Představení nové vlajkové lodi Samsungu v New Yorku vyvolalo podobné reakce jako představení iPhonu 4S. Málo změn, žádné velké inovace a stále stejné plastové tělo. A stejně jako se iPhone 4S prodával o sto šest, bude se i přes vysokou cenu prodávat Galaxy S 4.

Půlhodina s předprodukčním vzorkem v kancelářích Samsungu nám dala možnost seznámit se s novinkou osobně, a přímo ji srovnat s dalším „supertelefonem“, s HTC One. Osobní seznámení bylo pozitivnější než dojem z představení sledovaného na dálku. I když telefon nemá finální verzi softwaru, pracuje tak, jak má, a i design a zpracování je lepší než u Galaxy S 3.

Při letmém pohledu vypadá GS4 v podstatě stejně jako předchozí model nebo Note II. Když ale telefon vezmete do ruky a prohlédnete si ho podrobněji, zjistíte, že Samsung trochu změnil tvar: telefon je citelně tenčí a lépe se drží v ruce. A ani při silném tlaku nevrže, přestože se Samsung drží konceptu s odnímatelným krytem baterie.

Místo žíhání, které zdobilo Galaxy S 3, má plast strukturu mřížky, které je ovšem patrná pouze při pohledu z úhlu a je méně výrazná než měňavá mozaika na zádech telefonu Nexus 4. Samsung, podobně jako Nokia, používá označení polykarbonát, lépe to zní. V případě Nokie je ale polykarbonát Lumií o něco příjemnější na dotek.

video: Samsung Galaxy S4: Nejlepší telefon od Samsungu se hliníku bát nemusí (první dojmy)
Galaxy_S4.mpg.jpg

Stejně jako u konkurence s FullHD displejem, i Galaxy S 4 vypadá výborně, ale zásadní rozdíl mezi rozlišením 1280x720 není patrný. Projeví se až při bližším zkoumání a při prohlížení fotografií. Samsung přesto na displeji zapracoval i z jiné stránky a oproti Galaxy S 3 ještě vylepšil možnosti změny režimu barev.

Kromě dynamického a standardního zobrazení je tu také režim s věrnými barvami v gamutu Adobe RGB a možnost dynamické změny parametrů podle typu zobrazovaného obsahu. Vyšší rozlišení a větší možnost nastavení barevného podání tak Galaxy S 4 dává lepší displej, než jakým se chlubí iPhone 5, který vsadil na přesaturované barevné odstíny bez možnosti úpravy.

Výkon Galaxy S 4 jsme nemohli zkoušet na klasických testech výkonu, ani nevíme, zda uvnitř testovaného kusu byl procesor od Samsungu se čtveřicí výkonných a čtveřicí úsporných procesorových jader, nebo jeho náhrada Snapdragon 600. Hodnotit výkon z uživatelského prostředí nebo práce s fotoaparátem je marné, všechny špičkové androidy už jsou dnes opravdu plynulé.

Vyzkoušet jsme ale mohli nové uživatelské prostředí a jeho funkce. Samsung tentokrát sáhl ještě hlouběji do systému a výrazně upravil standardní ovládací prvky. Nastavení telefonu je rozdělené do několika sekcí místo prostého seznamu v čistém androidu. I pokud už máte v kapse telefon od Samsungu, na nové rozložení si budete muset chvíli zvykat.

Zatímco rozložení ovládacích prvků není úplně intuitivní, softwarová vylepšení na jiných místech se poměrně povedla. Jde hlavně o možnost ovládat telefon bez nutnosti dotknout se obrazovky. Například přijetí hovoru zamáváním nad telefonem je věc, kterou využijete třeba v kuchyni nebo kdykoliv jindy, když máte špinavé ruce.

Další „vylepšení“, jako posun obrazovky mávnutím rukou, také není věc, kterou byste používali denně, ale v kuchyni se opět může hodit, pokud vaříte podle receptu v telefonu a potřebujete se podívat, co následuje po nakrájení jablek na Tarte Tatin. Nutno říct, že ne každé mávnutí telefon registruje, ale použitelné to je asi podobně jako možnost zabránit automatickému vypnutí obrazovky, pokud přední kamera telefonu zaznamená těsně před plánovaným vypnutím oči uživatele.

Podrobnější recenzi s výsledky testů výkonu, výdrže baterie či kvalit fotoaparátu přineseme po delším testování telefonu s finálním softwarem v následujících týdnech.