Uvést telefon do provozu je snadné, když máte k dispozici WiFi a našeho průvodce s videem. Hledání aplikací, které fungují, jak mají a které jsou užitečné, už může být složitější. My jsme proto vybrali osvědčené aplikace pro všechny hlavní platformy.

Dobrou zprávou pro uživatele je, že drtivá většina základních aplikací je dostupná zdarma a bez nutnosti registrace platební karty. Obchody s aplikacemi od Applu i Googlu umožňují po krátkém vyzkoušení aplikace případně vrátit peníze, pokud s aplikací nejste spokojení.

Systém Windows Phone od Microsoftu místo toho nabízí možnost aplikaci bezplatně vyzkoušet před tím než za ni zaplatíte. S aplikacemi, které jsme vybrali je ale nepravděpodobné, že něco takového budete potřebovat.

Skype (zdarma) 
Skype je nejrozšířenější aplikace pro hlasovou, textovou i video komunikaci (polovina všech hovorů přes Skype je s videem) s přibližně 600 miliony uživatelů a funguje na většině platforem na světě v čele s Windows. Mobilní Skype patří k nejpopulárnějším aplikacím vůbec bez ohledu na platformu. 
Download: Android, iOS, Windows Phone

WhatsApp Messenger (zdarma) 
Hit letošního roku se snaží nahradit SMS a MMS díky propojení uživatelského účtu a telefonního čísla. Pro přenosy textových zpráv, obrázků nebo krátkých videoklipů používá internetové připojení – mobilní data nebo WiFi. Díky podpoře takzvaných push upozornění upozorní aplikace na nové zprávy, i když není puštěná. První rok používání je zdarma, po jeho uplynutí stojí používání WhatsApp 1 dolar (20 Kč) ročně. 
Download: Android, iOS, Windows Phone 

Mapy.cz (zdarma)
Všechny chytré telefony nabízejí vlastní mapové aplikace i s navigací, ale Českou republiku má nejlépe zpracovanou český Seznam.cz. Mobilní mapy nabízejí přístup i k turistickým nebo cyklistickým mapám a proto jsou populární i na mobilech.
Download: Android, iOS, Windows Phone

Snapseed (zdarma)
Aplikací pro rychlou úpravu fotografií jsou stovky, ale opravdu špičkových tolik není. Kromě mobilní verze Photoshopu či aplikace iPhoto pro iOS patří k absolutní špičce hlavně Snapseed. Aplikaci koupil Google, který nejnovější verzi uvolnil v bezplatné podobě při zachování všech funkcí. Snapseed uspěl i jako placená aplikace zejména díky jednoduchému ovládání a velkému množství filtrů a efektů, které lze na fotografie aplikovat. Snapseed proto používají i profesionální fotografové.
Download: Android, iOS

Amazon Kindle (zdarma)
Nejrozšířenější čtečka elektronických knih má i mobilní verzi pro zařízení s LCD displejem. Instalace čtečky Kindle má smysl, i když nechcete číst knihy v angličtině koupené na Amazon.com. I do softwarové čtečky si můžete mailem posílat dokumenty a knihy v češtině. Přímé odeslání koupených knih do Kindle nabízí i čeští elektroničtí knihkupci v čele s Palmknihami.
Download: Android, iOS, Windows Phone

TuneIn Radio (zdarma)
TuneIn Radio nabízí přehledný způsob, jak poslouchat internetová rádia z jednoho místa – v nabídce jsou české stanice i ty zahraniční – celkem 70 tisíc rozhlasových stanic. Placená verze Pro pak umožňuje vysílání i nahrávat.
Download: Android, iOS, Windows Phone

Endomondo Sports Tracker (zdarma) 
Většina chytrých telefonů má v sobě GPS čip, který umožňuje přesně zjistit polohu telefonu. Kromě navigace je možné tuto schopnost využít pro počítání nachozených, naběhaných nebo naježděných kilometrů. Endomondo kromě samotného sledování nabízí spoustu přidaných funkcí a napojení na sociální sítě, aby všichni viděli, jak hezky sportujete, abyste se mohli pochlubit, jak žijete sportem. Placená verze za přibližně 120 korun nabízí více funkcí, ale i bezplatná varianta je užitečná. 
Download: Android, iOS, Windows Phone

Our Groceries Shopping List  (zdarma)
Nesmírně jednoduchá, ale chytrá aplikace Our Groceries usnadňuje nakupování tím, že mezi několika telefony a počítači sdílí nákupní seznam. Aplikace funguje napříč platformami – nákupní seznam můžete upravovat z počítače, iPhonu, telefonu s Androidem nebo Blackberry. Aplikace je bezplatná, za přibližně 100 korun lze odstranit reklamy.
Download: Android, iOS

Angry Birds (zdarma/20 Kč)
Legendární hra má spoustu verzí, ale ta původní je pro nové uživatele chytrých telefonů nejlepší způsob, jak si užít dotykovou obrazovku a herní možnosti telefonů a tabletů. Geniálně jednoduché ovládání a povedené grafické zpracování udělalo z Angry Birds nejznámější mobilní hru vůbec – a právem.
Download: Android, iOS, Windows Phone 

Cut the Rope (zdarma/21 Kč)
Další výborná hra, která kombinuje logické myšlení s rychlými prsty a dotykovou obrazovkou, pracuje s fyzikou trochu jinak – místo střílení projektilů je nutné řezat provazy tak, aby se lízátko zavěšené na provázku dostalo do úst potvůrky Om Nom. Aplikace je aktuálně zdarma pro Android a iOS, na Windows Phone stojí 21 korun.
Download: Android, iOS, Windows Phone

