Video i obrázky nových notebooků od Aceru jste už na IHNED.cz mohli vidět. Od svého představení v Berlíně totiž dávaly najevo, že Acer míří hodně vysoko. Svědčí o tom výbava i netradiční materiály, jako je tvrzené sklo Gorilla Glass 2, které kryje dotykový displej i víko. Takhle nějak vypadá střídmý luxus.

Samotný design nestačí, a tak Acer vsadil na špičkové komponenty. Dotykový displej s rozlišením 1920×1080 bodů vypadá výborně a touchpad je první, který reaguje tak, jak jsou zvyklí uživatelé macbooků. I to je velký pokrok.

Poslední testované notebooky od Aceru si odnesly slušné hodnocení, zejména „skoro“ ultrabook Aspire M5, který do tenkého těla vtěsnal i samostatnou grafickou kartu. Evoluce Aceru ale udělala skok a řada Aspire S7 nasazuje kvalitnější materiály a špičkový design, který předchozím počítačům značky chyběl.

Překvapivá je už volba bílé barvy vnějšku. Bílá se ráda špiní, ale Acer nemá strach ani ze špíny, ani z poškrábání. Víko totiž kryje stejné tvrzené sklo jako samotnou plochu dotykového displeje. Gorilla Glass je těžké poškrábat a zároveň se nemusíte bát vzít do ruky utěrku a notebook umýt.

video: Acer Aspire S7: Nejtenčí notebook na světě aspiruje i na titul toho nejlepšího na trhu
acer a jablko

Minimální kompromisy

Tloušťka pouhých 12 milimetrů u modelu s úhlopříčkou 13,3” si vyžádala i kompromis v podobě omezené nabídky portů, oproti Lenovu X1 nebo ultrabookům od Toshiby je pro připojení k ethernetu nebo VGA monitoru možné použít přiloženou redukci, stejně tak HDMI je dostupné pouze ve formě „mini” konektoru (a adaptér v balení chybí).

Vnitřek notebooku už ukazuje broušený hliník s bílým rámečkem kolem displeje. Hliník tvoří i kostru rámečku, ale pevnost a tuhost mu dodává právě Gorilla Glass 2. Podobně jako u dalších produktů s dotykovým ovládáním má Aspire 7 speciální panty, které mají lehký chod při otevírání, ale čím větší je úhel otevření, tím větší sílu je potřeba vyvinout. Je to logické, bez tohoto přístupu by každý dotyk prstu na displeji obrazovku pokládal.

Kombinace 13,3“ displeje s Full HD rozlišením a tenkého těla logicky vzbuzuje pochybnosti o výdrži při provozu na akumulátor. Testovaná konfigurace s procesorem Core i7 3517U vydržela při kancelářské práci s WiFi běžně asi 4 hodiny s jasem nastaveným přibližně na dvě pětiny maximální intenzity.

To samozřejmě není moc, ale další tři čtyři hodiny výdrže lze notebooku dodat pomocí malé externí baterie, která zároveň slouží jako podpěrka „klávesnice“. Možná to není ideální řešení, ale funguje to jako povedený kompromis. Otázka bude spíš, jak si notebook udrží kapacitu akumulátoru po roce nebo dvou.

Počítač plně pod kontrolou

Dotykový displej bez Windows 8 by byl úplně zbytečný. Totéž si ale může někdo myslet o dotykovém displeji u klasického notebooku, který nelze oddělit od klávesnice a udělat z něj tablet. Takový názor lze vyvrátit jediným možným způsobem – nechat skeptika pár dní pracovat s dotykovým notebookem. A jak to jednou zkusíte, není cesta zpět, takže to raději nedělejte, pokud nemáte zbytečných 20+ tisíc korun.

V případě S7 jde ještě o více peněz, ale Windows 8 je na takovémhle počítači radost používat. Dotyk na obrazovce je často rychlejší než práce s touchpadem, i v prostředí desktopu se většinou trefíte prstem napoprvé.

K ovládání můžete samozřejmě použít velice povedený touchpad. V balení s notebookem je kromě elegantního pouzdra i bílá bezdrátová myš. Její přítomnost je v podstatě zbytečná, protože 3D střílečky na notebooku bez dedikované grafické karty nejsou žádný hit, ale jedno použití by se přece jen našlo: ovládání notebooku na dálku například při prezentacích.

Klávesnice notebooku je připravená na nové klávesové zkratky, její rozložení ale není ideální. Chybí pravý alt, který nahradilo tlačítko pro vyvolání kontextové nabídky (reálně tedy zbytečné pravé tlačítko myši). Toto rozhodnutí určitě nevzniklo v Česku; Britům nebo Američanům (a asi ani Tchajwancům) nebude vadit, že nenapíší zavináč držením pravého altu a stiskem klávesy V, v Česku to ale může být nepříjemné.

Stejně tak by mohly mít směrové šipky standardní velikost, ale nemají. Je to škoda, jinak je klávesnice komfortní a navíc podsvícená neagresivním namodralým světlem s několika stupni intenzity.

Výkon počítače je daný kombinací procesoru, SSD disku a 4 GB operační paměti. Zaslouží si označení, jaké udával Rolls-Royce u svých motorů – dostatečný. Vlastně více než dostatečný, vrcholná konfigurace by si zasloužila místo 4 GB paměti dvojnásobek, ale praktický efekt by byl díky SSD úložišti málo výrazný.

Jablíčko na konec

Na konec testování, jako bonus, jsme si zahráli i na Bořiče mýtů. Na YouTube je k vidění video, na kterém někdo na víku Aspire S7 krájí jablko. Vyzkoušeli jsme to také. Možná ne s takovou razancí, ale zato s vroubkatým ostřím.

Průběh můžete vidět sami. Výsledek ze záznamu jednoznačně patrný není, ale je logický – tvrzené sklo zvládne jak klouzání ostří po povrchu, tak dopad nože na plochu. Aby notebook vydržel i nárazy, je mezi hliníkovým rámem a sklem ještě vrstva materiálu, který působí jako „airbag“.

Celkově je řada S7 aktuálně to nejlepší, co jsme mohli mezi ultrabooky a počítači s Windows 8 a dotykovým displejem vyzkoušet. Acer si za špičkové zařízení nechá zaplatit, ale ceny odpovídají výbavě. Jsou srovnatelné například s Macbooky Air, ale oproti nim má Acer výrazně kvalitnější displeje s dotykovou vrstvou.

Totéž platí i pro srovnání s PC konkurencí. Pro náročné použití mezi manažery lze vytknout pouze absenci zabudovaného Ethernet portu, ale ten fyzicky nebylo kam dát.

 

Acer Aspire S7
Dotykový ultrabook s Windows 8

Procesor: Intel Core i7-3517U (Ivy Bridge)
Operační paměť: 4 GB
HDD: 256 GB SSD
Grafika: Intel HD 4000
Displej: LCD 13,3“ 1920 × 1080, dotykový
Rozměry: 323,3 × 224 × 11,9 mm
Hmotnost: 1,3 kg
Cena: 39 990 Kč s DPH (testovaný model), 34 990 Kč (model s i5 a 128 GB SSD)