iPad mini, hit letošních Vánoc, který se stal téměř podpultovým zbožím kvůli vysoké poptávce. Nejlepší počítač historie podle autora vlivného blogu Daring Fireball ani při dlouhodobém testu serveru IHNED.cz neuspěl na jedničku.

Největším nepřítelem iPadu mini je výrobce. Apple zradil sám sebe a místo toho, aby posunul trh podobně jako s příchodem prvního iPadu, jen reaguje na konkurenci. I když to dělá velmi dobře, iPadu mini chybí nějaké zásadní lákadlo proti tabletům jako Nexus 7. Tenký design totiž není vše.

Moje první dojmy z iPadu mini nebyly nadšené a výrazně se tak lišily od názorů uživatelů velkých iPadů. Ukázalo se, že to je logické – majitelé iPadů totiž programově odmítali levné tablety s Androidem, takže pro ně bylo překvapení, že se menší tablet dobře používá v MHD nebo že se lépe nosí v jedné ruce. To platí pro iPad mini stejně jako pro Nexus 7, který je v českém prostředí nejsilnějším konkurentem malého iPadu.

Z konstrukčního hlediska je malý iPad i přes méně pohodlné držení opravdu povedený. Tenký design zaujme na první pohled, stejně jako tmavý hliník černé verze. Applu se i kvůli méně kvalitnímu displeji podařilo zachovat špičkovou výdrž baterie kolem deseti hodin běžného používání, přestože hmotnost tabletu jen lehce přesahuje hranici třiceti deka. Inženýři Applu měli kvůli zvolenému poměru stran a úhlopříčce nulovou šanci ovlivnit jedinou konstrukční nevýhodu – příliš velkou šířku pro pohodlné držení/nošení v jedné ruce.

 

Největší problém malého iPadu však není mobilita, ale samotná obrazovka, a tento nedostatek vnímám stejně citelně po třech měsících jako po prvních třech minutách, vlastně více. Díky iPhonu 4 a novému iPadu mají telefony a tablety srovnatelné a stále častěji stejné či výrazně vyšší rozlišení než televizory, ale na iPadu mini vypadají texty nejhůře ze všech iPadů.

Menší úhlopříčka spolu se stejným rozlišením jako první dvě generace iPadu dává jemnější obraz, ale zobrazení textu to ve srovnání s iPadem 2 nepomáhá – na menší ploše je text hůře čitelný.

Špatná čitelnost textů je nevýhoda i proti Nexu 7, který má mnohem jemnější displej díky většímu rozlišení. Na pohodlí při čtení má vliv i samotná velikost obrazovky. Tady má téměř osmipalcová úhlopříčka iPadu mini a „papírový“ poměr stran výhodu v možnosti zvětšit písmo. Díky ostřejším detailům je sice text na Nexu 7 při stejné velikosti jednoznačně lépe čitelný, ale na obrazovku se ho nevejde tolik.

Nexus 7 ztrácí body zejména kvůli tomu, že Android zbytečně plýtvá cenným místem, když stále zobrazuje virtuální ovládací tlačítka, respektive černý pruh pro ně vyhrazený. Vyloženě trestuhodné je to v horizontálním režimu.

Na množství textu a jiného obsahu, který se vejde na stránku, má kromě systému vliv také konkrétní aplikace a její design. Například v aplikaci Kindle se vejde na obrazovku iPadu mini přibližně o čtvrtinu více textu při stejné velikosti písma. U Twitteru není rozdíl tak veliký, protože část šířky displeje u iPadu zabírá postranní navigační pruh, který je u Androidu nahoře.

Ve výsledku hodnocení displeje a jeho použitelnosti pro práci s textem stejně záleží na tom, zda preferujete ostrost textu nebo jeho velikost v poměru s množstvím, které se vejde na obrazovku, ideální není ani jedno, ale osobně mi více vyhovuje nerozmazaný text – díky devíti měsícům s novým iPadem a jeho skvělým displejem.

Srovnání malého a velkého iPadu je v tomto ohledu téměř zbytečné, iPad s retina obrazovkou je fantastický. Obzvláště to vynikne, když musíte na tabletu použít aplikaci určenou pro mobilní telefon. Tyto aplikace vypadají na velkém iPadu výborně díky perfektně ostrým textům, na iPadu mini je to nefalšovaná bída.

Výkon skoro stejný, plynulost ne

Po prvních dojmech z iPadu mini jsem měl pocit, že je Nexus 7 svižnější než iPad mini. Tento dojem zmizel při delším používání. iPad mini má podle oblíbeného testu Sunspider mírně výkonnější procesor, ale hlavně má lépe optimalizovaný systém. Zatímco Android 4.1 přinesl zásadní zlepšení plynulosti práce se systémem, po aktualizaci na verzi 4.2 se poměrně často objevuje trhání.

