První mobilní telefon na světě vyvinula americká společnost Motorola jako další etapu vývoje rádií a vysílaček. První veřejný hovor z telefonu DynaTAC proběhl 3. dubna v New Yorku, když Martin Cooper z Motoroly zavolal šéfovi vývoje konkurenčních Bell Labs, aby mu oznámil, že se účastní historického okamžiku.

Legendární DynaTAC vážil přibližně jeden kilogram a jeho akumulátor umožňoval podle oficiálních údajů 35 minut hovoru. V praxi byla doba hovoru ještě kratší, jak je u telefonů obvyklé. Zato doba nabíjení byla dostatečně dlouhá – deset hodin.

Motorola prožila slavnou minulost v oblasti telekomunikací. Poslední vrchol přišel s telefonem RAZR, ikonicky tenkým telefonem typu V (další prvenství Motoroly, první véčko na světě byla Motorola StarTAC), který svým názvem i designem odkazoval k břitvě. Motorola následně udělala ještě jeden historický krok – jako první výrobce telefonů kompletně přešla na výrobu telefonů s Androidem.

Zatímco se ale telefonům, a zejména těm chytrým, od nástupu iPhonu extrémně daří, Motorola upadá, a nepomohlo jí zatím ani spojení s Googlem, který amerického výrobce telefonů koupil, aby získal přístup k obrovskému portfoliu patentů spojených s mobilními technologiemi.

Motorola je i pod Googlem ztrátová a nepředstavila žádný telefon, který by mohl technologickými parametry konkurovat špičce v podání iPhonu, série Galaxy S nebo Xperia Z. Z českého trhu se Motorola stáhla již před několika lety.