Spolu s testem routerů v náročném domácí prostředí proběhl i test síťových disků označovaných jako NAS, které v moderní domácnosti mají jednoznačně své místo. Malé krabičky v sobě skrývají spoustu užitečných funkcí – na jednom si můžete vytvořit i vlastní "dropbox" pro kamarády.

Stejně jako v případě routerů jsme spojili několik exaktních testů rychlosti s běžným používáním a testováním funkcí v praxi. Z výsledků pak vyplynulo zejména to, že i levný NAS má smysl, a že čím víc peněz utratíte, tím více toho dostanete.

V testu je celkem šest zařízení s relativně velkými rozdíly v cenách a výbavě, a tím pádem i ve výkonu. Zadání pro test bylo otevřené – výrobci měli vybrat zařízení s výhodným poměrem cena výkon pro domácí a SOHO užití.

Testy
Metodika
Tipy pro bezpečnost dat

Testy NASů v reálném prostředí

D-Link DNS-320L
Cena: 2399 Kč (bez disků) / 6999 Kč (s 1x 2TB diskem)
Rychlost zápis: 17,39 MB/s
Rychlost čtení: 29,74 MB/s
Spotřeba zátěž: 13,6 W
Spotřeba klid: 5,8 W

Podobně jako u routerů i v případě síťových úložišť poslal D-Link do testu nejlevnější zařízení (ve verzi bez disku). V případě NASu se důraz na cenu projevil výrazněji než u routeru. Ideální není plastová konstrukce, ale největší vadou z pohledu běžného použití je výrazný nepříjemný hluk větráku. Pokud máte malý byt a chcete mít síťové úložiště hned vedle televizoru, D-Link je rovnou ze hry.

Je to škoda, protože jinak na tom D-Link není špatně. Patří sice k nejpomalejším zařízením v testu, ale rychlost čtení 29 MB/s stačí s velkou rezervou i na přehrávání HD videa z NASu na televizi – jen nesmíte zároveň zálohovat data z počítače.

DNS 320L L

Nabídka funkcí je základní – zálohování, sdílení souborů v prostředí Win i Mac, jednoduchý ale spolehlivý BitTorrent klient, UPnP server pro sdílení multimédií a iTunes Server. Nechybí ani aplikace pro vzdálený přístup k datům z mobilních zařízení. Pro její použití je však nutné ručně nastavit předávání portů na routeru, což běžný uživatel nezvládne.

Co je naopak hodně povedené, je uživatelské prostředí. Je přehledné a nezahlcuje zbytečně komplikovaným nastavením, které domácí uživatel nevyužije. Škoda jen, že není v češtině, to by pro tuto vstupní kategorii bylo možná vhodné, přestože překlady od konkurence často nejsou úplně kvalitní.

NAS od D-Linku nakonec v něčem exceloval – v testu spotřeby. Naměřili jsme těžko uvěřitelných 13,6 W v zátěži a 5,8 W v klidu. Nutno ovšem podotknout, že zásadní výhoda NASů proti stolním počítačům tolik neplatí při srovnání s moderními notebooky, které mají spotřebu minimálně srovnatelnou s úspornými NASy. Například Macbook Air 11,6“ s plným jasem při kopírování souborů ze sítě a souběžným stahováním dat z internetu ukazuje spotřebu 15,2 W.

 

Shuttle Omninas KD20
Cena: 3566 Kč (bez disků)
Rychlost zápis: 12,2 MB/s
Rychlost čtení: 45,3 MB/s
Spotřeba zátěž: 16 W
Spotřeba klid: 8,6 W

Omninas od Shuttle je první síťové úložiště od firmy, která se specializuje na miniaturní počítače. Díky tomu má Shuttle zkušenosti s hardwarem, s tím efektivně do malého elegantně řešeného prostoru dostat co nejvíce komponent, ale v oblasti softwaru je to krok do neznáma. A v podstatě se vyplatil.

