Na českém trhu už je možné vybírat mezi počítači s dotykovým displejem a Windows 8. K Aceru a Asusu se přidalo i Lenovo s hybridním notebookem IdeaPad Yoga 13, kterému patří jedno prvenství. Je to první kříženec mezi tabletem a notebookem, který nedělá kompromisy v režimu notebooku.

Díky tomu, že se displej pouze překlopí o téměř 360°, nemění se rozměry, těžiště počítače ani na zádech nevzniká hrb držící tabletovou část v klávesnici. Toto řešení pak naopak znamená kompromisy při použití jako tablet – nemění se hmotnost ani rozměry a klávesy cítíte v dlaních.

Yoga už je na světě dlouho, poprvé se ukázala v lednu 2012 na veletrhu CES. A celých 12 měsíců si Yoga udržela auru zajímavého a praktického konceptu. Čtrnáct dní používání Yogy z počítače auru nesetřelo. Yoga je praktická, i když s určitým omezením.

Nejlépe je na tom dotykové Lenovo v režimu notebooku. Obrazovka nemá ještě FullHD rozlišení, ale 1600x900 bodů na 13“ úhlopříčce vypadá velice dobře a nevyžaduje úpravu velikosti písma, která je pro práci v desktopu vhodná pro notebooky s FullHD obrazovkou.

Lenovo si drží rozměry i design standardních ultrabooků stejné značky, liší se pouze panty displeje, které umožňují jeho otočení až pod klávesnici. Chod pantů je tuhý, to odpovídá potřebám dotykového displeje, který se při každém ťuknutí nesmí pohnout.

Konkurence má ale otevírání dotykových počítačů vyřešené lépe – Acer používá dvojstupňový odpor, takže víko lze snadno jedním prstem zdvihnout, a odpor kladený displejem roste až při záklonu.

V notebookovém režimu Yoga nabízí všechny výhody Windows 8 spojené s dotykovým ovládáním. Bezchybně funguje dotyková vrstva displeje i touchpad, který podporuje gesta včetně přejetí prstem od okraje touchpadu pro přepínání aplikací nebo vyvolání nabídky charms bar.

Klávesnice si už tak jednoznačnou pochvalu nezaslouží. Lenovo oproti Thinkpadu X1 použilo jiné rozložení klávesnice s pruhem se sloupcem funkčních kláves home, end, PgUp a PgDn na pravém okraji klávesnice. Než si na jiné rozložení zvyknete, budete často místo backspace nebo enteru trefovat tlačítko pro posun kurzoru nebo obrazovky, a to je při práci nepříjemné.

Přiškrcený výkon není znát

Pro "kancelářské" použití je notebook vybavený více než dostatečně. Core i7 v ultramobilní verzi se sice nemůže rovnat pracovním stanicím, ale i stříhání videa a editace fotografií ve formátu RAW je na notebooku příjemná a rychlá práce. V běžném provozu se ani citelně neprojevuje výrazné podtaktování ultramobilního procesoru Core i7. V testech výkonu Yoga zaostává za stejně vybavenou konkurencí o desítky procent v PCmarku, ale v běžném používání si toho nevšimnete.

Výraznou roli ve svižném běhu počítače hraje použití čistě SSD úložiště s kapacitou 128 GB, ze kterého uživateli po instalaci Office 2013 zbude ještě 61 GB volného prostoru. Zbytek kapacity zabírá operační systém, předinstalované aplikace a oddíl s daty potřebnými pro obnovení počítače v případě havárie. I za tuto cenu je ale SSD lepší volba - velké objemy dat mohou být na externím disku, sítovém úložišti nebo v cloudu.

Podtaktování procesoru i SSD se podílejí na snížení spotřeby elektrické energie, ale vyšší rozlišení displeje jde opačným směrem. Výsledkem je 5 hodin výdrže podle testu Powermark v režimu produktivity s jasem staženým na dva stupně od minima.

Počítač 4x jinak

Lenovo propaguje Yogu jako čtyři zařízení v jednom. Klasický notebook, prezentační zařízení, tablet a „stan“ podle toho, v jaké poloze je displej vůči klávesnici. Kromě dvou extrémních poloh, tedy notebooku u tabletu, je možné Yogu nastavit do polohy prezentačního zařízení s klávesnicí otočenou dolů jako podstavec a zakloněným displejem.

Lenovo pak hodně pozornosti věnuje čtvrtému režimu „stan“. V této poloze je displej téměř převrácený a slouží jako „kino“ s malými nároky na hloubku prostoru. Praktické využití tohoto režimu ale budete hledat těžko.

V letadle, kde má malá hloubka zařízení smysl, totiž narazíte na sklon sedačky, doma většinou najdete dostatečnou plochu na to, abyste použili prezentační režim. To je však detail, který na praktičnosti Yoze nijak zásadně neubírá.

Horší je to s režimem tabletu. Tam Yoga naráží na hmotnost. Přibližně 1500 gramů není na notebook moc, i když špičkové 13“ ultrabooky váží i o 400 gramů méně. Na tablet je to ale hodně, pokud byste měli zařízení držet v jedné ruce. Ani při držení obouruč není držení Yogy v režimu tabletu pohodlné, zato pro položení na rovné a mírně nakloněné povrchy není vyšší hmotnost překážkou.

Často kritizovaná skutečnost, že jsou v režimu tabletu cítit v rukou tlačítka, není v praxi nijak omezující – minimálně ve srovnání s hmotností a tloušťkou zařízení. V tomto ohledu budou zařízení označovaná jako detachables, tedy tablety s odnímatelnou klávesnicí, vždy vhodnější.

Software se starou výhradou

Nedílnou součástí Yogy jsou Windows 8. Kritizovat absenci tlačítka start na ploše nebo nezvyklé ovládání je v tomto případě nesmysl – Lenovo s dotykovým ovládáním a Windows 8 počítalo od začátku vývoje Yogy a Yoga si s Windows 8 také bezvadně rozumí.

Lenovo se nesnažilo nějak zásadně Windows 8 proměnit, takže uživatele čeká jen několik předinstalovaných aplikací, které v uživatelích nevyvolají vlnu nadšení, ale také zásadně neobtěžují. Výjimkou je „tradiční“ předinstalovaný antivir McAfee, který po 14 dnech používání počítače oznámil, že už nemá platnou licenci a neodbytně vybízel ke koupi plné verze.

 

Lenovo IdeaPad Yoga 13
Hybridní ultrabook s dotykovým displejem

Procesor: ICore i7-3517U (Ivy Bridge) Operační paměť: 8 GB
HDD: 128 GB SSD
Grafika: Intel HD 4000
Displej: LCD 13,3" 1600x900, dotykový
Rozměry: 333 x 225 x x 17
Hmotnost: 1,54 kg
Cena: 29 990 Kč s DPH

 

Výsledky testů

PC Mark 7 PE: 3397
Cinebench OpenGL: 12 FPS
Cinebench CPU: 2,06 bodu
Powermark: 5 hodin

 

Verdikt
Solidní ultrabook s konzervativním designem nabízí kvalitní dotykovou obrazovku a možnost používat počítač v režimu tabletu, jeho hlavní síla je v tradičním počítačovém módu, jako tablet je velký a těžký. Zajímavější bude Yoga 11 s procesory Intel představená na CESu.