Čínské ZTE si v Česku vytvořilo dobré jméno díky levným telefonům s Androidem, které měly na svou cenu nadstandardní displej. Ve vyšších patrech nabídky ale ZTE nemělo příliš co nabídnout. To se evidentně mění. Telefon Grand S papírově patří k tomu nejlepšímu, co se v roce 2013 bude mezi androidy prodávat.

Nejvyšší model v nabídce čínského výrobce drží přesně laťku, kterou pro „supertelefon“ roku 2013 nastavilo už na konci loňského roku HTC s telefonem Droid DNA. Displej s úhlopříčkou 5“ má stejné rozlišení jako moderní televizor a telefon pohání procesor Snapdragon S4 Pro s taktem 1,7 GHz doplněný 2 GB operační paměti.

„Standardní“ výbavu uzavírá fotoaparát se 13MPx senzorem a schopností „vymazat“ ze snímků překážející lidi. Telefon bude mít, pravděpodobně, při vstupu na trh operační systém Android 4.1.2 Jelly Bean, ale je možné, že výrobce navzdory své tradici zvládne připravit pro telefon nejnovější verzi 4.2.

Co je na telefonu nejlákavější při srovnání s přímou konkurencí, je vzhled. ZTE vyrobilo nejtenčí telefon s FullHD displejem a čtyřjádrovým procesorem, TLC má tenčí pětipalcový telefon, ale s nižším rozlišením. Netradiční je také nabídka barev. Kromě bílé a černé byla ve Vegas k vidění růžová, fialková, žlutá a světle modrá varianta zaměřená na něžnější polovinu lidstva.

video: ZTE Grand S: Supertelefon od ZTE bude lákat na displej i barvy, v nabídce bude i fialková
ZTE Grand S s FullHD obrazovkou a Androidem 4.1

Díky tomu, že ZTE na CES přivezlo dost telefonů, nebyl problém s Grand S strávit celou čtvrthodinu. Telefon se i přes svou velikost drží v ruce docela příjemně (ve srovnání s Galaxy Note II). Uživatelské prostředí si ale ZTE ke své škodě upravilo po vzoru Samsungu a HTC. Stejně jako na TouchWiz nebo Sense se na úpravy dá zvyknout, ale čistý Android by byl pro ZTE levnější a pro uživatele příjemnější.

Nepříliš dobrou zprávou je rychlost odezvy systému, která citelně zaostává za tím, co nabízí na CESu představená konkurence. Možná to bylo kvůli přehřátí telefonu, možná ještě nehotovým softwarem, ale prezentace to rozhodně nebyla perfektní. Otázkou bude tají výdrž akumulátoru. ZTE pro získání štíhlých proporcí použila akumulátor, který má přibližně poloviční kapacitu ve srovnání s ostatními pětipalcovými monstry.

Další nepříjemností je absence informací o zahájení prodeje typická pro představené telefony. ZTE pouze oznámilo, že prodej v Číně začne už v tomto čtvrtletí.