Absence dlouholeté zátěže z výroby síťových úložišť pro firmy umožnila vytvoření jednoduchého ovládacího prostředí. Všechny důležité funkce se vešly do matice 3x3 a i podrobnější nastavení je přímočaré. Jednoduché a funkční jsou i aplikace pro přístup k vlastním datům z mobilu nebo přes webové rozhraní.

Shuttle OmniNas KD20

Na druhou stranu softwaru hodně chybí k propracovanosti konkurence. Jednoznačně největší chybou je absence automatických aktualizací. Uživatel musí sám na stránky firmy, aby zkontroloval dostupnost nového softwaru, ten potom musí ručně stáhnout (a postupně od nejstaršího k nejnovějšímu) a nainstalovat.

Dalším nedostatkem je nemožnost zároveň využívat bittorent klienta a služeb multimediálního serveru. Řešením je nepoužívat bittorent, pak streamování multimédií na telefony i do chytrých televizí funguje bez chyby, ale optimální to není. Stejně tak není optimální výkon, rychlost zápisu na Omninas je ještě o něco slabší než u D-Linku, rychlost čtení je přitom na solidní úrovni.

Shuttle Omninas zatím není ideální, ale díky slušné ceně se časem může prosadit. Jen během několika týdnů firma vydala tři nové verze firmwaru s odstraněním různých nedostatků a zvýšil se i výkon zařízení při čtení dat.

 

Iomega StorCenter ix2
Cena: 3100 Kč (bez disků) / 5475 Kč (s 1x 2TB diskem)
Rychlost zápis: 13,8 MB/s
Rychlost čtení: 66,3 MB/s
Spotřeba zátěž: 16,3 W
Spotřeba klid: 8 W

Iomega má za sebou dlouhou historii ukládání dat. Zip drive byl ve své době fenomém, o kterém majitelé počítačů snili, ale nástup levných pevných disků a internetu to s nástupci disket zametl. Iomega nakonec skončila v náruči společnosti EMC, největšího poskytovatele (podle obratu) síťových úložišť a zálohovacích systémů pro velké firmy.

Iomega StorCenter ix2 těží ze zkušeností obou značek a výsledek je hodně zajímavý hlavně po softwarové stránce: systém aktivních složek nemá konkurenci. Iomega pod označením aktivní složky nabízí možnost automatického zpracování dat ukládaných do vybraných adresářů – od stahování torrentů přes automatickou změnu velikosti obrázků až po automatické sdílení souborů na sociální sítě.

Iomega StorCenter ix2

Vliv EMC je znát na podpoře zálohovacích systémů – obsah z NASu je možné zálohovat online do systému Amazon S3, Atmos nebo Mozy. Ovládací prostředí NASu ale působí lehce zastarale - model je totiž už tři roky starý. Stáří se projevuje i na výkonu, hlavně na pomalém zápisu dat, který kontrastuje s rychlým čtením.

Bohužel NAS od Iomegy byl také jediný, který ukázal nestabilní chování - nezvládl zátěž bittorent klienta. Ostatní služby fungovaly bez problémů, ale stahování se zaseklo a pro jeho obnovení byl nutný restart. Díky relativně nízké ceně (pod pět tisíc i s 2TB diskem) a možnostem aktivních složek je ale StoreCenter zajímavá volba - zejména když nepotřebujete bittorent klienta.

 

Synology DiskStation DS213+
Cena: 8490 Kč (bez disků)
Rychlost zápis: 51,8 MB/s
Rychlost čtení: 61,1
Spotřeba zátěž: 18 W
Spotřeba klid: 15 W

Synology DiskStation 213+ je takt trochu úlet v testu domácích NASů, výrobce ho totiž inzeruje jako úložiště pro malé a střední firmy, i když ho zařadil i do přehedeu produktů pro domácnosti. České zastoupení Synology si ale bylo jisté, že i v testu domácích NASů má smysl a dal mu přednost před výrazně levnějším domácím modelem.

