Testování herních počítačů pokračuje lahůdkou. Značka Alienware je ve svém oboru legendou a logo mimozemšťana se šikmýma očima znají milovníci videoher stejně dobře jako většinová populace nakousnuté jablko. Notebook od Alienware hraje například v seriálu The Big Bang Theory. X51 je ale stejně fotogenický a ještě výkonnější.

Na test jsme získali druhý nejvyšší model, osazený procesorem řady Core i7 (Ivy Bridge) a grafickou kartou nVidia GeForce GTX 660, kterému k dokonalosti chybí pouze SSD úložiště. Právě takové opomenutí ale může celý systém od Dellu, kterému značka Alienware patří, efektivně znemožnit.

Slib miniaturního herního PC Dell plní, i když to tak nemusí na první pohled vypadat. Samotný Alienware X51 je výrazně menší než jiné herní počítače, ale stále je o nějakých 50 procent větší než Xbox 360. Je také těžší. Nedal jsem si pozor, pustil krabici s počítačem na prst a nestačil se divit. Abych ale nebyl nefér, rozměry 34 x 32 x 10 cm jsou na desktop skutečně miniaturní a design počítače hmotu ještě ubírá. Ve srovnání s Alza nVidia Little Monster jde o opravdového drobka.

Do krabice se k počítači vešla také klávesnice a optická myš, obojí s USB kabelem kvůli minimalizaci možného rušení a omezení prodlevy mezi stiskem tlačítka či pohybem myši a reakcí ve hře. Hodně místa v krabici zaujímal také masivní externí napájecí zdroj – to je trik, kterým výrobce ušetřil spoustu místa a zároveň si usnadnil chlazení výkonného počítače.

V praxi to nevadí, adaptér může být schovaný pod stolem nebo za monitorem a nebude ani nijak zvlášť překážet. Místo lze ušetřit i díky tomu, že je počítač možné používat ve vertikální i horizontální poloze – mimozemské logo lze přetočit.

Testovaný kus měl v sobě ještě Windows 7, která Dell nabízí v základní konfiguraci i nadále, ale s možností bezplatného upgradu na Windows 8, jež podporují dotykové ovládání v případě, že si k počítači dokoupíte dotykový displej. Systém je perfektně vyladěný už při prvním startu a o aktuálnost ovladačů a nastavení se stará systémová aplikace tak, jak je obvyklé u profesionálních strojů.

Alienware X51
Srovnání velikosti X51  klasického herního desktopu

Výkon skvělý, až na disk

Systém jsem testoval kombinací běžného používání, benchmarkovacích programů a hraním videoher, ostatně jak jinak. Výsledky ukázaly, že je možné dostat do malého těla vynikající výkon, i bez nepříjemného řevu větráků. Všechny hry, které jsem mohl otestovat, včetně graficky náročného Zaklínače 2 nebo Crysis 3, fungovaly ve FullHD rozlišení s vysokou úrovní detailů plynule.

Jednoznačné srovnání výkonu nabízí syntetické testy od Futuremarku i benchmark integrovaný ve hře Bioshock: Infinity. V herním 3DMarku v nejnáročnějším testu Fire Strike dosáhl Alienware 4064 bodů, ve středně náročném testu Cloud Gatedokoncee 17 947 bodů.

U nejnáročnějších typů zátěže v režimu DirectX11 je výsledek Alienware X51 o něco horší než Little Monster lvl3 od Alzy, ale v testu Cloudgate je o něco rychlejší. Reálný test z Bioshocku ukazuje průměr 74,3 snímku za sekundu, Little Monster lvl3 s výkonnější verzí grafické karty GTX 660 Ti vykreslil o 7 snímků za sekundu více.

 

Ještě dramatičtější rozdíl ukázal test produktivity PCMark 7. V tomto testu doplatil Alienware na použití pomalého pevného disku. Hodnota 3560 bodů je horší než u moderních ultrabooků, které se samozřejmě grafickým výkonem nemohou hernímu stroji rovnat ani zdaleka. Dell přitom nabízí SSD úložiště jako alternativu klasického pevného disku.

Alienware X51

S tím jsou ale spojené dva problémy. Jednak není možné použít dva disky, a zachovat tak velkou kapacitu, kterou nadšení sběratelé výprodejových titulů ze Steamu ocení, ale hlavně – z Česka si takový model objednáte jen neoficiálně se spoustou starostí o dopravu, cla a DPH.

Přestože se Dell jako výrobce se spotřebitelům vůbec nevěnuje a na svém webu propaguje jen tři roky staré počítače řady Alienware, nové modely lze u partnerů Dellu koupit i se zárukou do druhého pracovního dne. Ceny v USA začínají už na patnácti tisících s DPH a špičkový model s SSD se dá pořídit za třicet tisíc korun (V USA, ale s DPH). Čeští partneři delu cenu sdělí na vyžádání. (Původní verze článku nesprávně uváděla, že Alienware není možné v Česku koupit v libovolné konfiguraci, omlouváme se.)

Za to ale testovaný model nemůže a za 32 tisíc může být zajímavý, pokud nemáte na stole či kolem stolu dost místa na špičkovou verzi „příšerky“ od Alzy.

Dell Alienware X51 D-X51-N2-711
Výkonný herní počítač s pomalým diskem v malém těle

PCMark 7: 3 560
3DMark Fire Strike: 4064
Bioshock Infinite (VeryHigh): 74,3 snímků za sekundu

Procesor: Intel Core i7 3770
Operační paměť: 8 GB
Úložiště: 1 TB HDD (7 200 otáček), DVD-RW
Grafika:GeForce GTX 660
Rozměry: 340 x 320 x 100 mm
Hmotnost: 5,5 Kg
Cena: 32 600 Kč s DPH