Není toho moc, v čem patříme do naprosté špičky, ale v oboru počítačové bezpečnosti ano. V Česku vznikli a mají sídlo hned dva světoví výrobci antivirových programů: AVG a Avast. V kybernetickém zločinu platí, že "zlí hoši" mají před těmi "hodnými" vždycky náskok. A ten, kdo jim je nejblíže v patách, sedí v laboratořích právě těchto firem.

Státu to není moc platné, prvořadým zájmem výrobců antivirů je byznys. Na rozdíl od ruské firmy Kaspersky Lab, kde se často spekuluje o těsných kontaktech s ruskou vládou, nepřipadá u její české konkurence nic takového v úvahu. Obě mají zahraniční investory, jedna loni vstoupila na newyorskou burzu. Ale už to, že obě v Česku působí a mají tu část kvalifikovaných zaměstnanců, znamená, že tu existuje pro tento obor dobré podhoubí, akademické i personální. Jestli se NBÚ rozhodne vybudovat špičkové vládní centrum pro boj s kybernetickým zločinem, má dobrou šanci, že se mu to podaří.

Potřebujeme ale takové centrum? Odpověď má dvě roviny. Tou první je fakt, že se kybernetický boj stal do značné míry "vládní záležitostí". Často ty nejnebezpečnější viry, které v laboratořích "pitvají" dobří hoši z antivirových firem, vyrobili zlí hoši placení některou vládou. Platí to nejen o mediálně známých supervirech Stuxnet a Flame, ale i o mnoha dalších. Armáda, zpravodajské služby a další instituce tak jako tak utrácejí spousty peněz, a jestliže je tu šance dát aspoň část na něco, v čem můžeme být i v mezinárodním srovnání vynikající, tak proč ne.

Ale ono to může dopadnout i jinak. Vznikne pracoviště, které personálně nebude moci soukromým firmám konkurovat (průměrný plat v NBÚ je cca 38 tisíc korun), a tak bude - místo špičkové odborné práce - vydávat vyhlášky, šikanovat firmy a "honit" aktivistické teenagery. Ano, jejich záliba "shazovat" a "hackovat" vládní, stranické či jiné weby je iritující, ale v zásadě neškodná. Na to novou drahou instituci nepotřebujeme.

Miloš Čermák
reportér týdeníku Ekonom

Související