Pomalu odepisovaná společnost Research in Motion dnes v new Yorku představila novou generaci operačního systému, BlackBerry 10, který má firmu vrátit z téměř zoufalé situace do hry o masy zákazníků. Hlavním lákadlem pro uživatele má být nový způsob ovládání "jedním palcem" a nabídka telefonu s kvalitní hardwarovou klávesnicí.

Zásadní změnu RIM potvrdil přejmenováním, firma ponese stejné jméno jako mobilní telefony, od minulosti má firmu odpoutat i změna symbolu, pod kterým se budou akcie BlackBerry nově obchodovat na burze. Nové telefony Blackberry Z10 a BlackBerry Q10 (s HW klávesnicí) se začnou už zítra prodávat ve Velké Británii. Do USA přijdou v březnu, v Česku se budou prodávat, ale až během několika týdnů až měsíců.  

BlackBerry nové generace hodlají prodávat všichni tři GSM operátoři, podle T-Mobile jsou ale jednání složitá. Podle O2 bude v Česku dříve plně dotykový model Z10, Q10 má následovat s odstupem. Ceny zatím nejsou známé, budou se lišit podle prodejců, v USA by měly být dotované ceny srovnatelné s iPhony a špičkovými Androidy.

Nové telefony v prezentaci působily rychlým dojmem, plynulost systému překvapila i české vývojáře, kteří měli k dispozici nehotovou verzi systému na speciálních zařízeních. Nové telefony se aktuálně hardwarovou výbavou neřadí k absolutní špičce. Model Z10 bude mít rozlišení 1280x720 bodů, což je hodnota, kterou špičkové androidy v letošním roce překonají, první FullHD telefony se již prodávají. Díky menší velikosti obrazovky je i tak nabídne Z10 s úhlopříčkou 4,2" jemný obraz, jemnější než u iPhonu 5. 

Model Q10 nabídne hardwarovou klávesnici, které udělá místo čtvercový displej s rozlišením 720x720 bodů, ostatní výbava by měla být přibližně stejná jako u celodotykového modelu.

Telefony mají pouze dvoujádrové procesory, takže ani čistý výkon nebudou nejspíše rekordní, důležitá bude podobně jako u Windows Phone optimalizace systému a aplikací. Telefony budou mít k dispozici 16GB úložiště s podporou microSD karet, 8MPx fotoaparát a podporu sítí 4. generace.

Operační systém BlackBerry 10 by měli získat také majitelé tabletů PlayBook, který se díky snížené ceně v zahraničí stále dobře prodává. V Česku je dostupný z obchodu Pixmania za přibližně 4850 korun i s dopravou ze zahraničního skladu (za informaci o nižší ceně děkujeme čtenáři "hinja" z diskuse pod článkem) . S touto cenou může konkurovat levnějším tabletům s Androidem, zejména v okamžiku, kdy získá aktualizaci na BB 10. Aktualizace tabletu na nový operační systém by měla přijít v druhém  čtvrtletí roku.

Odpoutání od minulosti

BlackBerry před příchodem iPhonu dominovalo firemní komunikaci díky šifrování a telefonům s kvalitními klávesnicemi. Ještě v roce 2009 patřil RIM mezi nejrychleji rostoucí firmy na světě, ale akcie zahájily volný pád spolu se ztrátou tržního podílu. RIM má podle aktuálních hospodářských výsledků 79 milionů aktivních uživatelů, v nových prodejích ale ztrácí tržní podíl na úkor Androidu. Přesto si stále drží třetí příčku v rozšíření mobilních systémů.

Podle posledních dostupných čísel společnosti Gartner byl podíl BlackBerry na trhu smartphonů ve 3. čtvrtletí loňského roku 5,3 % proti 2,4 % Windows Phone. Firma v tomto období prodala téměř 9 milionů zařízení, meziroční tržní podíl RIMu se ale meziročně propadl na polovinu.

video: Saxo Bank: Spasí nová platforma BlackBerry akcionáře RIMM?
Saxo Bank

Jaké má BlackBerry 10 šance? Podle Čechů lepší než Windows Phone

Několik měsíců před zahájením prodeje nových zařízení RIM umožnil vývojářům přístup k testovacím zařízením s pracovní verzí BlackBerry 10. byli mezi nimi i Češi. Dva z nich pro IHNED.cz sepsali své dojmy z nového operačního systému.

