Na týdenní cestu do Spojených států jsem si s sebou vzal za účelem testu zvláštní zařízení: hybridní notebook/tablet Asus VivoTab RT, poháněný operačním systémem Windows RT. Hned na úvod bych měl asi přiznat základní zaujatost: nemám rád tablety. Jakékoliv, bez ohledu na platformu.

Protože obsah spíš tvořím, než konzumuji, pokládám za naprostou nezbytnost komfortní klávesnici. Windows RT a Asusu VivoTab jsem dal šanci a na recenzi si ho vyžádal především proto, abych mohl rozumně pracovat na předlouhé cestě přes oceán a neukousal se nudou.

Malé rozměry dávaly šanci, že jej dokážu otevřít i na těch 31 palcích prostoru, které British Airways nabízejí v turistické třídě na transatlantických letech. Slibovaná výdrž (a nízký odběr ARM procesoru) pak dávaly naději, že mi zařízení neumře na nedostatek energii už někde nad Islandem.

Základním cestovním požadavkům by přitom Windows RT měly teoreticky vyhovět, naznal jsem.

Co potřebuji na cestách:

  • Webový prohlížeč: Windows RT obsahují tabletovou i desktopovou verzi Internet Exploreru 10. 
  • Práce s dokumenty, zejména pak možnost psaní textů (Word) a poznámek z konference (OneNote). 
  • Práce s elektronickou poštou. 
  • Mapy a navigace v neznámém městě. 
  • Instant Messaging: Facebook, ICQ, IRC, Skype 
  • Přehrávání hudby.

Jak si s těmito požadavky RT poradí? Uvidíme.

Recenze Asus VivoTav RT jako hardware
Recenze Windows RT 


Asus VivoTab RT

Asus VivoTab RT je v první řadě desetipalcový tablet. Vzhledově není nijak zvlášť pozoruhodný: jediným ovládacím prvkem na přední straně je logo Windows, které slouží i jako (senzorické) tlačítko. Kromě něj se jenom v poměrně širokém rámečku kolem displeje nachází ještě přední kamera na videohovory a čidlo okolního osvětlení.

Levá hrana hostí mechanickou západku pro vysouvání z docku, o němž bude řeč za chvíli, sloty pro MicroSIM a MicroSD karty a Micro-HDMI konektor. Horní hrana obsahuje zapínací tlačítko a malé otvory mikrofonu. Vpravo pak najdete kolébkový ovladač hlasitosti a 3,5 mm jack na sluchátka. Spodní hrana pak poskytuje mechanické upevnění pro dock a v něm integrovaný systémovým konektorem. Zadní strana má na bocích stereo reproduktory a uprostřed čočku zadní kamery s přisvětlovacím bleskem.

Součástí dodávky v mé konfiguraci byl i modul s klávesnicí. Ten je zhruba stejně velký jako tablet sám. Obsahuje kromě standardní notebookové klávesnice i další baterku (se kterou dokáže celé zařízení běžet úctyhodných 16 hodin). Kromě toho obsahuje už jenom napájecí konektor a USB port.

Tablet má 64 GB diskového prostoru, po instalaci všech doporučených aktualizací je uživateli k dispozici 43 GB. Paměť je možné snadno rozšířit pomocí MicroSD karet, případně pomocí klasických USB externích disků.

Klávesnice povedená, touchpad jen v nouzi

Z hardwarového hlediska zařízení působí kompaktním a celkem robustním dojmem. Příjemně mne potěšila klávesnice: píše se na ní opravdu dobře (a během týdne jsem toho na ní napsal opravdu hodně). Vadila mi jenom absence dedikovaných kláves Home/End/PgUp/PgDn. Ty jsou namapované přes Fn na šipky, což spolu s prohozením pozice kláves Ctrl a Fn proti mému ThinkPadu znamená, že jsem se neustále ztrácel v textu, když jsem místo skoku o jedno slovo (Ctrl+Left) skončil na začátek nebo konec řádku. Ale tato výtka je společná mnoha notebookům a je otázka, nakolik bude relevantní pro běžné uživatele, kteří běžně nepoužívají zkratky typu Ctrl+Shift+End.

Součástí klávesnicového modulu je i touchpad, který bohužel není příliš kvalitní. Teoreticky by měl umět multi-touch, ale ten se mi vždy podařilo spustit jenom omylem. Obecně je na touchpadu vidět, že je chápán jenom jako nouzové doplňkové zařízení. Ostatně, po většinu času jsem ho měl vypnutý, protože jinak jsem si vzhledem k malé velikosti klávesnice a spol. neustále náhodně v dokumentu posouval kurzor a psal nesmysly.

Spojení tabletu s klávesnicí je mechanicky dost pevné, kloub je docela tuhý a obecně se tváří vcelku důvěryhodně, asi na úrovni běžných notebooků. Což je velmi užitečné ve chvíli, kdy potřebujete s tabletem pracovat jako s notebookem a nemáte k dispozici stolek. Řada konkurenčních produktů (včetně třeba všech verzí Microsoft Surface) je bez stolu nepoužitelná, protože těžký tablet na klávesnici nedrží.