Dead Trigger (zdarma) 
Dead Trigger je úspěšná akční hra vyvíjená v Brně. Špičková 3D grafika nabízí ideální způsob, jak se pochlubit výkonem nového telefonu nebo tabletu – pokud patří k vyšším modelům. Herní princip 3D střílečky není pro dotykové obrazovky ideální, ale i bez myši si užijete perfektní akci. 
Download: Android, iOS 

 

Aplikace pro iPhone, iPad a iPod Touch 

AVPlayer (2,69 eur)
Zařízení od Applu tradičně přehrávají pouze vybrané formáty zvuku a videa, proto existuje hned několik aplikací, které přehrají ty zbývající. Po dlouhém „kralování“ aplikace BUzzPlayer se na špičku mezi nimi dostala dvojice AVPlayer a OPlayer. Ten druhý ale kvůli právním problémům přišel o možnost přehrávat některé zvukové stopy, takže nejvhodnějším kandidátem pro přehrávače pro videosoubory ve formátech .avi nebo MKV je AVPlayer. Přehraje podstatě vše, co mu předložíte, a zvládá i titulky. Soubory umí otevírat z webu nebo FTP serverů, nejsnazší způsob, jak do programu zkopírovat filmy, je připojením k počítači s aplikací iTunes.
Download: iPhone, iPad

Youtube  (zdarma)
Na filmy na Youtube je možné koukat ve webovém prohlížeči podobně jako na počítači, ale jednodušší je stáhnout si speciální aplikaci od Googlu, která má povedenější design a lépe pracuje s dostupnou plochou obrazovky iPhonu i iPadu
Download: iPhone, iPad

Jízdní řády IDNES.cz (zdarma)
Vydavatelství MAFRA koupila práva na poskytování přístupu k informacím o dopravních spojích a kromě webové služby nabízí i jednoduchou bezplatnou aplikaci pro vyhledání spojení z telefonu. 
Download: iPhone

Pages (8,99 eur) 
iPhone i iPad mají mezi základními aplikacemi v systému jednoduchý poznámkový blok a aplikaci Náhled pro zobrazení velkého množství souborů včetně těch z aplikace Microsof Office. Pokud ale chcete soubory editovat, vyplatí se pořídit aplikace řady iWork od Applu, které umí ideálně využít plochu tabletu a práci zálohovat do služby iCloud. Jako alternativu lze vybrat celé mobilní kancelářské balíky, ale jejich ovládání není tak pohodlné.
Download: iPhone, iPad

Aplikace pro Android

OfficeSuite 6.5 HD&PDF
Google má vlastní kancelářské aplikace na webu, ale v telefonech je zatím editace dokumentů v Google Docs hodně omezená, proto má smysl investovat do kancelářského balíčku. Výbornou volbou je aktuálně akčně zlevněný Office Suite 6.5 HD určený i pro tablety s Androidem. Aplikace podporuje formáty Microsoft Office a soubory umí ukládat do hlavních online úložišť – Google Drive, Skydrive, Dropbox i Sugarsync.
Download 

Pubtran
Špičkově zpracovaná aplikace pro vyhledání spojení vlakem, autobusem a MHD, je pro uživatele Androidu jasná jednička, je lepší než protějšek pro iOS. Pokud necestujete jen autem, stoprocentně vám usnadní život.
Download

MX Player (zdarma/120 Kč)
Podobně jako Apple i Google v čisté verzi Androidu nepodporuje stále ještě rozšířené formáty (podpora se liší u jednotlivých výrobců telefonů), takže se může hodit univerzální multimediální přehrávač. Na Androidu je výhoda, že i výborné aplikace jsou často k dispozici zdarma výměnou za zobrazování reklamy. To je případ MX Player, který mimo podpory desítek formátů umí zobrazit i titulky a případně je posouvat vůči filmu, pokud nemají správné časování. Placená verze odstraňuje reklamu, která se ukazuje při pozastavení přehrávání.
Download: bezplatná verze, placená verze

ES File Explorer (zdarma) 
Pro pokročilejší uživatele je důležitou aplikací kvalitní „průzkumník“ souborů schopný pracovat i se soubory na počítačích nebo serverech zapojených do stejné sítě. Aplikace si poradí i s archivy - soubory ve formátu zip - nebo s připojením k online úložištím.
Download

Windows Phone

WMM Jízdní řády (42 Kč)
Ani na platformě Windows Phone nechybí šikovné vyhledávání spojení veřejné dopravy. Aplikace WMM Jízdní řády je poměrně povedená i designově – drží zásady uživatelského prostředí Metro a snadno se s ní pracuje. Proti konkurenčním platformám má ale nevýhodu - je placená.
Download 

Nákupní seznam
Nákupní seznam pro Windows Phone je samostatná aplikace, která umí základní funkce pro nakupování, propojení s dalšími platformami jako u Our Groceries chybí, zato aplikace pracuje s cenami potravin a umí tak průběžně načítat celkovou cenu nákupu. Aplikace stojí 21 korun, ale je možné si ji nejprve bezplatně vyzkoušet.
Download

Ringtone Factory
Vytvoření vlastního vyzvánění zabere podle návodu Microsoftu více než 10 kroků. Mnohem jednodušší je stáhnout si Ringtone Factory a vyzvánění si stáhnout z aplikace, i když to pravděpodobně není úplně ideální způsob z pohledu vlastníků autorských práv.
Download