Možná je zpomalení spojené i s prohlížečem Chrome, který je v několika posledních verzích méně stabilní a svižný i na OS X, každopádně iPad mini tady sbírá body a určitě nejde jen o vliv výkonnějšího procesoru.

Vyrovnané je to i ve hrách. Na Nexu 7 vypadá populární Dead Trigger jednoznačně lépe, ale díky většímu prostoru na obrazovce se o fous lépe ovládá na iPadu mini. Situace se ale dramaticky změní, když k Nexu připojíte přes OTG kabel ovladač od Xboxu nebo PlayStation3.

U iPadu mini pak zůstává výhoda většího množství dostupných her a skutečnost, že spousta her vychází nejprve na iOS a až poté pro Android, ale to už dnes není zásadní výhoda, her pro Android je spousta, včetně těch opravdu kvalitních.

Multimédia bez konkurence

Srovnávat Nexus 7 i iPad mini je snadné. Nexus 7 je díky své obrazovce mnohem lepší pro sledování videa než iPad mini od Applu. Výhoda většího displeje se při sledování širokoúhlého videa ztrácí a vyšší rozlišení i povedenější barevné podání mluví jasně pro Nexus.

Jednoznačný verdikt má ale i odvrácenou stranu, který dělá bezkonkurenční zařízení z iPadu mini. Apple, na rozdíl od Googlu, v Česku nabízí obsah – hudbu, videoklipy a filmy.

Filmů není mnoho, jsou relativně drahé, ale jsou. Zatím pouze pro iOS (do jara) je dostupná také aplikace Voyo.cz, která je přes všechny výhrady ke kvalitě obsahu i uživatelskému rozhraní nejlepší způsob, jak se v Česku pohodlně dívat na seriály a filmy.

Android může konkurovat tím, že s použitím VOPN můžete získat a používat aplikace, jako je Netflix, ale to pro většinového uživatele není zajímavé.

U hudby je to o něco vyrovnanější. Google nenabízí možnost hudbu koupit, ale tu si můžete koupit u Applu a nahrát do služby Google music, u Applu je to ale pohodlnější. Jen v jedné věci má Google navrch – iPadu mini chybí aplikace pro přístup na Youtube, nutné je použít webovou verzi.  Nějakou dobu iPadům chyběla i aplikace YouTube kvůli sporům Applu a Googlu, proti původní informaci je už ale aplikace YouTube dostupná i ve verzi pro iPad. 

Přehrávání vlastních materiálů na iPadu mini funguje bez problémů v moderním formátu MP4, který dnes slouží i pro nelegální distribuci filmů a seriálů, jinak je nutné doinstalovat speciální aplikace jako OPlayer, které si poradí s domácími videoklipy i se soubory staženými z on-line úložišť a výměnných sítí. Přehrávat videa v kontejnerech AVI nebo MKV je ostatně nutné i pro Nexus 7.

Menší podpora, vyšší náklady

iPad mini je hit díky nižší ceně, ale celkové náklady budou vyšší než v případě, že si uživatelé před Vánoci koupili „výprodejový“ nový iPad, tedy iPad s vysokým rozlišením, ale ještě se starým konektorem. iPad mini už má podobně jako iPhone 5 konektor lightning, a to znamená problém s příslušenstvím, které je dražší a je ho málo. Ani veletrh International CES zatím nepřinesl žádnou velkou vlnu reprosoustav, hraček a doplňků s novým konektorem.

Podobné je to i s nabídkou pouzder, pro iPad mini jich je zatím málo, i když se situace v následujících měsících nepochybně změní. Ale to už pravděpodobně bude na trhu nová generace iPadu mini, která by měla, alespoň podle zbožných přání uživatelů, přinést jemnější displej. A pokud ne – majitelé budoucích velkých iPadů na tom budou nějakou dobu stejně, protože jejich design se má údajně změnit po vzoru iPadu mini.

Koupit, nebo nekoupit?

Odpověď na základní otázku závisí na tom, jak moc chcete používat iOS a služby s ním spojené. Pokud trváte na iOS a zároveň chcete tablet „do kapsy“, je mini fajn. Jinak je ale poměr ceny a výkonu u iPadu horší než u Nexu 7 s Androidem. Zvláště u modelů s 3G připojením k internetu je rozdíl v cenách dramatický.

Na druhou stranu, dětské aplikace v češtině, jako je Předškolní brašnička a další aplikace Jana Frimla, na Androidu nejsou, a pro rodiče malých dětí je tak iPad mini lákavější. Ale v tomto případě je asi lepší koupit výprodejový iPad 2 za 8888 korun.

iPad mini (2012)
multimediální tablet s iOS a úhlopříčkou 7,9”

OS: iOS 6.1
Displej: 7,9” (20 cm), LCD, 1024x768 bodů
Procesor: Apple A5
Paměť: 512 MB, 16/32/64 GB pro data
Rozměry: 200 x 134.7 x 7.2 mm
Hmotnost: 312 g
Cena: od 8561 Kč za 16GB verzi s Wi-Fi