Nové technologie z německého Fraunhofer institutu jsou na velkých veletrzích sázkou na jistotu. Naposledy v Barceloně na Světovém mobilním kongresu, kde zaujal malý stánek vědecké instituce promítáním útržků z filmu The Way of the Eagle se záběry letícího orla z jeho pohledu.

Za dechberoucími snímky stojí miniaturní modulární kamera INCA, která pro zpracování videa ve FullHD používá procesor OMAP a mobilní systém Android, to vše v těle s rozměry 2 x 2 x 8 centimetrů. Miniaturní kamera toho umí ještě víc – díky modulárnímu systému je možné měnit objektivy nebo přidat streamování videa přes WiFi, 3G nebo LTE sítě.

Koncept INCA v názvu skrývá inteligentní kameru (INtelligent CAmera) a inženýři z Fraunhofer IIS (Institut pro integrované systémy) už vyvinuli druhou generaci kamerky, která může snímat obrázky až v rozlišení 4K, i když zatím dostupné čipy zvládají zpracovat pouze 15 snímků za sekundu místo 25-30, potřebných pro natáčení videa vnímaného lidským okem jako plynulé.

video: Orlí kamera: Miniaturní snímač sledoval let dravého ptáka
Fraunhofer_eagle.mp4.jpg

Ve FullHD zvládá INCA natáčet video s datovým tokem až 20 mbps a video je možné přímo z kamery v plném rozlišení vysílat ve formátu DVB-T. Tuto možnost využívají televizní štáby u sportovních přenosů, například ze závodů F1 nebo NASCAR. Plně vybavená kamerka pro DVB-T vysílání je ale těžší než speciální orlí model, váží asi půl kilogramu.

Kromě miniaturní velikosti ve srovnání s běžným profesionálním vybavením nabízí INCA zvýšenou odolnost vůči prachu a vlhkosti, navíc umí využít senzory, jako jsou výškoměr a teploměr, a přes bluetooth se umí propojit například s monitorem tepové frekvence, takže diváci mohou sledovat záběr z kapoty vozu a zároveň sledovat fyziologické reakce pilota a podmínky na trati.

INCA má také jednu slabinu – objektivy mají pouze fixní ohniskovou vzdálenost, nelze s nimi plynule zoomovat. Při natáčení filmu Cesta orla tak filmaři střídali objektiv s krátkou ohniskovou vzdáleností, snímající samotného orla, a druhý objektiv, který snímal prostor pod letícím dravcem.