Po Světovém mobilním kongresu v Barceloně je vidět, že s Intelem bude nutné v mobilech a tabletech počítat. Vylepšený atom se dvěma procesorovými jádry uvnitř supertelefonu Lenovo K900 vypadal výborně. Zatím je ale mobilní Intel v Česku na začátku, a nevykročil šťastně.

První telefon s procesorem Intel Atom, který jsme mohli otestovat v plnohodnotném provozu, je Grand X In od ZTE. Alfou a omegou nejlépe vybaveného přístroje v aktuální nabídce ZTE je displej s relativně vysokým rozlišením, ale problematickou dotykovou vrstvou.

První dojem ze ZTE Grand X In byl vlažný. Telefon designem trochu připomíná Galaxy Nexus kvůli struktuře zadního krytu i oblým tvarům, ale celkově působí nezajímavě. To se trochu zlepší při pohledu na cenovku a displej.

Dostat za 5500 korun telefon s úhlopříčkou 4,3”, „iphonovským“ rozlišením 960×540 bodů a rychlým procesorem Atom Z2460 je totiž lákavé. Stejně lákavé jako byly první ZTE Skate, které rozlišením displeje dodnes poráží low-endové konkurenty.

video: ZTE Grand X In a Motorola RAZR i
Intel_mobily.mp4.jpg

Ani ostatní parametry na první pohled nevypadaly špatně. Celý gigabajt operační paměti je dnes průměr i u telefonů za dvojnásobek, čtyři gigabajty vnitřního úložiště nejsou problém, když do telefonu můžete přidat až 32 GB na paměťové kartě.

Ostatní výbava je průměrná až podprůměrná – hlavně fotoaparát s rozlišením 8 MPx je zklamáním, i když vzhledem k ceně nejde o překvapení. Nijak nenadchne ani výdrž, i bez zapnutých mobilních dat je nutné telefon nabíjet každý třetí den, v plném provozu pak vydrží právě jeden den.

Problém s dotykem

Bez ohledu na potenciálně zajímavý poměr ceny a výkonu už první hodiny používání telefonu ukázaly na zásadní problém s displejem. Hned druhý hovor, který na telefon přišel, nešlo přijmout. Za týden používání jsem nakonec zmeškal 4 hovory ze 23, protože jsem nebyl schopný příchozí hovor přijmout, displej nereagoval.

Poměrně často jsem narazil i na problém s odemknutím telefonu, kdy opět dotyková vrstva nereagovala na dotyk a bylo nutné telefon vypnout (uspat) a znovu zapnout. Špatná odezva na dotyky se projevovala i při běžné práci s telefonem nebo při hraní her, kde zpomalená reakce a občasné ignorování dotyků může u slabších jedinců vyvolat impulzivní touhu vyhodit telefon z okna.

Je možné, že jde o softwarový problém, ale telefon měl nejnovější firmware, zastaralý android 4.0.4, takže jde o stav, se kterým uživatel aktuálně nic neudělá. ZTE navíc nepatří k výrobcům, kteří by se proslavili častým vydáváním aktualizací pro svá zařízení. Na problémy s citlivostí displeje upozorňují i další recenzenti, nejde tedy o chybu testovaného kusu. Pokud výrobce chybu opraví, k recenzi se vrátíme.

Pro Intel je tato situace nepochybně nepříjemná a trochu nefér. V redakci máme k dispozici i Motorolu RAZR i, která má sice stejně zastaralý Android, ale jinak působí výborným dojmem. ZTE Grand X In trochu drhne i v samotném systému, který má minimum úprav.

Motorola sice používá výrazně modifikovaný android, ale přesto je práce s telefonem plynulá a rychlá. Zato má mobil nepovedený AMOLED displej se stejným rozlišením jako Grand i, ale s hrubou pentile maticí. Původní problémy s kompatibilitou už také mizí, Chrome i hry jako je Dead Trigger na Intelu fungují a poměrně plynule - na RAZRu i Grand X In

ZTE Grand X In
chytrý telefon s Androidem 4.0 a procesorem Intel Atom

Displej: 4,3", Advanced Amoled HD, 960x540 bodů
CPU: jednojádrový Intel Atom Z2460 1,6 GHz
Paměť: 1 GB RAM, 4 GB pro data , microSD
Fotoaparát: 8 MPx
Rozměry: 127 × 65 × 9,9 mm
Hmotnost: 141 g
Cena: 5495 Kč (O2 bez závazku)

 

Verdikt
Potenciál prodejního hitu kazí zásadní problém s citlivostí dotykové vrstvy jinak pěkného displeje. Pokud se dokážete smířit s tím, že můžete zmeškat hovory a občas budete telefon restartovat, abyste se do něj dostali, lepší výbavu za dané peníze asi neseženete. Za to trápení to ale podle mě nestojí.