Více než 80 procent telefonů rozbalených pod stromečkem bude podle odhadů operátorů spadat do kategorie chytrý telefon. Pro stovky tisíc lidí tak budou letošní Vánoce první s chytrým telefonem. A není se čeho bát, tedy kromě menší výdrže baterie a cenové politiky operátorů, kteří v základních balíčcích nabízejí směšně malé objemy mobilních dat.

Proti dřívějšku je snadné libovolný chytrý telefon nebo tablet zprovoznit bez počítače, v podstatě hned. K plnohodnotné aktivaci a hlavně plnohodnotnému používání je však potřeba připojení k internetu – přes WiFi a ideálně v rámci mobilní sítě. Hodit se může i internetová platební karta.

Pokud nemáte připojení k internetu přes WiFi, můžete si ještě ze starého telefonu aktivovat datový tarif/předplacená data, a aktivaci provést i bez nákupu WiFi směrovače, praxe ale říká, že WiFi doma má většina uživatelů internetu, zatímco mobilní data podle Českého statistického úřadu využívalo 13 % populace.

Při aktivaci telefonu či tabletu je v podstatě nutné vytvořit si uživatelský účet – u iPhonu a iPadu či iPodu Touch u Applu, u zařízení s Androidem u Googlu, a u zařízení s Windows Phone nebo Windows 8 u Microsoftu. Uživatelský účet bývá spojený s e-mailem, ale hlavně zpřístupňuje aplikace (i bezplatné) z online obchodů. Ani za samotné vytvoření účtu nic neplatíte, a to ani u jednoho z výrobců.

video: Jak oživit nový smartphone či tablet: Průvodce aktivací a nastavení, pro Android
Jak_o_ivit_nov_smartphone.mp4.jpg

Omezit objem informací, které provozovatel operačního systému získává, je možné snížit vypnutím polohovacích služeb. To znamená, že aplikace nebudou moci sledovat polohu uživatele, daní za tuto volbu je nefunkční navigace a další služby. Na iPhonu je možné nastavit přístup k informacím o poloze pro každou aplikaci zvlášť, Android pouze při instalaci aplikací ze služby Google Play u každé aplikace uvádí, zda požaduje přístup k informacím o poloze.

video: První kroky s iPhonem či iPadem: průvodce pro nové majitele iOS zařízení
iPad

Vlastní data v telefonu

Po prvním zapnutí telefony obsahují maximálně několik ukázkových písniček nebo videoklip (podle výrobce) a omezenou sadu vyzváněcích tónů. Vše další, jako je hudba, filmy, seriály nebo vlastní oblíbené obrázky či elektronické knihy, je nutné do telefonu nahrát.

Nejrychlejší je připojení telefonu k počítači a přímé zkopírování. Pro „naplnění“ zařízení od Applu je nutná instalace aplikace iTunes, s telefony s Androidem umí Windows komunikovat přímo, majitelé počítačů od Apple pak potřebují aplikaci Android File Transfer.

Android pracuje s klasickým systémem složek, které mají názvy v angličtině, Apple pak data před uživateli „schovává“ a jejich umístění si řídí operační systém.

Data lze přenášet také bezdrátově pomocí domácí WiFi – v případě iPhonu je pro bezdrátovou synchronizaci potřeba připojit nejprve telefon či tablet k počítači s iTunes a na obrazovce s přehledem informací o zařízení zaškrtnout možnost „synchronizovat s tímto iPodem/iPadem/iPhonem přes WiFi.

WiFi synchronizaci nabízí také Samsung u svých telefonů ve spolupráci s desktopovou aplikací Kies, která funkčně víceméně kopíruje iTunes. Bezdrátovou výměnu dat podporuje celá řada doplňkových aplikací. Například přehrávače videa pro iOS jako BuzzPlayer nebo OPlayer umí filmy stahovat z lokální sítě, na Androidu je pak možné stahovat z lokální sítě v podstatě cokoliv se správci souborů jako je ES File Explorer, které podporují standardní síťové protokoly.

Telefony i tablety po aktivaci obsahují základní aplikace, mezi které patří webový prohlížeč, klient pro přístup k elektronické poště, kalendář či přehrávač hudby a videa. Další programy, hry a doplňky je možné díky registraci uživatelského účtu stahovat z online obchodů. Pro iOS je prakticky jediný – App Store (přístup k alternativám vyžaduje takzvaný jailbreak, který není vhodný pro začínající uživatele).

Na Androidu je primárním zdrojem aplikací služba Google Play, ale jednotliví výrobci telefonů nabízejí vlastní obchody, nejvýrazněji je to vidět u Samsungu, který má největší podíl na trhu s telefony s Androidem. Vlastní obchod má také Amazon, ale tento obchod je dostupný pouze z USA. Pro instalaci aplikací stažených z obchodů nebo webových stránek mimo Google Play je nutné povolit instalaci programů z neznámých zdrojů v nastavení telefonu.

Komplikované vyzvánění

Jedna z prvních věcí, které lidé s novým telefonem dělají, je vyhledávání vhodného vyzvánění. Na většině telefonů s Androidem je volba vlastního vyzvánění snadná – stačí do telefonu zkopírovat písničky a tradiční MP3 soubory lze nastavit jako vyzvánění, stačí při přehrávání písně nebo ve správci souborů vyvolat kontextovou nabídku – tlačítkem na telefonu nebo delším podržením prstu přímo na souboru s hudbou, a vybrat položku „Použít jako“.

Ještě jednoduší je v nastavení telefonu vybrat položku zvuk a následně „vyzváněcí tón zařízení“ s procházením dostupných zvuků . Vyzvánění ze zkopírovaných písniček lze potom použít volbou „další“ a výběrem z knihovny hudebního přehrávače. Přesný postup se může na různých telefonech lišit, na Galaxy S III fungují oba tak, jak popisujeme v textu.

Čistý Android (telefony řady Nexus) vyžaduje, aby soubory určené pro vyzvánění uživatel ručně nakopíroval do složky SD Card/Media/Audio/Ringtones, poté se zkopírované skladby v MP3 ukáží ve standardním seznamu vyzváněcích tónů.

Apple u iPhonů možnosti práce s vyzváněcími tóny omezuje pouze na aplikaci iTunes a na skladby koupené ve svém obchodě s hudbou. Nepříjemné je, že v nabídce vyzvánění v online obchodě se na telefonu špatně vybírá a ceny jsou vyšší než když si chcete koupit plnou verzi písně.

Vyzvánění je možné vytvořit i z vlastních skladeb s pomocí editace souborů v iTunes, nebo jiných aplikacích, ale to je zbytečně složité. Jednodušší je využít služby jako audiko.net, která nabízí jednoduchý převod vlastních skladeb do souboru vyzvánění v MP3 pro Androidy nebo m4r právě pro iPhone.

Stažený soubor je nutné spustit na počítači s iTunes, tím se přidá do knihovny médií, a následně lze takto získané vyzvánění synchronizovat s iPhonem. Majitelům telefonů s Androidem stačí si soubor stáhnout přímo do telefonu a nastavit ho jako vyzváněcí tón standardním způsobem. Nebo mohou použít aplikace typu Zerdge (stejnojmenná aplikace pro iOS nabízí pouze fotografie na pozadí telefonu), která vše obstará automaticky.

Další šikovné aplikace pro iOS, Android i Windows Phone si představíme v dalším článku ještě během svátků. Instalace aplikací, které z chytrého telefonu dělají chytrý telefon je přeci jen po úvodním nastavení dalším logickým krokem.