Jistou nevýhodou je, že tablet se do klávesnice nedá umístit „opačně“ a používat v zavřeném stavu displejem ven. Pokud chcete používat tablet jako tablet, musíte ho z klávesnicového docku vyjmout a použít samostatně. Což znamená, že se připravíte o výhodu druhé baterie a navíc musíte dock někam uložit. Nepříjemné je také to, že se v notebookové konfiguraci dá obrazovka otevřít na nějakých maximálně 120 stupňů, takže vyšší uživatel se musí při práci poněkud hrbit, a přerostlejší jedince budou bolet záda.

Omezené možnosti rozšíření

S rozšiřitelností je na tom VivoTab RT bídně, protože nabízí jenom jediný USB 2.0 konektor, a to ještě na klávesnicové části. Tablet sám žádný rozšiřující konektor nemá. Má jenom proprietární systémový konektor, do kterého lze zasunout poměrně rozměrnou redukci na USB 2.0 pro použití bez docku.

Poslední nepříjemné překvapení představoval napájecí zdroj, resp. jeho kabel. Napájecí zdroj sám je příjemně malý a má na sobě standardní USB konektor, podobně jako nabíječky na některé mobilní telefony a další zařízení. Kabel je ovšem dost nestandardní: na jednom konci má běžný USB A konektor, ovšem na druhém proprietární systémový, který se zasouvá buď přímo do tabletu, nebo do klávesnicového docku. Znamená to tedy, že abyste mohli nabíjet, musíte tento kabel nosit s sebou a nesmíte ho ztratit. Podle mého názoru by tabletu mnohem více slušel standardní MiniUSB nebo MicroUSB konektor.

Výhodou nicméně je, že díky obrovské výdrži nebudete muset nabíjet nijak často. Výrobcem udávaných 16 hodin výdrže je naprosto realistické číslo a při běžném konferenčním použití (tj. s uspáním mimo jednotlivé přednášky, jinak připojený na WiFi) mi VivoTab RT vydržel dva dny. Let přes oceán (s vypnutou WiFi, psaním textů a poslechem hudby) pak zvládl zcela bez problémů.

Windows RT pod mikroskopem

Velkou neznámou pro mne byl systém Windows RT na platformě ARM. Klasické desktopové osmičky používám už dlouho (a spokojeně), ale z omezených RTček jsem měl strach. A oprávněně. Nakonec jsem si s sebou musel vzít i klasický notebook, protože se ukázalo, že budu muset na dálku provádět nějaké drobné změny v jedné aplikaci. A zatímco na sebeslabší notebook dokážete nainstalovat jakýkoliv běžný software a nouzově udělat nějakou práci, u Windows RT máte smůlu.

A jak se Windows RT vyrovnaly s ostatními úkoly, které jsem před ně postavil?

Pro účely prohlížení webu je to zařízení zcela bezproblémové. Používal jsem jak běžnou, tak dotykovou verzi IE 10, bez problémů. Jenom mne nepříjemně zaskočilo, kolik je na Internetu vlezlé reklamy: při běžném prohlížení webu používám již drahná léta blokování reklamy pomocí programu AdMuncher, který na Windows RT samozřejmě nefunguje.

Práce s Wordem a OneNote také zcela bez problémů. Nezaznamenal jsem žádné rozdíly ve funkčnosti proti desktopové verzi. Excel a Powerpoint jsem nativně nepoužíval, jenom letmo vyzkoušel, ale ani tady problémy nebyly. Je nicméně nutné upozornit na to, že součástí instalace je standardně pre-release verze Office, která trpí různými problémy. Finální verze se stáhne v rámci Windows Update a má něco okolo jednoho gigabajtu.

E-maily jen se sebezapřením

Velmi nepříjemným a slabým místem Windows RT je práce s e-maily. Office neobsahuje plnohodnotný Outlook. Jediné, co je k dispozici, jsou vestavěné „moderní“ aplikace typu Pošta, Kalendář, Lidé. Nevím kdo a jakým tělesným orgánem je vyvíjel, ale hlavou to určitě nebylo.

Práce s poštou je naprosto příšerná, protože uživatelské rozhraní má naprosto nelogické ovládání a plýtvá místem. To už je pohodlnější práce s mailovým klientem na Windows Phone. Jsou nicméně nepotvrzené zvěsti, že Microsoft interně testuje Outlook pro Windows RT, což by podle mého názoru platformu učinilo výrazně použitelnější.

Kalendář je naprosto bez problémů, na dotykovém displeji se i velmi dobře a přehledně ovládá. Zato aplikace Lidé, tedy seznam kontaktů kombinovaný s Facebook klientem, je ještě příšernější než poštovní klient, a to je co říct. Oproti beta verzi v něm lze alespoň zapnout řazení podle příjmení, ale jenom právě to – kontakty budou sice řazeny podle příjmení, ale zobrazeny jako „Jan Novák“ a ne „Novák, Jan“, což je velmi matoucí. Navíc se aplikace se jménem a příjmením ne vždy trefí a výsledek je poněkud rozpačitý.