Synology 213+ je tak nejdražší a nejvýkonnější zařízení v testu a vlastně už nejde jen o síťový disk ale kompletní výkonný server, který nabízí několik desítek různých funkcí, takže v domácím prostředí připomíná kulomet číhající na vrabce.

NAS Synology DiskStation DS213+

Kromě vysokého výkonu včetně přítomnosti dvojice USB 3.0 portů nabízí Synology povedené uživatelské prostředí v češtině. Místo webové administrace připomíná ovládání NASu Synology samostatný operační systém s pracovní plochou, miniaplikacemi a nabídkou “start”. V základním stavu není nabídka nijak bohatá, ale další balíčky lze on-line doinstalovat, a nabídka je rozsáhlá.

Kromě povedených nástrojů pro stahování dat z webu (včetně rapidshare premium), výměnných sítí bittorent i méně známé eMule nabízí například vytvoření databáze multimédií s automatickým stahováním informací o televizních pořadech, filmech a hudbě - soubory v běžných formátech lze přitom v prostředí webového prohlížeče přímo přehrávat - jako byste měli soukromý Netflix. Stahování využívá obdobu aktivních složek od Iomegy - pokud do nastavení složky uložíte .torrent.

Nechybí ani aplikace pro on-line přístup k datům z mobilních zařízení - Synology má dokonce aplikaci pro Windows Phone a navíc, spolu s QNAPem a Netgearem zvládá i automatické nastavení portů routeru pro bezproblémový přístup na dálku.

Pokud tedy neřešíte tolik náklady, je D213+ jasná volba, svědčí o tom i vysoká pozice mezi nejprodávanějšími NASy v Česku. Pro většinu domácností bude ale vhodnější nějaké levnější zařízení - i Synology nabízí model DS212j s cenou pod 5 tisíc korun.

QNAP TurboNAS TS-212
Cena: 3909 Kč (bez disků) / 10490 Kč (s 2x 2TB diskem)
Rychlost zápis: 28,3 MB/s
Rychlost čtení: 46,7 MB/s
Spotřeba zátěž: 20,1 W
Spotřeba klid: 16 W

QNAP patří ke svaté trojici největších výrobců síťových úložišť’ pro domácnosti a malé firmy,a model TS-212 patří ke střední třídě a zároveň k nejprodávanějším NASům v Česku. Za dobrou pověstí QNAPu stojí podobně jako u Synology hlavně velká nabídka pokročilých funkcí díky podpoře aplikačních balíčků, které je možné získat ze stránek QNAPu.

Výkonově patří QNAP k nadprůměru v testu, ale stejně jako NAS od Synoogy se nerad nechává ukolébat ke spánku, takže i při delší neaktivitě má citelnou spotřebu. Nic moc není ani samotná instalace – nutnost odmontovat dva šroubky a strhávat kryt působí vedle pohodlných kovových "šuplíčků" u Shuttlu, Netgearu nebo Synology nepatřičně.

QNAP TurboNAS TS 212

Stejně tak ovládání QNAPu je méně přehledné a instalace je také trošku složitější. Příliš nepomáhá ani to, že je celé prostředí v češtině – překládal nejspíše Google Translate, takže nad některými položkami menu budete dumat, nad jinými se alespoň ušklíbnete.

Vzhledem k příznivé ceně (ve verzi bez disků) a nabídce funkcí je to ale solidní kandidát pro zkušenější uživatele. Navíc stejně jako další dva NASy ze skupiny největších výrobců umožňuje automatické nastavení online přístupu k datům z mobilních zařízení, což je pro domácí použití výrazná výhoda.

 

Netgear ReadyNAS Duo v2
Cena: 4350 Kč (bez disků) / 8700 Kč (s 1x 1TB diskem)
Rychlost zápis: 43,5 MB/s
Rychlost čtení: 52,1 MB/s
Spotřeba zátěž: 18 W
Spotřeba klid: 7 W

ReadyNAS Duo v první generaci vyhrál jeden z duelů v Hospodářských novinách před dvěma lety, o to více očekávání vzbuzovala verze V2, která slibovala výrazný posun nejen ve výkonu, ale také v ovládání. Výkonově přitom Netgear splnil, co slíbil - rychlost síťového disku je přibližně dvojnásobná ve srovnání s původním modelem.

