběrem z aplikací, delší podržení doprovázené elektrizujícím grafickým efektem pak telefon odemkne na poslední aktivní obrazovku. Nabídku aplikací, které odemykání zpřístupní, lze nastavit v aplikaci Mi-EasyAccess.

ZTE přidalo i několik užitečných aplikací – samostatné budíky, stopky, UpnP klienta EasyShare pro přehrávání multimédií z NASů nebo naopak přehrávání obsahu z telefonu na chytrých televizích a čtečku kancelářských dokumentů X-Office. V systému je dokonce klávesnice typu „swype“ pro pohodlné psaní tažením prstu mezi znaky požadovaného slova.

Týden používání ukázal, že telefon bez problému zvládne běžné pracovní nasazení. Výkon není nijak zázračný, Angry Birds Star Wars občas zadrhnou, ale na maily a web to stačí. Překvapivě použitelný je i fotoaparát s rozlišením 5 MPx. Slabina v podobě malé vnitřní paměti (dostupných je asi 2,5 GB) je slabinou jen do chvíle, než do telefonu dáte paměťovou kartu. No a nakonec design. Nudný, ale díky solidnímu zpracování alespoň neurazí.

ZTE Skate Pro (Blade III)
dotykový telefon s Androidem 4.0

Displej: 4“, (10,1 cm), LCD, 800x 480 bodů,
CPU: 1 GHz Qualcomm
Paměť: 512 MB RAM, 2,4 GB pro data ,slot na microSD
Fotoaparát: 5MPx
Rozměry: 123 x 63.5 x 10 mm
Hmotnost: 130 g
Cena: 4000-4500 Kč (dostupnost a přesné ceny zatím nesou známé)