Googlu se téměř před tři čtvrtě rokem povedlo změnit trh s tablety díky malému Nexu 7. Levný tablet s Androidem se v některých zemích, jako je například Japonsko, prodával před Vánoci lépe než iPady. Větší model se špičkovým rozlišením má podobné ambice, ale zdaleka o něm není tolik slyšet. Také proto, že v Česku není tak snadné ho koupit.

My jsme se na Nexus 10 mohli podívat díky českému zastoupení Googlu, který tablet poskytl na krátkodobý test. Ten byl plný prvenství – první tablet s tak vysokým rozlišením, první tablet, který prošel novým testem výkonu 3DMark, a také první tablet, který je výrazně lepší než to, co výrobce dodává na trh pod vlastní značkou.

To nejvýraznější, co jsem si z testování Nexu 10 odnesl, je prosté: úžas nad tím, že Samsung dodnes nemá v nabídce tablet, který by se technickými parametry vyrovnal tabletu „od Googlu“. Samsung dokonce zatím nemá ani FullHD tablet s androidem, konkurence od Asusu a nově také od Sony taková zařízení už nějakou dobu nabízí.

Design Nexu 10 připomíná Note 10.1 s černou barvou. Hlavním pojícím prvkem je vedle stejné velikosti a poměru stran displeje dvojice reprosoustav vedle kratších stran displeje. Stačí ale vzít tablet do rukou a dojem je naprosto odlišný. Nexus 10 má sametový povrch z měkčeného plastu, který se dobře drží v ruce. Tablet je dokonce lehčí než iPad, což částečně vyvažuje jiné rozložení hmotnosti spojené se širokoúhlým displejem.

video: Nexus 10: Nejlepší tablet s Androidem má skvělý displej, ale také vysokou cenu
Nexus10.mp4.jpg

Povrch z měkčeného plastu, který se dobře drží, má i negativní stránky. Na plastových zádech jsou stejně jako na displeji hodně vidět otisky prstů, ale hlavně při zátěži je tablet cítit. Není to hyperbola, pokud budete vytěžovat procesor třeba virtuálním cestováním v Google Earth nebo hraním Real Racing 3, tablet se rozehřeje a „gumu“ ucítíte na vlastní nos.

Displej, na jaký se čekalo

Zapnutí tabletu přinese očekávaný efekt. Perfektně vykreslené písmo je zřetelné už během strohé aktivace zařízení. Po zkušenosti s iPadem s retinou už nejde o nějaký šok, ale ve srovnání s Note 10.1 je to obrovský rozdíl. Podobně jako na iPadu je pak vysoké rozlišení přínosem v libovolné aplikaci, která pracuje s textem.

Stejně jako u iPadu pak spousta aplikací určených pro telefony nebo obecně nepřipravených na vysoké rozlišení vypadá rozmazaně a kostrbatě. Totéž platí i pro webové stránky, které používají obrázky v nízkém rozlišení a s vysokou úrovní komprese – všechny nedostatky jsou detailně vidět. Bohužel ani výběr aplikací v sekci „Naše tipy pro tablety“ není sázkou na jistotu. Platí to například pro zábavný Temple Run, který je v dané sekci nejspíše omylem. I Dead Trigger se solidní herní grafikou nepříjemně překvapí – úvodní video najednou vypadá jako internetová upoutávka z roku 2002.

Skvělý je tablet na sledování filmů. Širokoúhlý poměr stran a 10“ úhlopříčka s vysokým rozlišením z tabletu dělá soukromé kino. Stejně jako u obrázků a her to znamená, že už se nespokojíte s nízkým rozlišením. A v tom případě narazíte na omezení kapacity paměti, protože v Česku se na filmy v HD z Netflixu nebo Hulu běžně dívat nemůžete. Na druhou stranu i do 16GB varianty se vejde několik 3D her a pár dílů seriálu nebo filmů, jen si nebudete moci nahrát najednou celou sérii nebo všechny Hvězdné války ve FullHD.

Hardware jen nadstandardní

Nexus 10 využívá dvoujádrový procesor Exynos od Samsugu doplněný o grafický čip Mali T604. Výkonnostně je na tom tablet nadprůměrně, ale to není nic těžkého, protože na trhu je zatím jediný tablet s novějším procesorem – PadPhone Infinity od Asusu, který má v sobě Snapdragon 600.

Samotný operační systém je na Nexu 10 plynulý i díky 2 GB operační paměti, to je hlavně zásluha Androidu ve verzi 4.2 a projektu “máslo”, který se soustředil na rychlost reakce uživatelského prostředí na pokyny uživatele. U her to tak jednoznačné není. Spoustu titulů si zahrajete bez problémů, ale například u nové verze Real Racing tablet chvílemi nestíhá a hra se cuká.

Chválit rozhodně nelze fotoaparát, s rozlišením 5 MPx je v praxi úplně zbytečný. Zatímco na iPadu se dá v nouzi udělat i slušná fotka, Nexus 10 dokáže udělat použitelný snímek jen v dokonalých podmínkách při snímání statických objektů. I za ideálního denního světla však snímkům chybí detaily.

Neutrální hodnocení patří výdrži zabudovaného akumulátoru. Tablet vydrží méně než iPad, ale v běžném provozu není výdrž kolem osmi devíti hodin omezující - to se projeví pouze při intenzivním hraní nebo transatlantických letech.

Pomalé je však nabíjení, tablety s velkými akumulátory by si zasloužily technologie rychlého nabíjení, jaké mají některé notebooky - možnost nabít 80 procent baterky za půl hodiny by jakoukoliv kritiku výdrže baterie zahnala v zárodku.Takto je nutné tablet dobíjet přes noc.

Na tabletu najdete ještě microUSB konektor, microHDMI konektor a konektor pro dockovací kolébku, která se zatím nedá koupit. Chybí varianta s podporou mobilních sítí a jak je u Nexů obvyklé, není k dispozici ani slot pro paměťové karty. Ale nakonec... ještě jedna milá drobnost. Nexus 10 má podobně jako Galaxy Nexus od stejného výrobce notifikační diodu.

 

Google Nexus 10
Tablet s nejvyšším rozlišením displeje a vysokou cenou

OS: Android 4.2
Displej: 10.1” (25,6 cm), 2560 x 1600 bodů
Procesor: Samsung Exynos
Paměť: 2 GB, 16/32 GB pro data
Rozměry: 178 x 264 x 8.9 mm
Hmotnost: 603 g
Cena: 13990 Kč

Verdikt
Nexus 10 je první přímá konkurence iPadu s retina obrazovkou, ale horší výdrž baterie a menší jas displeje spolu s vyšší cenou šance tabletu na komerční úspěch výrazně snižuje. Těžko se hledá důvod, proč by si měl někdo koupit dražší variaci na originál, který je ve většině ohledů stále lepší. Jiné je to ve srovnání s konkurencí s Androidem, ale i tam bude pro většinu zákazníků mnohem lákavější menší Nexus 7 s poloviční cenou.