Změna na straně softwaru už tak jednoznačná není. Ovládání systému se zjednodušilo, uživatelské rozhraní je přehlednější a přístupnější pro laiky (a v češtině), ale Netgear změnil i přístup k doplňkovým aplikacím. Nově nabízí rozšiřující funkce formou webového “obchodu” podobně jako QNAP, ale i základní aplikace pro stahování je placená a z Česka nejde koupit.

To znamená, že v Česku jsou dostupné pouze předinstalované funkce. Kromě základních síťových protokolů s vynikající podporou zálohování pro počítače od Applu (Time Machine), včetně zálohování na dálku, a zálohování a sdílení souborů ve Windows, nabízí Netgear DLNA server a hlavně dvě online služby - výborná fotogalerie ReadyNAS Photos II a novinka ReadyDROP.

Netgear ReadyNAS Duov2

ReadyDROP je v podstatě soukromý Dropbox bez omezení kapacity, kdy můžete místo na svém NASu nabídnout i kamarádům nebo kolegům ve firmě - stačí nové uživatele pozvat e-mailem. ReadyDrop funguje na PC i mobilních telefonech stejně jako aplikace ReadyNAS Remote pro přímý přístup k datům na NASu.

Stejně jako u předchozího modelu zůstala verzi V2 výhoda ve špičkovém zpracování - NAS má celokovovou konstrukci, která působí bytelnějším dojmem než plasty u konkurence - byť to na reálný provoz zařízení nemá vliv. Stejně jako Synology pak Netgear u svého NASu nabízí i rychlé USB 3.0 pro zrychlení zálohování dat z USB klíčenek nebo naopak kopírování dat na externí USB disky.

 

Jak probíhalo testování

Většina NASů dorazila v základní konfiguraci s jedním diskem, QNAP a Iomega však měly dva disky, což se odráží i na výsledcích rychlosti čtení a zápisu dat. NASy s jedním diskem jsme testovali s rychlým diskem Seagate SV35.5 Series 64MB SATAIII 7200rpm.

K testování opět sloužil ultrabook Toshiba s gigabitovým ethernetem a SSD úložištěm, o měření rychlosti diskových operací se starala aplikace LAN Speed. NAS i testovací PC byly připojené k routeru Netgear R6300 s vypnutou bezdrátovou sítí.

Test a měření probíhalo zprůměrováním měření při 100x opakovaném zápisu a čtení 1 MB souborů a 10x opakované operace s 1GB soubory. V průběhu testování jsme zároveň měřili spotřebu „v zátěži“. Měření v úsporném režimu probíhalo v běžném provozu v noci po vypnutí všech počítačů a multimediálních zařízení v domácnosti.

Jeden disk ani NAS úplně nestačí

Pro domácí použití je z hlediska nákladů a bezpečnosti dat nejrozumnější pořídit NAS se šachtou pro dva disky, které jsou předmětem testu. Pro snížení úvodní investice je možné (a odpovídá tomu i nabídka v obchodech), pořídit NAS s prostorem pro dva disky pouze s jednou osazenou šachtou. Druhý disk lze dokoupit později. Zapojení dvou disků v režimu zrcadlení je výhodné zejména pro zajištění bezpečnosti dat v případě, že by disk selhal – a to se stát může.

Stejně tak je vhodné důležitá data zálohovat ještě na jiném místě – pokročilejší NASy umí například zálohovat data online na servery Amazonu (placená služba S3). Méně pohodlné, ale funkční je zálohování dat ruční cestou na služby jako je Dropbox, Skydrive nebo Google Drive a v případě videoklipů na Youtube.