 

Tomáš Hubálek
Autor populárních apliakcí Battery Widget? Reborn! a Make Your Clock Widget pro Android. Na schválení momentálně čekají i čtyři jeho aplikace pro BlackBerry 10

Blackberry 10 představuje moderní alternativu k tradičním mobilním operačním systémům, jako jsou iOS, Android nebo WP. Výhodou je to, že BB začalo až jako poslední a mohlo se tak poučit z chyb ostatních, nevýhodou je mladost celé platformy a z toho vyplývající dětské nemoci, které se ale nejspíš podaří poměrně rychle překonat.

Pro uživatele bude BB 10 zajímavé díky povedenému uživatelskému prostředí, které hezky vypadá a zároveň se dobře ovládá. Pro firmy a státní instituce je zajímavá podpora online služeb pro integraci s firemními informačními systémy a vysoká úroveň zabezpečení dat. Funkce BlackBerry Balance navíc umožní mít kompletně oddělené soukromé a firemní záležitosti v jednom zařízení.

BlackBerry má šanci i díky tomu, že nabídne telefony s hardwarovou klávesnicí, které stále dává přednost nezanedbatelná část uživatelů. Výhodou pro BlackBerry bude ve srovnání s dominantním Androidem také minimální fragmentace – RIM bude podobně jako Apple kontrolovat hardware i software .

BB World bude obsahovat v době spuštění něco kolem 75.000 aplikací, ale hodně z nich budou jednak porty z Androidu (které na na BB nevypadají hezky ani nevyužívají všech výhod platformy) a jednak jednoduché a nepříliš užitečné aplikace generované automaticky jednoduchými programy v rámci tzv. port-a-thonů.

I přes tlak na kvantitu se ale díky povedeným vývojovým nástrojům dá očekávat, že brzy začnou přibývat i kvalitní a smysluplné nativní aplikace plně integrované s novou platformou.

Z pohledu vývojáře je potom BB 10 pěkně udělaná platforma. Není bez zajímavosti, že podstatnou část nástrojů (Qt/QtQuick) převzalo BlackBerry po firmě Nokia, která je zahodila spolu s operačními systémy MeeGo a Symbian, a předpokládám, že díky open source licencím za to nemuseli zaplatit ani korunu.

 

Jindřich Šaršon
Spolumajitel společnosti TappyTaps, autor aplikací Baby Monitor 3G, Éčka pro iOS a Android

Nový operační systém BlackBerry 10 přichází na trh poměrně pozdě. Nicméně to nemusí být na závadu – jak z hlediska uživatele, tak i z hlediska vývojáře jsou funkce systému zajímavým mixem toho dobrého z iOS, Androidu i Windows Phone.

BlackBerry se také snažil aktivně podpořit vývojáře. Zájemcům poskytl testovací telefony více než půl roku před uvedením prvního zařízení koncovým zákazníkům. I díky tomu je docela možné, že hned po uvedení bude v aplikačním obchodě více použitelných aplikací než u současné „trojky“ trhu, tedy Windows Phone.

Z hlediska vývojáře nabízí BlackBerry 10 hned několik možností, jak vyvíjet aplikace – od generátoru jednoduchých aplikací přes univerzální HTML5 až po nativní nízkoúrovňové aplikační rozhraní v jazyce C.

Docela zajímavé je, že „motor“ uživatelského rozhraní pohání technologie, které kdysi patřili Nokii. A onen motor rozhodně nepůsobí jak nějaká výběhová vykopávka – až mě jako vývojáře občas napadalo, zda Nokia svým přechodem k Windows Phone nevylila nadějné dítko z pomyslné vaničky poněkud předčasně.