Facebookový klient je zase pomalý a nespolehlivý. Listování zprávami je i na rychlém připojení pomalé a trhané, na pomalejším nebo nestabilním zhola nemožné, protože nastane-li timeout, ztratí se pozice v seznamu a rozhraní se vyresetuje.

V USA lepší než v Česku

Mapy a navigace fungují minimálně v USA zcela bez problémů. V rámci ČR budeme narážet na obvyklou nekvalitu mapových podkladů Bingu, ale situaci lze vyřešit pomocí webového rozhraní Google Maps nebo Mapy.cz. Vzhledem k tomu, že Seznam vytvořil aplikaci Mapy.cz i pro Windows Phone, lze doufat, že bude k dispozici i aplikace pro Windows 8.

Instant Messaging je další slabé místo. Vestavěná je podpora pro Facebook, LinkedIn a Twitter, plus samozřejmě můžete stáhnout Skype klienta. Existují i další aplikace, ať už oficiální (třeba ICQ), nebo univerzální (třeba IM+). Což o to, fungují docela dobře, ale problém je s jejich „modern UI“ podobou.

Pokud si s někým konkrétním chci prostě popovídat, funguje to docela dobře. Ale v mém oblíbeném režimu, kdy si při práci současně povídám s pěti dalšími lidmi, to naprosto selhává. Aplikace v Modern UI sice lze připnout jako lištu na levou nebo pravou stranu obrazovky, ale lze tak učinit pouze s jednou instancí jedné aplikace přepínání mezi nimi je velmi složité.

Společnou slabinou všech „Modern UI“ aplikací je poměrně svérázný přístup k lokalizaci (a to i na „velkých“ Windows 8). Jsem zvyklý všechny programy používat v anglické jazykové verzi, protože české překlady jsou obvykle natolik svébytné, že si je musím napřed přeložit zpátky do angličtiny, abych jim porozuměl. Používám tedy anglickou jazykovou verzi Windows (jazyk rozhraní) a mám jenom české regionální nastavení (klávesnici, formáty data a času).

Windows 8 a Windows RT nicméně toto rozdělení neuznávají a jazyk Modern UI aplikací se řídí právě regionálním nastavením, ne nastavením jazyka rozhraní. Důsledkem toho je systém v nejhorším možném stavu: napůl česky, napůl anglicky, a to někdy i v rámci jediné aplikace.

No, alespoň přehrávání hudby a videa funguje bez problémů v patřičných Modern UI aplikacích. 

Verdikt
Jako psací stroj a prohlížeč Internetu na dlouhé cesty je Asus VivoTab RT výborný díky dlouhé výdrži, podobnou nabízí i Iconia W510 s Atomem. V ostatním použití je to podstatně horší, vlivem nedotažených aplikac, a v řadě případů obávám se, že též nedotažitelných. Myslím si, že s ohledem na daná omezení například nelze napsat kvalitního IM klienta pro Windows RT.

Ostatně, drtivá většina aplikací v Marketplace je (jako ve všech ostatních Marketplacech) k ničemu. Buďto jde o samoúčelné utilitky typu padesát sedm druhů konvertorů jednotek a sledovátek stavu akcií, nebo o zbytečné prohlížečky webů, které toho zpravidla umí mnohem méně než web samotný. Poslední skupinu tvoří hry, ke kterým se nicméně nebudu vyjadřovat, protože hry nehraju.

Výše uvedené problémy jsou vyvolány čistě obchodní politikou Microsoftu, nikoliv technickými omezeními systému. Windows RT jsou plnohodnotná Windows na ARM platformě. Mají desktop, příkazovou řádku, PowerShell, všechno. Pokud MS svá pravidla někdy uvolní, může ARM Windows čekat velmi dobrá budoucnost.

Zatím je použití velmi omezené. A kvůli takto omezenému použití zase nedává smysl kupovat zařízení za dvacet tisíc korun českých včetně DPH, tedy za cenu slušně vybaveného notebooku.

Za zapůjčení zařízení děkujeme společnosti Alza.cz.


Asus VivoTab RT
Hybridní tablet s operačním systémem Windows RT

Displej: 10.1" IPS+ LED, 1366×768 bodů, dotykový kapacitní 
CPU: NVIDIA Tegra 3 Quad-core CPU s frekvenci 1,3 GHz, 12-ti jádrová grafická jednotka
RAM: 2 GB
SSD: 64 GiB
Komunikace: WiFi 802.11 b/g/n na 2,4 GHz, Bluetooth 4.0+EDR, 3G modem (MicroSIM)
Fotoaparát: 5MPix, LED blesk, autofocus, 2MPx přední kamerka 
Rozhraní: 3,5 mm headset, MicroHDMI, MicroSD, USB 2.0 (na docku)
Akumulátor: LiPol 3820 mAh, 25 Wh (tablet), 2940 mAh, 22 Wh (dock)
Výdrž: až 9 hodin, až 16 hodin s dockem
Hmotnost: 525 g (tablet), 538 g (dock)
Cena: 20 228 Kč včetně DPH