První opravdový fotoaparát s Androidem je snadné si zamilovat a je snadné ho nesnášet. Nový fotoaparát od Samsungu budete soudit hlavně podle toho, zda je pro vás důležité snadné ovládání a sdílení fotografií nebo jestli vám jde hlavně o kvalitu snímků.

Po zkušenosti s Galaxy Camerou bude mít většina uživatelů mobilních telefonů jedno jediné přání – aby se stejně daly ovládat i aplikace pro focení na jejich smartphonu. Ne, že by Samsung dospěl k dokonalosti, ale skok proti standardním aplikacím pro Android je obrovský.

Fotoaparát s Androidem na první pohled neprozrazuje, čím se liší od luxusních kompaktů na trhu. Tenké tělo s velkým displejem vypadá „normálně“, stejně jako hmota objektivu. Kromě nápisu Galaxy na pohled nic neprozrazuje, že přímo ve fotoaparátu můžete spustit Instagram, Facebook a tisíce dalších aplikací.

Dominantou fotoaparátu je jednoznačně displej s úhlopříčkou 4,8“ (12,19 cm) a rozlišením 1280x720 bodů. Samsung u fotoaparátu nepoužil OLED technologii s hrubým rastrem, ale IPS LCD. Z nefotografických parametrů je zajímavé použití čtyřjádrového procesoru Exynos s grafickým čipem Mali-400MP, 1GB operační paměti a 4 GB pro uživatelská data.

Kapacitu fotoaparátu lze rozšířit, ale pouze „mobilními“ paměťovými kartami standardu microSD, které jsou pomalejší než tradiční SD karty. Paměť lze kromě ukládání fotografií a videa použít pro instalaci aplikací nebo uložení libovolných souborů. Fotoaparát je zařízení s Androidem se vším všudy, kromě možnosti hlasového volání v tradiční telefonní síti – Skype nebo WhatsApp na něm ale pustíte.

Exteriér zařízení samozřejmě ovlivnila jeho primárně fotografická funkce. Zatímco zadní stěna je vyplněná dotykovým displejem a ani po bocích nenajdete nic zajímavého, vepředu je vidět náznak gripu pro pohodlnější uchopení a poměrně velký objektiv typu superzoomu.

Samsung Galaxy Camera

Na horní hraně přístroje je trojice ovládacích prvků – vypínač, spoušť fotoaparátu a páčka pro ovládání zoomu. Tradiční „telefonní prvky“ jako je ovladač hlasitosti nebo tlačítko „home“ na fotoaparátu nenajdete.

První spuštění fotoaparátu připomíná tradiční oživování telefonů od Samsungu včetně nabídky vytvoření účtu u Samsungu a ve službě Dropbox. Po úvodním nastavení je možné začít fotografovat, což je minimálně z počátku zábavné. Největší podíl na tom má ovládací software, který nabízí plně automatický i manuální režim,. Oba opačné póly fotografování doplňuje také sada kreativních režimů s precizním popisem, i když některé názvy se z pohledu zkušenějších uživatelů setkají s úšklebky.

Možnosti i pro profesionály

Proti telefonům s Androidem je největší změnou možnost ručního nastavení základních parametrů jako je citlivost snímače, nastavení clony, času a expozice. Profesionál s těmito nástroji dokáže ze snímacího čipu s rozlišením 16 MPx dostat mnohonásobně lepší výsledky než jaké nabídne automat nebo kreativní režimy.

Bohužel, ani profesionál si neporadí se spoustou šumu u snímků za horších světelných podmínek (i mírně zhoršených) a s pomalostí fotoaparátu. Zaostření fotoaparátu trvá ve srovnání se špičkovými kompakty dlouho, možná půl sekundy, a hlavně není možné jemně ručně doostřit.

Jedinou možností (kterou jsem odhalil) je ťuknout prstem na displej a doufat. Na druhou stranu zvládá Samsung Camera ostřit i na krátké vzdálenosti, což se řadě bezzrcadlovek i zrcadlovek v automatickém režimu nedaří.

video: Samsung Unpacked 2012 - Videopohled na Samsung Galaxy Camera
sams.mp4.jpg

Rozpačité výsledky

Zatímco ovládací software fotoaparátu je pro běžného uživatele hodně povedený, výsledné obrázky si jednoznačnou pochvalu nezaslouží. Samozřejmě, ve srovnání s mobilními telefony má Galaxy Cam jednoznačnou výhodu ve velkém rozsahu ohniskových vzdáleností, ale kvalita detailů není jednoznačně lepší, a to ani v přímém srovnání s Galaxy Note II, která nemá tak kvalitní fotoaparát jako iPhone 5.

Ještě náročnější to je ve srovnání s fotoaparáty ve stejné cenové hladině. Za stejné peníze je možné koupit Nikony řady 1, Olympus E-PL3 i s dvojicí objektivů nebo „kompakt“ Canon PowerShot G15 IS se špičkovou kvalitou obrazu a profesionálním ovládáním. I ultrazoom Nikon P510 stojí podobně. Samsung bude mít proti konkurenci výhodu v bezdrátové komunikaci, a to velikou, ale pokud chcete fotografie tisknout na A4 a větší formáty nebo pokud pracujete rádi s výřezy, Galaxy Camera vás jednoduše zklame.

Druhý pohled, ten většinový, ale uvidí spíše možnost vyfotit zříceninu z podkopce a hned se pochlubit na Facebooku - i s přidáním efektů (přímo v ovládacím softwaru fotoaparátu) nebo na Instagram - bez vyndavání notebooku nebo přendavání paměťových karet mezi zařízeními. A také videa natáčená rychlostí 120 snímků za sekundu se zpomaleným pohybem. Ideální k vodě nebo pro natáčení sportovních klipů. Ideálně za jasného světla, protože pořízená videa bývají  tmavší než standardní FullHD video pořízené za stejných podmínek.

Ani z pohledu méně náročného uživatele, kterého láká sdílení fotek, není Galaxy Camera perfektní. Pro pohotové používání je přeci jen dost velká, pomalá a těžká, jednou rukou se navíc na dotykovém displeji ovládá hůře než by to bylo možné s tradičními otočnými voliči zrcadlovek a vyspělejších kompaktů. Zcela nepochybně je ale Galaxy Camera “cool”.

 

Samsung Galaxy Camera
Kompaktní ultrazoom s operačním systémem Android 4.1

Snímač: 16,3 MPx
Displej: 4,8", IPS LCD, rozlišení 1280x720 bodů
Hledáček: není
Objektiv: 23-483 mm, f/2,8-5,9
Rozměry: 70,8 x 128,7 x 19,1 mm
Hmotnost: 300 g
Konektivita: WiFi+3G
Cena: 12 490 Kč